Dunaújváros Hetilap

Már javában csobognak a város kútjai (galériával)

doszerk - 2022. május 20. 8:19

Öt szökőkút és három ivókút tartozik az önkormányzat üzemeltetési körébe, amelynek feladatait a DVG Zrt. látja el. A tavaszi hónapok során elvégezték a szükséges karbantartási és takarítási munkálatokat, így a hagyományoknak megfelelően májustól már csobognak a kutak.  

A DVG Zrt. munkatársai öt helyszínen a szökőkutak és három helyszínen az ivókutak beindításán dolgoztak. Idén is elvégezték a szükséges karbantartásokat és a medencék takarítását, lapunk megjelenésekor már minden szökőkút üzemel, az itt élők legnagyobb örömére, hiszen amellett, hogy városunk látvány értékét gazdagítják, kedvelt vizes találkozóhelyek is. 

Tavaszi nagytakarítás után

A Városháza téri "Orgonasíp" szökőkútban a számozott szelepek telepítése adta a legnagyobb feladatot, idén azonban szükség volt a Molnár László Emlékpark szökőkútjának elektronikai hálózatának javítására, a "békás szökőkút" működtetése pedig szivattyúcsere miatt váratott magára. 
A szökőkutak tavaszi nagytakarítása két ütemben történt: elsőként az indulás előtt alaposan kitakarítják, majd pedig több napon át működtetik és a "vízben ázás" után a feloldódott vasport is eltávolítják a szakemberek. 
Hasonlóan jártak el az ivókutak kapcsán is, karbantartás és alapos takarítás után használhatják őket a városlakók. 
A szökőkutak vize – bár a vízminőséget rendszeresen ellenőrzik – nem iható, nem alkalmas fürdésre, hiszen számos vegyszerrel kezelik. A vízben található algátlanító, fertőtlenítő, PH csökkentő szer, az időjárás, például nagy eső vagy erős napsütés hatására veszít a hatékonyságából, emiatt előfordulnak, hogy a szökőkutak koszolódnak, algásodnak, de minden ilyen esetben a DVG Zrt. munkatársai a lehető leghamarabb gondoskodnak a tisztításukról. 
Amennyiben azt tapasztalják, hogy valamelyik szökőkút medencéjéből kifolyik vagy nincs benne víz, illetve vagy más üzemzavart észlelnek, az alábbi telefonszámon tudnak bejelentést tenni: 0620/364-0381

Szökőkút körkép 

Vízivirág

A Kultik Dunaújváros oldalánál található Vízivirág elnevezésű szökőkutat 2001-ben építették meg. A Palotás József alkotta kompozíció a TSO Alapítvány által kiírt pályázat győztes alkotása, amelyet Dunaújváros Önkormányzata jelképes áron, 1250 forintért vásárolt meg, ugyanakkor cserébe vállalta a megtermékenyítésre, a nemiségre utaló szimbólumai miatt különösen figyelemfelkeltő, bronzból készült szökőkút kicsit sem csekély működtetési költségeit.
A Korsós lány szobor avagy a "békás szökőkút"  
1955 óta áll a Dózsa György téren Wagner Nándor Korsós lány című szobra. A korsót kezében tartó vízhordó lány egy kő posztamensen a medence közepén áll, ahová oldalról négy-négy béka köpi a vizet. Érdekesség, hogy a békákat bronzból öntötték, idővel azonban "elugrándoztak" helyükről, majd egy darabig műanyag változatukkal helyettesítették őket, akik szintén elvándoroltak. Azóta két oldalról négy-négy alumínium béka szájából lövellnek a vízsugarak a lány felé.

Az Öntelt mackó

Somogyi József egyik közkedvelt alkotása, a kőből készült Öntelt mackó 1953 óta áll az Építők útján, az Élményfürdővel szemben. A szobor egy szökőkút medencéjének közepén helyezkedik el, azóta is kedvelt vizes találkozóhely városunkban. 
Mint ahogyan az Szemes Mihály Kölyök című filmjében is elhangzik, aki belemártja kezeit az Öntelt mackó szökőkútjának vizébe, arra rátalál a szerelem. 

Identitás (Dr. Molnár László Emlékpark)

A város egyik leginkább látogatott és kedvelt közösségi tere a Dunaújvárosi Egyetem előtti park, amely 2007 óta az intézmény alapító igazgatója, dr. Molnár László nevét viseli. Az emlékparkban található a város egyik legnagyobb szökőkútja, az Identitás. 2018-ban teljeskörű felújításon esett át, és a mai napig közkedvelt vizes találkozóhely. 

Orgonasíp

Városunk főterét 2014 óta díszíti szökőkút, amely a Városháza tér rekonstrukciója során valósult meg; 2015-ben Orgonasípnak nevezték el, a javaslatok szerint azért, mert a vízsugár változó magassága a templomi orgonára emlékeztet. 

Szomjoltó kutak

Városunkban több pontján olthatjuk szomjúságunkat, köszönhetően a telepített ivókutaknak, amelyek megtalálhatók az Orgonasípnál, a Korsós lány szobránál és a Római körúton is.

Szökőkút Kisokos

Ne dobjuk megunt díszhalainkat a szökőkútba!
Ne fürödjünk a szökőkutak vizében!
Ne engedjük négylábú kedvenceinket a szökőkutak vizébe!
Ne szemeteljünk a szökőkutak vizébe!

Közös kincseink, vigyázzunk rájuk – a városi kincstárról pedig meséljenek a képek!

DMJV Önkormányzata
(Fotó: Végh Zoltán)

 

Szökőkútkörkép Dunaújvárosban

Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:
Szökőkútkörkép Dunaújvárosban - fotó:

A rovat további hírei: Közélet

DSTV: új büszkeségek az arborétumban

DSTV: új büszkeségek az arborétumban

2022. jún. 25.

Egyre népszerűbb a városlakók körében a Baracsi úti Arborétum, derül ki a DSTV összegzéséből. A létesítmény jelentős fejlődésen ment keresztül, újdonságok sora csalogatja a vendégeket – ráadásul éppen ma délelőtt 11 órától önkéntes program helyszíne lesz! Hangkép.

Átadták a várva várt ADU parkolókat

Átadták a várva várt ADU parkolókat

2022. jún. 24.

Többhetes előkészületeket és munkálatokat követően a városlakók már birtokba is vehetik a volt ADU iskola mögötti területen kialakított parkolókat. Az elkészült beruházás jelentőségéről Pintér Tamás polgármester, Barta Endre a körzet képviselője és Novák Istvánné Katica önkormányzati képviselőjelölt számolt be. 

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

Igazi fesztiválhangulattal várta a plazmaadókat a Duna Plazma

2022. jún. 24.

Ahogy azt a plazmaadók megszokhatták, újabb vidám hangulatú extra nappal készültek az egészségügyi centrum dolgozói a zene világnapja alkalmából kedden – a nap fő témája ezúttal a fesztivál és a hozzá tartozó partihangulat volt. (X)

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

Az igényektől a teljesítésig – tervezhető fejlesztések a 6-os körzetben

2022. jún. 23.

Hamarosan élesedik az az online felület, amely egyszerre gyűjti össze a lakosság fejlesztési igényeit, valamint folyamatosan tájékoztatást nyújt a megvalósult tervekről. Kísérleti jelleggel a 6-os választókörzetre fókuszálnak, de ha beválik, az egész városra kiterjeszthetik a rendszert.

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

KÖSZ, Hankook! – önkénteseket várnak az arborétumba

2022. jún. 23.

Kétmillió forintos támogatást kapott a Baracsi úti zöld sziget – a felújítási munkákhoz önkénteseket várnak. KÖSZ, Hankook! – először most, majd jövő szombaton.

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

Elkészültek az új parkolóhelyek a Batsányi János utcában

2022. jún. 21.

Ismét a település életének egyik legfontosabb problémájára talált megoldást a városvezetés. A Batsányi János utcában nagyjából 15 új parkolót alakítottak ki. 

Városunk is ünnepelt a világnapon

Városunk is ünnepelt a világnapon

2022. jún. 21.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és a Nemzetközi Vöröskereszt kezdeményezésére 2004 óta ünnepeljük a véradók világnapját. Összeállításunk a helyi véradókra koncentrál.