Előzzük meg a karácsonyfatüzeket!
Napról napra erősebb a fenyők gyúlékonysága a lakásokban az ünnepi időszak után – a gyantás, kiszáradt ágak akár már egy csillagszórótól is lángra kaphatnak, figyelmeztet a megyei katasztrófavédelmi szóvivő friss felhívása. Hasznos tippek máris itt!
Vízkereszt idején, vagyis január 6-án bontják le a legtöbben a karácsonyfát a népszokás szerint – a következő napok meglehetősen veszedelmesek a karácsonyfatüzek szempontjából, közölte Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados, megyei katasztrófavédelmi szóvivő. A felhívás szerint fontos szem előtt tartani, hogy a fenyők gyúlékonysága a lakásokban napról napra fokozódik. A kiszáradt, gyantás fa könnyen, akár egy csillagszóró szikrájától is lángra kap, ráadásul a száraz fenyőn nagyon gyorsan, pillanatok alatt terjed a tűz.
A szóvivői felhívás szerint a karácsonyfákon ezért már semmi esetre se gyújtsunk gyertyát, és az utolsó csillagszórókat is a fenyőkről leszedve a szabadban, vagy járólappal burkolt helyiségben gyújtsuk meg, ügyelve arra, hogy a szikrák a közelben ne okozzanak tüzet.
Ha már megtörtént a baj, tűzoltással csak akkor próbálkozzunk, ha azzal a testi épségünket nem veszélyeztetjük! Kigyulladt karácsonyfánál nagyon fontos, hogy áramtalanítsuk, húzzuk ki a konnektorból a környező elektromos berendezéseket, a lámpafüzért. Abban az estben, ha az égő fenyő közvetlen közelében nincsenek bútorok, borítsuk le a fát és dobjunk rá egy, vagy két szétnyitott pokrócot. A takaróval elfojtjuk a tüzet és megakadályozzuk, hogy a lángok a szoba berendezési tárgyaira átterjedjenek.
Nagyobb kiterjedésű tűz, lángolás és intenzív füstképződés esetén azonnal hagyjuk el a lakást, csukjuk be magunk mögött az ajtót, hívjuk a 112-es segélyhívó számot. Figyelem, fontos: a társasházakban minél több szomszédot értesítsünk a tűzről. Nem szabad elfelejteni, hogy minden esetben – még akkor is, ha sikerült a tüzet eloltani – bejelentést kell tenni a 112-es segélyhívószámon.
De idáig ne jussunk el: előzzük meg a karácsonyfatüzeket!
(Archív fotó: dr. Gábor Ágnes – Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság)
A rovat további hírei: Sziréna
Együtt a netes csalások ellen
2025. nov. 26.
Az internetes átverések elleni küzdelem jegyében folytatja sorozatát a Dunamenti Regionális Népfőiskola – az eseményre a Kossuth Lajos utcai központban várják az érdeklődőket csütörtökön délután.
Eltűnés miatt keresik Viktóriát – jelentkezzen, ha tud róla! (FRISSÍTVE)
2025. nov. 24.
A dunaújvárosi rendőrök kérik a lakosság segítségét kérik a 15 éves mezőfalvi lány eltűnése ügyében. Már egy megosztás is közelebb vihet a fiatalhoz! (FRISSÍTVE)
Baleset a reggeli órákban
2025. nov. 22.
Villanyoszlopnak ütközött egy személyautó Dunaújvárosban, a Szórád Márton út és az Aranyvölgy út kereszteződésénél.
Végzetes gázolás a Papírgyári úton (frissítve)
2025. nov. 20.
Tragikus kimenetelű baleset történt a Papírgyári úton ma reggel, értesült a DO. Egyelőre nem megerősített információink szerint gyalogosgázolás történt – a sérült a helyszínen életét vesztette. Gyorshír.
Frontális karambol az 51-es főúton
2025. nov. 18.
Dunaújvárosi tűzoltókat is bevetettek annál a balesetnél, amely hétfőn reggel történt az 51-es főúton Szalkszentmárton és Dunavecse között. Újabb súlyos eset, vigyázzanak az utakon!
Vádemelés a rabló testvérpár ellen
2025. nov. 16.
A Dunaújvárosi Járási Ügyészség emelt vádat azzal a testvérpárral szemben, akik kiraboltak egy férfit a városban még nyáron. Napszemüvegen kirobbant vita fajult tettlegességig, értesült a DO.
Súlyos baleset, teljes útzár a 62-es úton
2025. nov. 13.
Frontálisan ütközött két személyautó a főút városunkhoz közeli szakaszán kora este, a tűzoltók két embert is feszítővágóval szabadítottak ki. Gyorshír.








