Dunaújváros Hetilap

"... jogtudatos állampolgárként döntöttünk" (FRISSÍTVE)

Öcaline - 2022. február 24. 10:48

Polgári engedetlenségi akciót kezdtek az Arany János iskola tanárai is, kilencen nem vették fel a munkát ma reggel, közleményt adtak ki. A sztrájk alapjog – vallják, és nagyon komolyan gondolják. (FRISSÍTVE)

A dunaújvárosi oktatási intézmények sorában az Arany János Általános Iskola az első, amelynek tanárai – szám szerint kilencen – csatlakoztak az országossá terebélyesedő polgári engedetlenségi mozgalomhoz. A kilenc tanár – egy, a kezdeményezésüket támogató nyugállományú kollégájukkal kiegészülve – az iskola elé vonult ma délelőtt, ahol a mozgalom jelszava ("A sztrájk alapjog!") mellett egy molinót is kitettek a fogós kérdéssel: "Holnap ki fog tanítani?"

A tiltakozók a korábbi demonstrációk jelképévé vált kockás inget viseltek, és az akció keretében Németh Márta felolvasta közös közleményüket is – a dokumentumot betűhíven közöljük, íme! 

"Alulírott pedagógusok 2022. február  24-én, csütörtökön polgári engedetlenségi akcióban veszünk részt, nem vesszük fel a munkát. A munkabeszüntetésünk a kötetlen munkát nem érinti.
A figyelemfelkeltő akcióban való részvételünkről önállóan, egyenként, jogtudatos állampolgárként döntöttünk. Tudatában vagyunk annak, hogy tettünkkel szabályt szegünk, s annak ránk nézve hátrányos következményeit vállaljuk.
Akciónk nem irányul az iskolánk vezetősége ellen, nem irányul az iskolánkat felügyelő és irányító tankerület ellen. 
Kiállásunkkal a Magyar Közlönyben 2022. február 11-én megjelent 36/2022. (II.11.) Kormányrendelet ellen tiltakozunk, amely álságos módon a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva határozza meg, milyen oktatási-nevelési tevékenységekben köteles részt venni egy pedagógus egy esetleges sztrájk esetén. Teszi ezt úgy, hogy azzal a sztrájkot érdekérvényesítésre alkalmatlanná teszi, végképp kiüresíti a munkavállalói jogérvényesítés ezen formáját, így alaptörvénybe foglalt jogunktól foszt meg.
Cselekedetünkkel példát szeretnénk mutatni, s kérünk mindenkit, hogy az oktatás ügyének kérdésében támogassa a pedagógustársadalom törekvéseinek megvalósulását!
A SZTRÁJK ALAPJOG!"

Az akciót követően Kőszeginé Csontos Éva, majd Horváth Éva is a kollegiális eltökéltséget hangsúlyozta a DSTV kamerája előtt, kiemelték, hogy bár a polgári engedetlenségi akcióban ugyan kilencen vettek részt a tantestületből, de többen támogatásukról, szolidaritásukról biztosították őket – és ennek várhatóan még a nap folyamán hangot is kívánnak adni!

Ami biztos: a képen még kézben tartott betűket a tiltakozók az iskola kerítésére tették – így hirdetve az akció fő jelszavát: "A SZTRÁJK ALAPJOG!"

UPDATE 17.10 – 20 tanár vállalt szolidaritást

Nemcsak a délelőtti akció résztvevői, de az Arany János iskola több pedagógusa is kiállt az összeállításban említett alapjog mellett. Horváth Éva friss közlése szerint 20 kolléga írta alá a szolidaritási nyilatkozatot a polgári engedetlenséget vállalók mellett. 
A szolidaritást vállalók egy közös fotóra is összeálltak – természetesen a már megismert molinót is kifeszítették!

(Címlap- és nyitókép, belső oldali kép: Végh Zoltán, belső oldali csoportkép: Arany János iskola)
 

(Fotó: Végh Zoltán)
 

A rovat további hírei: Közélet

Jól sikerült a jubileumi "Szalki tali"

Jól sikerült a jubileumi "Szalki tali"

2025. aug. 25.

Immáron egy évtizede szervezi meg az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesülete az éves találkozóját, amely keretében autizmussal vagy más egyéb fogyatékossággal élő gyermeket/felnőttet nevelő családok találkozhatnak az ország területéről.

Ajándékkal búcsúzott Nárcisztól a Rosti gimnázium közössége

Ajándékkal búcsúzott Nárcisztól a Rosti gimnázium közössége

2025. aug. 24.

A közös munka a sikeres érettségivel ugyan véget ért, de a kapcsolat nem szakadt meg a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskola, valamint az intézményben tanult súlyosan beteg diáklány, Lisztes Nárcisz között. Az iskola egy jeles összefogás nyomán hasznos ajándékkal lepte meg Nárciszt.

DSTV: komoly segítség az álláskereséshez

DSTV: komoly segítség az álláskereséshez

2025. aug. 24.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése a rendhagyó kezdeményezésről: a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnyában. Hangkép.

 

Boldog születésnapot, Magyarország! – együtt emlékeztünk az államalapítás ünnepén (galériával)

Boldog születésnapot, Magyarország! – együtt emlékeztünk az államalapítás ünnepén (galériával)

2025. aug. 21.

A hagyományoknak megfelelően közösen, de ezúttal a Mondbach-kúria udvarán ünnepelhettek a városlakók az önkormányzat által rendezett programon augusztus 20-án, az államalapítás és az új kenyér ünnepén.

Ünnepi forgatag a kúriában

Ünnepi forgatag a kúriában

2025. aug. 20.

Töltsük együtt a jeles napot államalapításunk és az új kenyér ünnepén! Augusztus 20. alkalmából városunk önkormányzata közös ünneplésre vár mindenkit a Mondbach-kúriában ma délután – itt az estébe nyúló ünnepi forgatag részletes kínálata!

 

Nagyon kell segítség az álláskereséshez

Nagyon kell segítség az álláskereséshez

2025. aug. 19.

Elsősorban a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnya házasságkötő és rendezvénytermében a közelmúltban. Első nekifutásra is szép sikerrel.

Monumentális alkotás festékszóróval

Monumentális alkotás festékszóróval

2025. aug. 18.

Az utóbbi években a graffiti szó egyre kedveltebb Dunaújvárosban – számos helyen díszítették fel művészek trafóházak, falak oldalát. AZ Arany János Általános Iskola egyik fala hatalmas alkotással gazdagodott – Harsányi Zotmund Bence és Boros István jóvoltából átalakult az intézmény látképe.