Dunaújváros Hetilap

DunaKosár: sikeres bemutatkozás – és biztató jövő! (galériával)

Öcaline - 2022. április 26. 18:51

Térségi termelők vásárával, jó hangulatú beszélgetésekkel és szakmai előadással állt a nyilvánosság elé – és bontott zászlót a nagyközönség előtt – a DunaKosár közössége a volt újtelepi iskolában vasárnap. 

Sem az időjárásra, sem a hangulatra nem lehetett panasz a helyi kosárközösség, a DunaKosár nevű kezdeményezés hivatalos zászlóbontásán vasárnap – remek időben, remek portékák közegében nyitott a nyilvánosság felé a kísérleti stádium után a közösségi program.

Sikeres próbaverzió

Amint a DSTV kamerája előtt Csonka Melinda, a program koordinátora elmondta, hosszú, kacskaringós, kihívásokkal teli út vezetett a vasárnapi zászlóbontásig:
– Több éve volt már egy hasonló kezdeményezés, de most újult erővel, a SZEM Baráti Kör és az önkormányzat hathatós együttműködésével, új alapokon vágtunk neki – a program helyi megvalósításában a kezdetektől számíthattunk a nyíregyházi közösség támogatására is. Az elmúlt hónapokban sikeres próbaverzión estünk túl, eljött az idő, hogy a lehető legszéleseb nyilvánosság előtt is megjelenjünk – új, működő alternatívát kínálva a helyi termelők ellenőrzötten egészséges termékeinek beszerzéséhez.

Fókuszban a kosár közösség

Amint arról már korábbi, a zászlóbontás tervét még csak dédelgető összeállításunkban beszámoltunk, a kosár közösség egy-egy város, térség civil kezdeményezés útján létrejövő önszerveződő csapata – amely egy újfajta vásárlási formát működtet. A közösség összetett feladatot vállal: egyfelől közvetlen kapcsolatot teremt a vásárlók és a helyi (bio)termelők között,  ebből eredően úgynevezett rövid ellátási láncot hoz létre, aminek nyomán a helyi gazdaság fejlesztését, erősítését is vállalja. 

A stratégiai célok mellett fontos cél a közösségteremtés – a termelők, fogyasztók és az önkéntesek sajátos szimbiózisa, amelyben az egészséges étrend és életmód éppen olyan fontos tényező, mint a bizalom, vagy éppen a helyi/térségi termelők támogatásának szándéka. A kosár közösséghez izgalmas és kínzóan aktuális környezettudatos témák is kapcsolódhatnak – legyen szó a fenntartható fejlődés gyakorlatáról, a környezetkímélő mezőgazdaságról, az egészségtudatos étrendhez vezető főzőtanfolyamról, de akár a környezetbarát háztartás megteremtéséről is. A határ, túlzás nélkül, a csillagos ég.

Nyitott program – mindenkit várnak!

A vasárnapi virágözön, a levendulás termékek standja vagy éppen a kulcsi tanya boldog csirkék tojásait kínáló asztala egy-egy ékes példa volt, lehetett  a látogatóknak a program működőképességére – akit a szakmai háttér érdekelt, az bátran beülhetett Zalatnay László, a dunaújvárosi formációt a kezdetektől segítő nyíregyházi kosárközösség egyik alapítója előadására, vagy éppen az udvari asztaloknál vehetett részt kötetlen, barátságos tónusú beszélgetéseken.
A zászlóbontás visszatérő motívuma és vállalt, deklarált célja volt a helyi közösség megerősítése is – nem titok, hogy a DunaKosár közössége a továbbiakban is számít a termelők, a vásárlók és az  önkéntesek csatlakozására.  A programról, a rendelhető termékekről, valamint a partnereknek kínált lehetőségekről a dunakosar.hu oldalon tájékozódhatnak az érdeklődők – míg jelentkezni Csonka Melindánál a 70/421-5277-es telefonszámon, illetve a dunakosarrendeles@gmail.com e-mail címen lehet.

A sikeres akció részleteiről meséljenek a képek, de a jövőben is él a lehetőség – legyenek, legyetek, legyünk sokan a csapatban!

(Fotó: Végh Zoltán)

DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen

DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:
DunaKosár bemutatkozó nap Újtelepen - fotó:

A rovat további hírei: Közélet

Átadták a várva várt ADU parkolókat

Átadták a várva várt ADU parkolókat

2022. jún. 24.

Többhetes előkészületeket és munkálatokat követően a városlakók már birtokba is vehetik a volt ADU iskola mögötti területen kialakított parkolókat. Az elkészült beruházás jelentőségéről Pintér Tamás polgármester, Barta Endre a körzet képviselője és Novák Istvánné Katica önkormányzati képviselőjelölt számolt be. 

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

2022. jún. 24.

Ahogy azt a plazmaadók megszokhatták, újabb vidám hangulatú extra nappal készültek az egészségügyi centrum dolgozói a zene világnapja alkalmából kedden – a nap fő témája ezúttal a fesztivál és a hozzá tartozó partihangulat volt. (X)

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

2022. jún. 23.

Hamarosan élesedik az az online felület, amely egyszerre gyűjti össze a lakosság fejlesztési igényeit, valamint folyamatosan tájékoztatást nyújt a megvalósult tervekről. Kísérleti jelleggel a 6-os választókörzetre fókuszálnak, de ha beválik, az egész városra kiterjeszthetik a rendszert.

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

2022. jún. 23.

Kétmillió forintos támogatást kapott a Baracsi úti zöld sziget – a felújítási munkákhoz önkénteseket várnak. KÖSZ, Hankook! – először most, majd jövő szombaton.

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

2022. jún. 21.

Ismét a település életének egyik legfontosabb problémájára talált megoldást a városvezetés. A Batsányi János utcában nagyjából 15 új parkolót alakítottak ki. 

Városunk is ünnepelt a világnapon

Városunk is ünnepelt a világnapon

2022. jún. 21.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Vöröskereszt kezdeményezésére 2004 óta ünnepeljük a véradók világnapját. Összeállításunk a helyi véradókra koncentrál.

Már ma este parkolhatnak az autósok a volt ADU iskolánál

Már ma este parkolhatnak az autósok a volt ADU iskolánál

2022. jún. 20.

Sajtótájékoztatón jelentették be, hogy birtokba veheti a nagyközönség a parkolási gondokat enyhítő bázist. Címszavas örömhír.