Dunaújváros Hetilap

Duplán ünnepelt a katolikus közösség (galériával)

Öcaline - 2021. augusztus 28. 20:27

Ünnepélyes keretek között kaptak püspöki áldást a Krisztus Király Főtemplom üvegablakai, majd szintén áldással avatták a templom elé felállított Mózes-szobrot ma délután. Jeles ünnep, szép pillanatokkal – tekintse meg alkalmi képtárunkat is!

Spányi Antal megyéspüspök atya adta áldását a dunaújvárosi Római Katolikus Plébánia ünnepségéen a Krisztus Király Főtemplomban a hat új festett ólomüvegablakára, valamint leplezte les – és áldotta meg – a tízparancsolatot a magasba emelő Mózes szobrát a templom előtt ma délután.

Az ünnep égő fénye

Amint arról már beszámoltunk, a városi nagytemplom hat új festett ólomüvegablaka Bráda Tibor Munkácsy-díjas, a Magyar Arany Érdemkereszttel kitüntetett művész alkotása, míg a Mózest a kőtáblákkal ábrázoló bronz szobor Wágner Nándor egyik utolsó műve. Az 1993-ban készített alkotás a művész felesége, Wagner Chiyo asszony adománya a városi római katolikus plébánia részére. 
 (Az elsők között szerepel az 1953-as, a városközpontban 1955-ben felállított Korsós leány című kútszobra – azt kevesen tudják, hogy a kompozíció a nyolc "vízköpő" békával lett teljessé, az ötlet és a kivitelezés szintén Wágner Nándort dicséri.) 
Mint Baltási Nándor plébános a szentmise előtti köszöntőjében hangsúlyozta, a közösség központi tere a templom, így a mai alkalommal nemcsak a tárgyiasult remekek, de egyúttal a katolikus gyülekezet is ünnepel. Az ünnepség elején elhangzott, a főpásztor jelenlétében, vele egységben lehet teljes az ünnep. A székesegyház méretű templom vasbeton monotonitásának oldását és színesebbé tételét számos magánszemély és jogi személy adománya tette lehetővé – a dunaújvárosi gyülekezet első embere nekik is köszönetet mondott.

Spányi Antal köszöntötte Pintér Tamás polgármestert, Bráda Tibor képzőművészt, prof. dr. Prokopp Mária Széchenyi-díjas művészettörténészt – aki a festett üvegablak-sorozat egyik meghatározó szellemi patrónusa volt –, valamint Kiss Sándort, a Wágner-életművet gondozó alapítvány kuratóriumi elnökét is., majd közös imádsággal, ünnepi szentmisével kért áldást az egyre szépülő templomra és a benne élő közösségre. 

A magyar szentek panteonja lett

A szentmise végén, a szentáldozást követő könyörgés után Baltási Nándor plébános ismételten köszönetet mondott a támogatóknak, hangsúlyozva, hogy már tart az adománygyűjtés az utolsó festett üvegablak forrásának előteremtésére. 
Az ünnepi alkalom folytatásaként Kovács István operaénekes tolmácsolta briliáns előadásban Zakariás imáját Verdi Nabucco című operájából, majd prof. dr. Prokopp Mária méltatta az elkészült üvegablak-sorozat jelentőségét. Mint a friss Széchenyi-díjas műtörténész hangsúlyozta, Bráda Tibor gazdag és színes életművének egyik meghatározó csúcsáról beszél, amely révén a magyar szentek panteonjává válik a Krisztus Király Főtemplom. 

A műtörténészi méltatás után Kiss Réka Gabriella olvasta föl Chiyo asszony üzenetét, aki kiemelte, Mózes szobra a Wágner-életmű egyik fontos alkotása, és örömteli számára, hogy éppen abba a városba került, ahol a művészi program egyik korai darabja – a már említett "Korsós leány" – is található. A Mózes-szobor értelmezéséről, jelentőségéről szólt Wehner Tibor elemző írása, amelyet a neves művészettörténész távollétében Kiss Sándor olvasott fel, és szintén ő tolmácsolta Tőkés László református püspök üdvözletét is az ünnepség résztvevőinek.
A program záróakkordjaként Spányi Antal püspök atya mondta el az áldó imádságot az elkészült alkotásokra, majd előbb a templomtérben jelképesen az ablakokat, majd a templom előtt a Mózes-szobor leleplezése után Wágnes Nándor alkotását is megáldotta.

Az ünnepi események pillanatait eleveníti föl alkalmi webgalériánk – meséljenek a képek!

(Fotó: Végh Zoltán)

 

Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra

Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:
Áldás az ablakokra, áldás a Mózes-szoborra - fotó:

A rovat további hírei: Közélet

Továbbra is nagyon várjuk az M8-as autópálya megépítését

Továbbra is nagyon várjuk az M8-as autópálya megépítését

2023. jan. 27.

Szabó Zsolt, városunk gazdasági alpolgármestere sajtótájékoztatón számolt be egy december végi egyeztetésről Bartal Tamással, az Építési és Beruházási Minisztérium helyettes államtitkárával, melynek témája Dunaújváros közlekedési koncepciója volt. 

Felszámolás alatt a DVCSH Kft., várják a hitelezők jelentkezését!

Felszámolás alatt a DVCSH Kft., várják a hitelezők jelentkezését!

2023. jan. 27.

A Székesfehérvári Törvényszék január 12-én tette közzé a Cégközlönyben a Dunaújvárosi Víz-, Csatorna- Hőszolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság (DVCSH Kft.) felszámolásának elrendelését. Fontos a dátum, máris kiderül, miért!

DSTV: ismét véradás a Petőfi iskolában

DSTV: ismét véradás a Petőfi iskolában

2023. jan. 27.

Régi-új helyszínen szerveztek véradást városunkban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Petőfi iskolát kereshették fel a napokban azok az önkéntesek, akik vállalták a "csapolást" három embertársuk megmentése érdekében. Hangkép.

A szolidaritási hozzájárulás csökkentését kérik a képviselők

A szolidaritási hozzájárulás csökkentését kérik a képviselők

2023. jan. 26.

Az év első rendes ülését tartotta a közgyűlés; a testület összesen 31 témát tárgyalt a nyílt és kettőt pedig zárt ülésen. A napirendi pontok között voltak igazán fajsúlyosak is – amelyek százmilliókat, milliárdokat jelentenek a városnak.

A pentelei zsidóság sorsa a II. világháború alatt

A pentelei zsidóság sorsa a II. világháború alatt

2023. jan. 26.

Tragikus sorsok, tragikus korszak, vészterhes történet: a holokauszt időszakának dunapentelei eseményeire fókuszál Kronászt Margit történész-muzeológus vendégposztja.

Harmincnál több napirend vár a képviselőkre a közgyűlésen

Harmincnál több napirend vár a képviselőkre a közgyűlésen

2023. jan. 25.

Pontosabban 29+2 – a naptári év első nyílt ülése után két tételről döntenek zárt ajtó mögött a Városháza közgyűlési termében csütörtökön.

Tóth Kálmán: "Visszahoztuk a fényt Dunaújvárosba"

Tóth Kálmán: "Visszahoztuk a fényt Dunaújvárosba"

2023. jan. 25.

Önkormányzati évértékelő sorozatunk utolsó előtti állomása a 9-es választókerület – itt Tóth Kálmán  a képviselő, aki szerint az átgondolt, hatékony munka és a közösségek összefogása a fejlődés kulcsa.