Mindenkin segíthet a néma segélykiáltás
Segítségkérő mozdulatsor meghonosításáért kezdett kampányt a rendőrség: a közösségi felületeken már elterjedt "néma segélykiáltással" a kiszolgáltatott helyzetben lévő emberek jelezhetik, hogy veszélyben vannak. Egy jelsor, három mozdulat a hajtás után.
A megyei főkapitányság kommunikációs szolgálatának összegzése hívta fel a figyelmet az új országos rendőrségi akcióra – a bevezetőben említett segélykérő kézmozdulatot bárki használhatja arra, hogy figyelmeztessen másokat (beleértve az esetleg közelben tartózkodó rendőrt), azonnali segítségre van szüksége, azonban körülményei – például fenyegetettség – miatt telefonon vagy egyéb módon nincs lehetősége segítséget kérni.
Világhódító jelsor
A mozdulat Kanadából indulva hódította meg a világot, és már Magyarországon is elkezdett terjedni a közösségi médiában. A magyar rendőrség számára ugyanakkor nem csupán egy új segítségkérő módszerről van szó, hanem az általa kifejtett nevelő hatásról is, amely megtanítja embertársainkat arra, hogyan figyeljünk egymásra, hogyan vegyük észre a bajbajutottakat magunk körül a rohanó világban, és hogyan nyújtsunk segítséget csendben a megfélemlítettek biztonságát védve.
A "néma segélykiáltás" a most kezdett kampány során megtaníthatja a társadalom tagjait vigyázni a másikra, védeni egymást, ébernek lenni – kialakulhat a cselekvő emberbarátság példája, már ezért is különlegesen fontos a magyar rendőrség számára az egységes segélykérő mozdulatsor magyarországi bevezetése.
A segítő jobb reményében
A rendőrségi összegzés szerint akut problémát oldhat meg a segítségkérés új, mindössze három mozdulatból álló – kinyújtott tenyér, befordított hüvelykujj, ökölbe szoruló tenyér – formája. Mivel az áldozatok a bántalmazó előtt sokszor nem tudják/akarják vállalni a segítségkérés tényét, a rendőrség előtt azonban a látencia miatt jelzés nélkül többnyire ismeretlenek maradnak az ilyen jellegű bűncselekmények, a bántalmazottaknak lehetőséget teremtenek egy új eszköz használatára. A néma segítségkiáltás révén a kiszolgáltatott helyzetükben is segítő jobbot remélhetnek a környezetükben élőktől, vagy éppen a rendőrségtől.
A mellékelt film pontosan bemutatja a kézmozdulat helyes használatát, ugyanakkor azonban az is nagyon fontos, hogy a társadalom tagjai felismerjék a segítségkérést – és megtegyék a szükséges lépeseket.
Mi a teendő?
Az összegzés részletesen kitér arra, mi a teendője annak, aki néma segítségkiáltást tapasztal. A legfontosabb, hogy a lehető leghamarabb hívja a 112-t, és lehetőség szerint adja meg a következő információkat a hívásfogadó részére: a bejelentő neve, telefonszáma; a segélykérés helyszíne; hogyan tapasztalta a segélykérést (mi történt, kinek van szüksége segítségre, kivel volt egy társaságban a segélykérő); felmerül-e közvetlen életveszély; látja-e még a segélykérőt (ha nem, akkor merre távozott).
Szintén nagyon fontos, hogy a bejelentő lehetőleg adjon személyleírást a segélykérőről és a vele tartózkodó további személyekről.
(Illusztráció: police.hu)
A rovat további hírei: Sziréna
Bíróság elé állhat a trafikrabló
2025. feb. 14.
Késsel fenyegetett, majd mintegy 300 ezer forinttal spurizott; a nagy port felvert ügy főszereplője ellen ráadásul gyorsított eljárásban hozott indítványt a Dunaújvárosi Járási Ügyészség, értesült a DO.
Kigyulladt egy lakóház Rácalmáson (FRISSÍTVE)
2025. feb. 09.
A tűzoltók három vízsugárral oltják a lángokat a Barackvirág utcában, a nyolcvan négyzetméteres ingatlan teljes terjedelmében égett, értesült a DO. (FRISSÍTVE)
Állatkínzásért felelhet a lelketlen gazda
2025. feb. 06.
A dunaújvárosi rendőrök hallgatták ki gyanúsítottként az 51 éves férfit, aki a felső Duna-parton kirakta és magára hagyta kutyáját. Állatkínzás vétsége miatt kezdtek eljárást ellene, értesült a DO.
Milliárdos csalás – vármegyei érintettséggel
2025. jan. 29.
Nagyszabású pénzmosási ügy végére kerülhet pont hamarosan a Mátrix Projekt keretében, értesült a DO. A Fejér vármegyei nyomozók a közel másfél milliárd forintos kárból eddig több mint 100 millió forintot visszaszereztek. Két külföldi és egy magyar állampolgárságú férfit már letartóztattak – további két magyar "cégvezető" bűnügyi felügyelet alatt áll.
Nehogy bedőljön a gondosórás csalóknak!
2025. jan. 28.
Új típusú csalási módszerre figyelmeztették az időskorúakat és hozzátartozóikat a nagy közösségi portálon: a csalók gátlástalanul élnek vissza az érintettek jóhiszeműségével.
Zöldbe borult a táj – na jó, nem, csak a lakás
2025. jan. 24.
Dunaújvárosi gyanúsított ellen emelt vádat a járási ügyészség: a rendszeres kábítószer-fogyasztó férfi cannabis növényt termesztett a lakásán – komoly mennyiségi mutatókkal. Jeles botanikai képzettségről tett tanúbizonyságot, de nagyon bután bukott le, értesült a DO.
Drága lett a neten szőtt szerelem
2025. jan. 22.
Az érzelmekkel játszott, dunaújvárosi nőt húzott le több mint hétmillió forinttal a magát amerikai katonának kiadó csaló. A megkárosított hölgy feljelentést tett a rendőrségen, a csalás ellen tipptárral is szolgálunk!