Figyelem, nagy a tűzveszély a kánikulában!
Az elmúlt hetek – sőt, hónapok – csapadékmentes időjárása lényegében folyamatos veszélyhelyzetet okoz: akár egy pillanatnyi figyelmetlenség, egy szikra vagy eldobott csikk is nagy pusztítást okozó tüzekhez vezethet. Több elrettentő példa is figyelmeztet a veszélyre.
Az idei nyáron szinte nem múlt el hét közvetlen környezetünkben sem úgy, hogy ne adjunk hírt jelentős erdőtüzekről.
Elrettentő példák
A közelmúltban több jelentős tűzeset is történt: július 12-én a Papírgyári úton két hektáron égett az erdős terület, és bár a lánglovagok akkor megfékezték a tűz továbbterjedését, másnap még nagyobb erővel, és immár nyolc-tíz hektáron pusztított ugyanott. A város ipari zónája melletti erdős, nehezen megközelíthető terület ráadásul plusz feladatot adott a tűzoltóknak, hangsúlyozta akkor Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados, megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
A külső, iparterületi részhez riasztották a tűzoltókat július 24-én is. A képlet hasonló: a lángok villámgyorsan továbbterjedtek a száraz aljnövényzetben, a kezdeti 2-3 hektáros esetből órák alatt nagy kiterjedésű, a szóvivői összegzés szerint 32 hektáros pusztítás lett. A bevetés is több tűzoltót érintett, hiszen a dunaújvárosi egységek mellett a paksi és a sárbogárdi lánglovagokat is a tűzhöz vezényelték.
Korábban kezdődött
Fontos tényező, hogy a mostani veszélyhelyzet korábban, lényegében már a csapadékmentes télen és tavasszal elkezdődött – szomorú, de az idei első tűzgyújtási tilalom március elejére datálódik, míg március 21-én kelt közleményében tartósan vízhiányos időszakot (!) állapított meg a belügyminiszter. Döbbenetes adat, de az akkori híradásokhoz mellékelt statisztika szerint az év első negyedében 230 szabadtéri tűz volt Fejér megyében.
„A csapadékmentes telet követő száraz tavasz kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának” – írta akkor a szóvivő. Azóta a helyzet még kritikusabbá vált, hiszen az elmúlt hetek szárazsága, illetve a gyakran szeles, helyenként viharos időjárás szintén magában hordozza a tűzveszélyt.
Minden nap, minden percben, lényegében mindenütt.
Beszédes számok, riasztó adatok
A száraz, csapadékmentes és meleg időjárás miatt többször csapnak fel a lángok a szabadban, és több az aratással összefüggő tűzeset is, írta friss tájékoztatójában lapunk megkeresésére Sáfár Tímea tűzoltó alezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság hivatalvezetője.
Az általa küldött statisztikai adatok mindennél beszédesebben jelzik a tendenciát. A Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság működési területén az elmúlt évek szabadtéri tűzeseteinek száma jelentősen nőtt az elmúlt években: 2015-ben 55 szabadtéri tűzesetet regisztráltak (ebből 19 erdő- és vegetációs területen), 2016-ban e két főszám 28 és 10. 2019-ben akadt egy komoly emelkedés – 114 szabadtéri tűzeset, 60 erdő- és vegetációs területen –, de ez kiugró adatsornak számít, hiszen 2020-ban 63, 2021-ben 87 szabadtéri tüzet tartottak számon.
A legfrissebb adatsor az igazán elszomorító: július 27-ig a dunaújvárosi lánglovagok illetékességi területén már 79 szabadtéri tűzeset volt, melyből 30 erdő- és vegetációs területen ütött ki. Vagyis a tűzesetek száma már most, alig fél év alatt több, mint az elmúlt esztendők többségében!
Hasznos, fontos tippek tára
A tavaszi összegzést egy ma is kínzóan aktuális tipptárral egészítette ki Szabó-Bisztricz Anett – ebben többek között arra figyelmeztet, hogy tilos tüzet gyújtani az erdőkben, fásításokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A kertben történő égetésnél a tüzet egy pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagyni, ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni, és mindig gondoskodni kell a tűz megfékezésére szolgáló vízről, valamint szerszámokról. Arra külön is felhívta a figyelmet a szóvivői közlemény, hogy senki ne dobjon el égő cigarettacsikket.
És persze nem hiányozhat a hasznos tippek tárából a legfontosabb: ha valaki tüzet észlel, a lehető leghamarabb jelezze azt a 112-es segélyhívó számon!
(Archív fotók: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Sziréna
Átütemezik a munkálatokat, nem lesz teljes zár a Pentele hídon
2025. júl. 11.
Ezen a hétvégén. Egy hét csúszással számolhatnak a közlekedők, a tervek szerint jövő péntektől kell Földvár felé kerülni, és változik a munkamenet iránya is, értesült a DO.
Szundi vezetés közben? Szigorúan tilos!
2025. júl. 09.
A csapadékos időjárás nemcsak az útviszonyokat rontja, hanem a sofőrök éberségére is kihat – az elmúlt napokban országszerte több olyan közlekedési baleset is történt, ahol a járművezetők elaludtak, vagy elbóbiskoltak vezetés közben. Rendőrségi tipptár a megelőzésért!
Vihar után: címről címre haladva dolgoztak a tűzoltók
2025. júl. 07.
Folyamatosan munkálkodtak a viharkárok elhárításán a lánglovagok Fejér vármegyében – kora délután óta több mint 120 bejelentéssel érkezett az erős széllökésekkel kísért, városunkat is érintő zivatarcellák miatt. Jelentős az anyagi kár – de személyi sérülés szerencsére nem történt.
Baleset és teljes útzár a 62-es főúton
2025. jún. 30.
A főút Dunaújváros felé vezető szakaszánál történt közúti közlekedési baleset – egy teherautó és három személykocsi ütközött kora délután. Gyorshír.
Tovább él a vörös kód, meghosszabbították a hőségriasztást
2025. jún. 26.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján döntött – péntekig biztosan él a legmagasabb szintű figyelmeztetés az extrém hőség miatt.
Országos tűzgyújtási tilalom a hőség miatt!
2025. jún. 25.
Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt hazánk teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe mától. Tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban és a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Továbbá a parlag-, tarló- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban. Felhívás.
Meteo extra: újra él a hőségriasztás!
2025. jún. 24.
Harmadfokú hőségriasztást adott ki az országos tisztifőorvos az ország egész területére vonatkozóan – a riasztás ezúttal csütörtökön éjfélig érvényes. Felhívás és tipptár a hajtás után!