Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. jan. 24. Timót
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Dunaújváros Hetilap

Török hódoltság-korabeli éremleletet találtak Simontornyán

Közélet
kutatás
ásatás
történelem

facebook megosztás

doszerk - 2020. okt. 17., 17:50

A török hódoltság kezdetén elrejtett éremleletet találtak Simontornyán, a több mint ezerhatszáz darabos kincs nagy hányada ezüstérme, de vannak köztük Hunyadi Mátyás és Szapolyai János által veretett aranyforint is.

A múzeumnak még szeptemberben jelentették be helybeli lakosok azt, hogy egy ház udvarán a véletlennek köszönhetően bukkantak a kerámia edénybe rejtett érmékre. A kis méretű, füles korsó a talajfelszínhez közel, az oldalán feküdt.
Az éremleletet a múzeumban laboratóriumi körülmények között restaurátorok és régészek bontották ki numizmata részvételével; a lelet legalább 1625 érmét tartalmaz - írták.
Az éremkincs túlnyomó részt magyar, osztrák és török ezüstérmékből áll, többségük, csaknem 1500 darab Hunyadi Mátyás, II. Ulászló, II. Lajos és I. Ferdinánd ezüstdénárja. A lelet tartalmaz néhány kisebb értékű, hazai ezüst obolust, és mintegy 40 osztrák, illetve német területről származó ezüstveretet, passaui és salzburgi batzeneket, krajcárokat, valamint 100 török akcsét is. A pénzlelet legértékesebb darabja az az öt aranyforint, amelyeket utoljára helyeztek az edénybe: kettő Hunyadi Mátyás, három pedig Szapolyai János verete.
A kincset az érméken található legkésőbbi évszám alapján 1542 előtt nem rejthették el. A múzeum közleménye szerint Buda 1541-es elfoglalása és Simontornya 1545. évi eleste között számos olyan hadi esemény történt, amelyek során egykori tulajdonosa - talán egy gazdagabb paraszt vagy kereskedő - biztonságba kényszerült helyezni vagyonát, amelyhez azonban már nem jutott hozzá újra.
Azt is közölték, hogy az érmék értékének felbecsülése után lesz lehetőség arra, hogy a lelet megtalálói megkaphassák a beszolgáltatói jutalmat. A szekszárdi múzeumba csaknem 30 év után került be újabb régészeti korú éremlelet - tették hozzá.

Forrás: mti.hu

Fotó: illusztráció

A rovat további hírei: Közélet

Kiss Attila és Pásztor Bertalan vehette át a város Pro Cultura Intercisae díját

2026. jan. 23.

Színművész és pedagógus, író vehette át a kulturális szféra legrangosabb önkormányzati elismerését a magyar kultúra napján rendezett ünnepségen az evangélikus templomban. A Pro Cultura Intercisae díjat Kiss Attila, a Bartók Kamaraszínház művésze és Pásztor Bertalan, a Széchenyi István Gimnázium nyugalmazott tanára, Aranybulla-díjas író érdemelte. Gratulálunk!

Tóth Kálmán: "A képviselőség nem egy szék, jóval inkább felelősség és szolgálat"

2026. jan. 23.

Tóth Kálmán, a 9-es választókerület önkormányzati képviselője 50 évet dolgozott a vasműben, 25 éve dolgozik a helyi közéletben, 2002 óta képviselő – nem ide kapcsolódik, de önmagában is bravúr, hogy 164-szeres véradó. És ha már a számokkal játszunk, idén lesz 70 éves.
 

Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

2026. jan. 22.

Az újesztendő első közgyűlésén összesen tizenkilenc témában döntött, illetve fogalmazta meg álláspontját városunk képviselőtestülete. Közelednek az országgyűlési választások, ennek megfelelően megválasztották a helyi választási bizottság tagjait.

Meglepetés sütemények a Generációk Házában

2026. jan. 22.

Az új esztendő kezdetén a korábbi lelkesedéssel folytatta a munkát a Dunaújvárosi Epilepsziások EPI Egyesülete. A Generációk Házában tartották meg a legutóbbi találkozót – Szabó Zsolt alpolgármester, a körzet önkormányzati képviselője süteménnyel lepte meg a tagságot. 

Kulcsszereplők a fenntarthatóság terén

2026. jan. 22.

Az Élhető Települések Országos Szövetsége (ÉTOSZ) képviselőivel találkozott Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester. Mint ismert, Dunaújváros alapító önkormányzatként aktívan hozzájárul a szövetség célkitűzéseihez. 

Nagy kihívás a hideg: több csatornán segít az önkormányzat a téli krízishelyzetekben

2026. jan. 21.

A hideg hónapokban jelentősen megnőtt a segítségkérések száma Dunaújvárosban. Az önkormányzat és partnerszervezetei élelmiszerrel, meleg étellel, ruházattal és átmeneti befogadással támogatják a rászorulókat – ezekre a lehetőségekre hívja fel a lakosság figyelmét Barta Endre, humán ügyekért felelős alpolgármester.
 

"Start a jövőért": a Danube Education Alapítvány is döntős

2026. jan. 21.

Komoly célokkal vág a Tesco „Start a jövőért” pályázat döntőjének a dunaújvárosi Danube Education Alapítvány. Már a finálés pozíció is hatalmas fegyvertény, de természetesen szeretnének még tovább lépni. Bárki voksolhat – a jövőt támogatja!

  • További hírek

Friss hírek

  1. Ütközés a 6-os főúton – forgalmi akadállyal

  2. Az újonchoz látogat a DKKA

  3. Eltűnt Dudás Dávid Ármin – jelezze, ha tud róla!

  4. Kiss Attila és Pásztor Bertalan vehette át a város Pro Cultura Intercisae díját

  5. DSTV: nagy csaták az asztaloknál

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: nagy csaták az asztaloknál

DSTV: nagy csaták az asztaloknál

Embedded thumbnail for DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

DSTV: újra üzemel a Zenélő Cukrászda

Embedded thumbnail for Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

Top hírek

  1. Tragikus becsapódás, végzetes ütközés

  2. Ütközés a 6-os főúton – forgalmi akadállyal

  3. Szabadkori a Szalkin – amikor a tél újra olyan, mint régen

  4. A közösség diadala lett az újtelepi véradás

  5. Megválasztották a választási bizottságot, majd esküt is tettek a testület tagjai

Galéria

Kenguru Kupa (2026)

Jégpályák Éjszakája (2026)

Esküvő kiállítás (2026)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 3. szám - 2026.01.23.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő