Dunaújváros Hetilap

"Büszke, bátor főhajtással emlékezünk..." (galériával)

Öcaline - 2021. szeptember 27. 19:34

Bár az időjárás nem fogadta kegyeibe az ünneplőket, sokan tisztelegtek városunk egyik legelismertebb házaspárjának emléke előtt a temetői kopjafánál állított emlékmű avatásán ma délután. Jakóné Fekete Teréz és Jakó Pál neve nemcsak Pentelével, de Dunaújvárossal is egybeforrt.

Családtagok és volt diákok, városvezetők és régi tisztelők – a szakadó eső ellenére is sokan részt vettek a Jakó-házaspár emlékművének avatásán a temetői kopjafánál.

Két szép, tartalmas életút

Az ünnepség kezdetén elhangzott méltatás is felidézte, Jakóné Fekete Teréz és Jakó Pál tartalmas és hosszú életük során különleges szerepet vállaltak Dunaújváros életében. Egyszerre voltak nemzedékek valóban legendás pedagógusai, valamint a város közéletében, a kulturális, civil szférában is megkerülhetetlen tényezők. Aligha véletlen, hogy Jakóné Fekete Teréz városunk díszpolgára, valamint a Pro Cultura Intercisae díjat is kiérdemelte, Jakó Pál több évtizedes kiemelkedő munkásságát többek között Dunaújvárosért díjjal ismerték el. 
A két, ezer szálon összefonódó, de évtizedeken át meghatározó, sokszínű és példás életutat idézte fel a hétfő délutáni emlékmű-avató ünnepség, amely a már említett méltatást követően a Lázár Gabriella vezette pentelei Kék Nefelejcs Népdalkör rövid műsorával kezdődött az akkor még lepellel borított emlékműnél. Az egy méter magas, tölgyfából készült alkotás koncepcióját, a feladat jelentőségét Nyitrai Mihály fafaragó népi iparművész összegezte. 

Emlékük él

Ezt követően Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester méltatta a két jeles személyiséget, kiemelve, hogy a Jakó-házaspár példás életművet hagyományozott az utókorra:
– Nemcsak a tudásuk, hanem a szeretetük is fontos volt, amivel mindenkit, volt tanítványt, családtagot, a kulturális élet vagy éppen a civil szféra képviselőit is gazdagon, önzetlenül megajándékozták. Terike néni és Pali bácsi is csodálatos személyiség volt, minden cselekedetük jó példa nekünk és minden városlakónak. Nem véletlen, hogy a Jakó-házapár emlékműve az ’56-os kopjafa mellé került: kitartásuk azt a példát idézi, amivel Pentele is a legtovább védekező városként tartott ki a forradalmat leverő orosz megszállás idején. Büszke. bátor főhajtással emlékezünk rájuk – hiszen emlékük elevenen él mindmáig!

Az ünnepségen a jeles életműveket méltatta Stermeczki András evangélikus lelkész, valamint Szaplonczay Máté görögkatolikus pap, majd az emlékművet közösen leplezte le Pintér Tamás polgármester, Barta Endre, valamint Nyitrai Mihály. Az esemény végén a megemlékezők együtt helyezték el a tisztelet virágait és koszorúit a Jakó-házaspár emlékművénél. Büszke, bátor főhajtással.

(Fotó: Végh Zoltán)

A Jakó-házaspár emlékművének avatása

A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:
A Jakó-házaspár emlékművének avatása - fotó:

A rovat további hírei: Közélet

Ments meg három életet – vért adni júliusban is menő!

Ments meg három életet – vért adni júliusban is menő!

2022. júl. 04.

Kitüntetések és új helyszín – és a legfontosabb: változatlanul jelentős a vérigény, de városunkban és a térségben júliusban is sok alkalom közül választhatnak az önkéntes véradók.

Lőrinczi Konrád nyerte az időközi választást

Lőrinczi Konrád nyerte az időközi választást

2022. júl. 03.

A fideszes jelölt rekord alacsony részvételi arány mellett húzta be a 2-es körzet képviselői székéért kiírt időközi önkormányzati választást.

Időközi és nemzetiségi önkormányzati választás – online (FRISSÍTVE!)

Időközi és nemzetiségi önkormányzati választás – online (FRISSÍTVE!)

2022. júl. 03.

Ahogy ígértük, drága böngészők és aranyos mindenki, nap közben is szállítjuk a friss adatokat az időközi választásról. Az megvan, hogy ma Szamosújlak, de még Bódvalenke is választ? Pedig de! (Frissítve a 18.30-as adatokkal!)

Két választás lesz vasárnap

Két választás lesz vasárnap

2022. júl. 02.

Az időközi önkormányzati választás mellett az Ukrán Nemzetiségi Önkormányzat jelöltjei is megméretnek – az előzőnek elsősorban szimbolikus jelentősége lesz, de éppen ettől izgalmas a végeredmény.

A gyakorlatban is folytatódik a "Legyen fény Dunaújvárosban!" program

A gyakorlatban is folytatódik a "Legyen fény Dunaújvárosban!" program

2022. júl. 02.

A tavaly nyáron telepített lámpatestek „tesztüzeme” szó szerint fényesen igazolta a várakozásokat, a következő hetekben további 40 eszközt helyeznek ki a város több pontjára a szakemberek. A témáról Mezei Zsolt a munkálatok kezdetén tartott tájékoztatót a Batsányi utcában szerdán – összeállításunkban a technológia részletei és a telepítés pontos helyszínei is szerepelnek.

DSTV: ünnepelt a kórház közössége

DSTV: ünnepelt a kórház közössége

2022. júl. 02.

A Szent Pantaleon Kórház Jeles eseményről tudósít a DSTV összeállítása. A Semmelweis-nap ünnepségén  adták át a Szent Pantaleon emlékérmeket, de szakmai előléptetésekre, igazgatói dicséretek átadására, valamint a kiváló dolgozók méltatására is sor került. Hangkép.

Na még egyszer a Sugárúti Fesztiválról

Na még egyszer a Sugárúti Fesztiválról

2022. júl. 01.

A programot és a kedvcsinálót már pattintottam, ezúttal egy utolsó utáni hangképes szíves invitáció, valamint az útlezárások sora következik. Mutatom!