„... maradjon meg a Móricz iskola patinás profilja, kockásinges nívója”
Interjú a Móricz lehetséges jövőjéről Stermeczki András evangélikus lelkésszel, kiegészítésül a tankerület álláspontja. És ez még csak a kezdet!
A Magyarországi Evangélikus Egyház kezdeményezte az Emberi Erőforrások Minisztériumánál a dunaújvárosi Móricz Zsigmond Általános Iskola fenntartói jogának átvételét. A kérdésről a miniszter dönt legkésőbb május 31-ig.
Hagyomány és erősség
Stermeczki András evangélikus lelkésszel készített interjúnkból kiderül, valójában a szülők véleményétől függ a Móricz egyházi iskolává válása.
– Miért épp a Móricz iskolát szeretné átvenni az evangélikus egyház?
– Kicsit félreérthető a kérdés, inkább úgy fogalmaznék, hogy ha tudunk segíteni az iskola arculatának, profiljának, ének-zenei erősségének megtartásában, akkor ebben szívesen partner lesz az evangélikus egyház. Amennyiben a tantestület és a szülők többsége úgy gondolja, akkor felkínáljuk ezt a lehetőséget, hogy egy fenntartóváltással maradjon meg a Móricz iskola patinás profilja, kockásinges nívója és ének-zenei erőssége amellett, hogy a további tantárgyi erősségei is megmaradjanak. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy február legvégéig el sem dőlt, hogy az egyház egyáltalán átveheti a fenntartást, mert meg kellett vizsgálnia a magyarországi evangélikus egyház Nevelési és Oktatási Bizottságának, majd a Gazdasági Bizottságnak, hogy aztán az Országos Presbitérium a püspökökkel együtt eldöntse, egyáltalán szó lehet-e arról, hogy az evangélikus egyház, mint fenntartó, beszálljon-e segítő nyilatkozatával. Ez a hivatalos jogi menet, s miután az egyház ezt megfontolta, majd elküldte szándéknyilatkozatát az oktatási hivatal felé, ezt átnézték, majd továbbították a dunaújvárosi tankerületnek. A tankerület ezt küldte ki az iskolának, mely továbbította a szülők felé, ez érkezett ki pénteken, így hivatalosan ez volt az első dokumentum, ami arról szólt csupán, hogy van egy ilyen lehetőség. Innentől a szülőkön és pedagógusokon múlik, hogy ezt megismerjék és eldöntsék, hogy számukra, gyermekeik számára a jövő szempontjából mi lenne az értékesebb, biztonságosabb, megbízhatóbb.
– Miben lenne más az oktatás a Móriczban az esetleges fenntartóváltás után?
– Semmiben! A közoktatási törvény ugyanúgy vonatkozik az egyházi intézményekre, vagyis a Móricz iskolából kikerülő diákoknak ugyanúgy helyt kell állni bármilyen középiskolában, gimnáziumban, szakközépiskolában. Ugyanez vonatkozik a pedagógusokra, a bértábla ugyanaz marad, s akár még a minőségi munka premizálására is lehetőség van az egyház rugalmassága kapcsán, mivel mi tudjuk csoportosítani a forrásokat.
– Miért lenne jó az egyházi iskolává válás, milyen előnyöket biztosítana az intézménynek?
– Elöljáróban le kell szögezni, hogy más fogalom a fenntartás és más a vallás, ezt ne mossuk össze egy iskola esetén. Ugyanakkor a fő előny az lenne, hogy sokkal nagyobb lenne az iskola szabadsága. Az evangélikus egyház, mint fenntartó messze nem akkora fenntartó test a maga tehetetlenségével, vagy akár jogi, vagy egyéb túlszabályozottságával, mint a KLIK, vagy az állam. Az evangélikus egyház minden jogi és egyéb kötelezettséget átvállal, gyakorlatilag közfeladatot lát el, ugyanakkor rugalmasabban tud a kor kihívásaira és az egyéni sajátosságokra is válaszolni. A másik előnye az pont az ének-zenei hagyomány és erősség megtartása. A Móricz Kodály-módszeren alapuló oktatásának meghatározó eleme, hogy a gyermekek lelkesedése is belekerül. Ez most is megvan, de ehhez az egyház hozzá tudja adni azt az elkötelezettségét, amivel maga is elkötelezett az ének és a zene iránt. Ennek azt gondolom ékes bizonyítéka az, hogy az evangélikus egyház vagy a gyülekezet itt Dunaújvárosban mennyire volt nyitott a kultúra és a zene iránt az elmúlt huszonöt évben, így pont az ének-zene lehet a kapocs az evangélikus egyház és a Móricz iskola között.
– Az ének-zene megtartása tehát továbbra is biztosított lenne az iskolában?
– Nem véletlen a segítő jobbunk, mert a Móricz egyik erőssége a zenei képzés, s ez kerülne veszélybe, ha az egyik osztály félig megszűnne. Senkinek ne legyenek illúziói, ebben az esetben nem lehetne tovább ugyanilyen minőségű oktatást, zenei munkát végezni. A Móricz Kodály-módszeren alapuló minőségi zenei munkája csak két tiszta zenei tagozattal tartható fenn: egy kiskórus, egy nagykórus és egy fiúkórus párhuzamos működésével, máshogy lehetetlen. Elképzelhető, hogy vannak vélt, vagy valós problémák, de tény, az iskola vezetése szeretné ezt a kincset megtartani, s a legjobbat szeretné a diákoknak, magának az iskolának.
– Egyeztetett már a szülőkkel ezzel kapcsolatban?
– Fontos tudni, hogy jelen pillanatban a KLIK a Móricz iskola fenntartója, így nekünk se morális, se jogi lehetőségünk nincs tájékoztatót tartani. Az esztendő tizenegyedik hetében biztosított a KLIK szülői fórumokon lehetőséget arra, hogy a szülőket tájékoztassuk az egyház részéről is. Ennek most jött el az ideje, szerdán, csütörtökön és pénteken zajlanak/zajlottak ezek a fórumok, sajnos a pandémia miatt online térben, ami azért nem könnyű, mert egy személyes jelenlétű fórum emberközelibb lehetett volna, de ezt most csak így tudtuk technikailag megvalósítani.
– Mitől függ az, hogy egyházi iskola legyen a Móricz?
– Csak attól, hogy az érintettek, akikre ez csak és kizárólag tartozik, vagyis a tantestület és a szülők miként döntenek. Úgy érzem, hogy korrekt tájékoztatást kaptak az érintett felek, s most jön el annak az ideje, hogy mindenki saját maga mérlegelje, hogy a gyermeke, pedagógus katedrája alapján mennyi előnnyel járhatna egy fenntartóváltás. Ez mindenkinek a saját döntése, ezt meghozzák majd az érintettek, de hogy milyen eredménnyel, azt a szavazás után fogjuk világosan látni. Ebbe természetesen nincs beleszólásunk, ez a jelenlegi fenntartó feladata, de itt szeretnék köszönetet mondani a KLIK-nek, hogy lehetőséget adott a bemutatkozásunkra, s még nagyobb respekt az iskola vezetésének, hogy szívügyüknek tekintik az intézmény és az ott tanuló gyermekek jövőjét és ezért tenni is próbálnak, mert ha nem is történik meg a váltás, ez akkor is fantasztikus és dicsérendő dolog.
A miniszter dönt május végéig
A Dunaújvárosi Tankerületi Központ álláspontját Szilágyiné Németh Sarolta tankerületi igazgató foglalta össze honlapunknak:
– A Dunaújvárosi Móricz Zsigmond Általános Iskola fenntartói jogának átvételét a Magyarországi Evangélikus Egyház kezdeményezte az Emberi Erőforrások Minisztériumánál. Ilyen kezdeményezés esetén a Tankerületnek kötelessége lefolytatni a véleményeztetési eljárást és annak eredményét az oktatásért felelős miniszter elé felterjeszteni. A végső döntést a miniszter hozza meg május 31-ig.
Az egyházi fenntartású intézmények működésére, illetve a hittanoktatásra vonatkozó sajátos szabályokat a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény 31. § 35/B. § szakaszai tartalmazzák. Amennyiben megvalósul a fenntartóváltás, ebben az esetben a tankerületnek a továbbiakban nem lesz ráhatása az iskola működésére, hangsúlyozta a tankerület vezetője:
– Ha nem valósul meg a fenntartóváltás, a tankerület a továbbiakban is mindent megtesz annak érdekében, hogy a rendelkezésre álló források és a pályázati lehetőségek maximális kihasználásával támogassa a minőségi oktatást és a megfelelő infrastruktúra fenntartását. Ahhoz, hogy biztosított legyen a körzetben lakó, de az emelt szintű ének-zenei oktatásban részt venni nem kívánó vagy nem tudó gyermekek felvétele, a tankerület kezdeményezte, hogy felmenő rendszerben, a jövő tanévtől egy osztályban teljes létszámban, valamint még fél osztályban továbbra is emelt szintű ének-zene tagozaton, fél osztályban pedig általános tantervű, körzetes beiskolázással valósuljon meg az oktatás.
(Címlap és nyitókép: DO-archív; portré: Végh Zoltán; archív fotó: József Attila Könyvtár)
A rovat további hírei: Közélet
Fontos témák egész sorát érintette az állatvédelmi kerekasztal
2025. feb. 17.
Együttgondolkodásra és egyeztetésre hívta a szféra legfontosabb szereplőit Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester. A kutyatartással és a gondatlan gazdikkal kapcsolatos problémák terén még sok a kérdőjel.
DSTV: átadták a Dunaújváros Sportjáért díjakat
2025. feb. 16.
Az írásos beszámolót már csütörtökön elolvashatták az érdeklődők, most azonban a DSTV felvételein is megmutatjuk a Dunaújváros Sportjáért díjainak átadását. Hangkép.
Feszültség a kereslet és kínálat között – ez jellemzi most a város ingatlanpiacát
2025. feb. 14.
A magyar ingatlanpiac dinamikus változása tovább folytatódik az új év beköszöntével is. A piacot jelenleg ellentétes hatások érik – és ez rányomja a bélyegét a városi ingatlanpiacra is, derül ki a Creditline értékelése alapján készült összegzésből. Elemzés.
Pályázati felhívás önkormányzati ingatlan értékesítésére
2025. feb. 14.
Dunaújváros önkormányzata nyilvános pályázatot ír ki a kizárólagos tulajdonában álló alábbi ingatlan értékesítésére. Figyelem, közeleg a határidő!
Elfogadta a költségvetést a közgyűlés
2025. feb. 13.
Huszonkilenc napirend várt a képviselőkre a csütörtöki közgyűlésen. A legfontosabb téma Dunaújváros 2025. évi költségvetési tervezete volt, amelynek tárgyalása nagyobb képviselői érdeklődést váltott ki, végül többséggel megszavazta, és így el is fogadta a testület a költségvetési rendeletet.
Egykori úszó és elhunyt jégkorongozó érdemelte a Dunaújváros Sportjáért díjat
2025. feb. 13.
Sportlegendákat díjazott az önkormányzat: a dunaújvárosi jégkorong fontos személyisége, Győri Tamás Dunaújváros Sportjáért posztumusz elismerésben, míg Bene Vera, a helyi az úszósport meghatározó alakja Dunaújváros Sportjáért díjban részesült. A szféra legrangosabb önkormányzati elismeréseit Pintér Tamás polgármester adta át a csütörtöki közgyűlésen.
Ötven év a vasműben, közel huszonöt az önkormányzat közgyűlésében
2025. feb. 11.
Tóth Kálmán a 9-es választási körzet önkormányzati képviselője. Ő az, akinek a nevéhez különleges, vagy inkább nem hétköznapi számadatok is köthetők. Tóth Kálmán kis megszakítással 2002 óta, közel 25 éve önkormányzati képviselő, kereken 50 évet dolgozott a Dunai Vasműben. Talán kevesebben tudják róla, hogy Dunaújváros rekorder önkéntes véradója, már 156 alkalommal vállalta a „csapolást”.