Dunaújváros Hetilap

"Legyen béke, legyen béke végre!" (galériával)

Öcaline - 2022. március 28. 20:48

Szépszámú résztvevő, gyertyalángok, ráadásként alkalmi világítás a Városházán: az orosz invázió ellen, a békéért szerveztek demonstrációt városunkban ma este. Az üzenet értéke a hajtás után. 

Közös kiállásra invitálták a városlakókat ma estére – a béke mellett, az orosz agresszió áldozataira emlékezhettünk a Városháza téren.

A béke jele a Városházán 

A demonstráció meglepetéssel kezdődött 20 órakor: arra kérték a résztvevőket, együtt vonuljanak át az úttesten, és a Városházával szemben lévő parkolóban gyülekezzenek. A helyszínre érve gyorsan kiderült, mi a váltás oka: szép gesztus, hogy a Városháza alkalmi világítással, a béke jelét formázva lepte meg a demonstrálókat.

A kezdeményezés hátterében az áll, hogy egy hónapja tart már Oroszország háborúja Ukrajnában.  Mint arról már beszámoltunk, a dunaújvárosiak ez alatt az idő alatt sok formában megmutatták már: együtt éreznek az áldozatokkal, nem utolsósorban a háború elől menekülőkkel. Éppen ennek apropóján szervezte esti villámcsődületét a város önkormányzata – mondván, a Városháza előtt álljunk ki a béke mellett és gyertyagyújtással emlékezzünk az áldozatokra. 

Egy álommal kevesebb

Azt hihettük, hogy a XX. század végén sikerül megszabadulni a háború bűnös korszakától, de csalódni kellett, hiszen újra háború dúl a szomszédunkban, hangsúlyozta a demonstráció vendégeinek köszöntése után Pintér Tamás polgármester:
– Nincs és nem is lehet más a cél, mint az, hogy az orosz agresszió, az ukrajnai háború mielőbb véget érjen. Hiába bíztunk abban, hogy elcsitulnak a fegyverek – a háború egyre pusztítóbb méreteket ölt, egyre több az áldozat, köztük civilek, gyerekek. Személy szerint is fontosnak érzem, hogy a tőlünk pár száz kilométerre dúló pusztítás ellen szóljunk, kiálljunk a háború elviselhetetlensége ellen, békét követeljünk. Ezért küzdöttünk, ezért van szükség most is az összefogásra – hogy higgadtan, de határozottan cselekedjünk, ne dőljünk be a propagandának, az uszításnak, imádkozzunk a békéért.
A város első embere megemlítette: miközben a városlakók számtalan jelét adták támogatásuknak, együttérzésüknek, és a város is ötvennél több menekült elhelyezéséről és ellátásáról gondoskodik, nincs fontosabb annál, hogy legyen újra béke.

Már egy hónapja tart a sokk

Nagyszülei intelmével – "Csak háború ne legyen!" – kezdte beszédét Kálló Gergely országgyűlési képviselő, felemlítve, hogy egy hónapja sokkolta a hír a világot Ukrajna orosz lerohanásáról. A térség országgyűlési képviselője hangsúlyozta, szinte napok alatt kézzel fogható közelségbe ért az agresszió okozta válság:
– A pusztítást, a fenyegetést akkor tudtam igazán értelmezni, amikor megérkeztek az Ercsi Cukorgyár munkásszállójára az első menekültek – és egy 11 hónapos kisgyereknek kellett sürgősen babafürdető kádat szerezni. Ekkor tudatosult bennem a háború borzalma, és azóta is vallom, hogy fölösleges indítékokat, felelősöket keresni – ezt elvégzi helyettünk a történelem –, egyetlen tényező fontos. Legyen béke, legyen béke végre! Mert az elmúlt időszak fényesen igazolta, hogy tudunk segíteni a menekülőkön, de nem tudjuk, mikor érkezik újabb ötven, hetven vagy száz, és erre nem lehetünk felkészülve, hiszen nincs gyakorlatunk, tapasztalatunk benne. Nagyon szép és nagyon felemelő újra és újra megtapasztalni az összefogás erejét – de nem újabb válságot, nem újabb menekültáradatot, hanem békét akarunk. Békét a kárpátaljai magyaroknak és békét egész Ukrajnának. Azt kívánjuk, hogy érjen véget, lehetőleg minél előbb érjen véget a borzalom.

A képviselői beszéd után a demonstráció résztvevői a gyertyát gyújtottak – így gyászolva az értelmetlen pusztítás, az ukrajnai orosz agresszió áldozatait; az esemény kitüntetett pillanatairól meséljenek a képek!

(Fotó: Vígh Dániel)

Demonstráció a békéért a Városházánál!

Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:
Demonstráció a békéért a Városházánál! - fotó:

A rovat további hírei: Közélet

Átadták a várva várt ADU parkolókat

Átadták a várva várt ADU parkolókat

2022. jún. 24.

Többhetes előkészületeket és munkálatokat követően a városlakók már birtokba is vehetik a volt ADU iskola mögötti területen kialakított parkolókat. Az elkészült beruházás jelentőségéről Pintér Tamás polgármester, Barta Endre a körzet képviselője és Novák Istvánné Katica önkormányzati képviselőjelölt számolt be. 

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

2022. jún. 24.

Ahogy azt a plazmaadók megszokhatták, újabb vidám hangulatú extra nappal készültek az egészségügyi centrum dolgozói a zene világnapja alkalmából kedden – a nap fő témája ezúttal a fesztivál és a hozzá tartozó partihangulat volt. (X)

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

2022. jún. 23.

Hamarosan élesedik az az online felület, amely egyszerre gyűjti össze a lakosság fejlesztési igényeit, valamint folyamatosan tájékoztatást nyújt a megvalósult tervekről. Kísérleti jelleggel a 6-os választókörzetre fókuszálnak, de ha beválik, az egész városra kiterjeszthetik a rendszert.

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

2022. jún. 23.

Kétmillió forintos támogatást kapott a Baracsi úti zöld sziget – a felújítási munkákhoz önkénteseket várnak. KÖSZ, Hankook! – először most, majd jövő szombaton.

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

2022. jún. 21.

Ismét a település életének egyik legfontosabb problémájára talált megoldást a városvezetés. A Batsányi János utcában nagyjából 15 új parkolót alakítottak ki. 

Városunk is ünnepelt a világnapon

Városunk is ünnepelt a világnapon

2022. jún. 21.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Vöröskereszt kezdeményezésére 2004 óta ünnepeljük a véradók világnapját. Összeállításunk a helyi véradókra koncentrál.

Már ma este parkolhatnak az autósok a volt ADU iskolánál

Már ma este parkolhatnak az autósok a volt ADU iskolánál

2022. jún. 20.

Sajtótájékoztatón jelentették be, hogy birtokba veheti a nagyközönség a parkolási gondokat enyhítő bázist. Címszavas örömhír.