Figyelem, nagy a tűzveszély a kánikulában!
Az elmúlt hetek – sőt, hónapok – csapadékmentes időjárása lényegében folyamatos veszélyhelyzetet okoz: akár egy pillanatnyi figyelmetlenség, egy szikra vagy eldobott csikk is nagy pusztítást okozó tüzekhez vezethet. Több elrettentő példa is figyelmeztet a veszélyre.
Az idei nyáron szinte nem múlt el hét közvetlen környezetünkben sem úgy, hogy ne adjunk hírt jelentős erdőtüzekről.
Elrettentő példák
A közelmúltban több jelentős tűzeset is történt: július 12-én a Papírgyári úton két hektáron égett az erdős terület, és bár a lánglovagok akkor megfékezték a tűz továbbterjedését, másnap még nagyobb erővel, és immár nyolc-tíz hektáron pusztított ugyanott. A város ipari zónája melletti erdős, nehezen megközelíthető terület ráadásul plusz feladatot adott a tűzoltóknak, hangsúlyozta akkor Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados, megyei katasztrófavédelmi szóvivő.
A külső, iparterületi részhez riasztották a tűzoltókat július 24-én is. A képlet hasonló: a lángok villámgyorsan továbbterjedtek a száraz aljnövényzetben, a kezdeti 2-3 hektáros esetből órák alatt nagy kiterjedésű, a szóvivői összegzés szerint 32 hektáros pusztítás lett. A bevetés is több tűzoltót érintett, hiszen a dunaújvárosi egységek mellett a paksi és a sárbogárdi lánglovagokat is a tűzhöz vezényelték.
Korábban kezdődött
Fontos tényező, hogy a mostani veszélyhelyzet korábban, lényegében már a csapadékmentes télen és tavasszal elkezdődött – szomorú, de az idei első tűzgyújtási tilalom március elejére datálódik, míg március 21-én kelt közleményében tartósan vízhiányos időszakot (!) állapított meg a belügyminiszter. Döbbenetes adat, de az akkori híradásokhoz mellékelt statisztika szerint az év első negyedében 230 szabadtéri tűz volt Fejér megyében.
„A csapadékmentes telet követő száraz tavasz kedvez a szabadtéri tüzek kialakulásának” – írta akkor a szóvivő. Azóta a helyzet még kritikusabbá vált, hiszen az elmúlt hetek szárazsága, illetve a gyakran szeles, helyenként viharos időjárás szintén magában hordozza a tűzveszélyt.
Minden nap, minden percben, lényegében mindenütt.
Beszédes számok, riasztó adatok
A száraz, csapadékmentes és meleg időjárás miatt többször csapnak fel a lángok a szabadban, és több az aratással összefüggő tűzeset is, írta friss tájékoztatójában lapunk megkeresésére Sáfár Tímea tűzoltó alezredes, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság hivatalvezetője.
Az általa küldött statisztikai adatok mindennél beszédesebben jelzik a tendenciát. A Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság működési területén az elmúlt évek szabadtéri tűzeseteinek száma jelentősen nőtt az elmúlt években: 2015-ben 55 szabadtéri tűzesetet regisztráltak (ebből 19 erdő- és vegetációs területen), 2016-ban e két főszám 28 és 10. 2019-ben akadt egy komoly emelkedés – 114 szabadtéri tűzeset, 60 erdő- és vegetációs területen –, de ez kiugró adatsornak számít, hiszen 2020-ban 63, 2021-ben 87 szabadtéri tüzet tartottak számon.
A legfrissebb adatsor az igazán elszomorító: július 27-ig a dunaújvárosi lánglovagok illetékességi területén már 79 szabadtéri tűzeset volt, melyből 30 erdő- és vegetációs területen ütött ki. Vagyis a tűzesetek száma már most, alig fél év alatt több, mint az elmúlt esztendők többségében!
Hasznos, fontos tippek tára
A tavaszi összegzést egy ma is kínzóan aktuális tipptárral egészítette ki Szabó-Bisztricz Anett – ebben többek között arra figyelmeztet, hogy tilos tüzet gyújtani az erdőkben, fásításokban és ezek kétszáz méteres körzetében, még a kijelölt tűzrakóhelyeken is. A kertben történő égetésnél a tüzet egy pillanatra sem szabad felügyelet nélkül hagyni, ha feltámad a szél, az égetést abba kell hagyni, és mindig gondoskodni kell a tűz megfékezésére szolgáló vízről, valamint szerszámokról. Arra külön is felhívta a figyelmet a szóvivői közlemény, hogy senki ne dobjon el égő cigarettacsikket.
És persze nem hiányozhat a hasznos tippek tárából a legfontosabb: ha valaki tüzet észlel, a lehető leghamarabb jelezze azt a 112-es segélyhívó számon!
(Archív fotók: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Sziréna
Megszúrta a rendőrt az őrjöngő kamasz
2023. jan. 27.
Az eset nem hivatalos, de megbízható forrásból származó információink szerint városunkban történt – a támadót csak egy másik, szolgálaton kívüli rendőr beavatkozása nyomán sikerült megfékezni, értesült a DO.
Emberkereskedelem, prostituálás, kényszermunka – családi vállalkozásban
2023. jan. 26.
Befejezték a nagy vihart kavart ügy vizsgálatát a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság munkatársai – az elfogás ténye mellett sikerült felszámolni a kizsákmányolást; az összegzés végén egy aktuális felhívás is olvasható!
Mezőfalváról tűnt el a kamaszlány – Enyingen találták meg
2023. jan. 26.
Eltűnés miatt körözött 15 éves lányt találtak meg a rendőrök Enyingen tegnap délben. Mezőfalváról koccolt engedély nélkül, értesült a DO.
Emberölés kísérlete a vád a mérgezéses ügy gyanúsítottja ellen
2023. jan. 24.
A Fejér Vármegyei Főügyészség minősített emberölés bűntettének kísérlete és más bűncselekmények miatt vádat emelt azzal a férfival szemben, aki meglopott, majd megmérgezett egy idős dunaújvárosi házaspárt. A szépkorú asszony túlélte, férje a kórházban elhunyt. Bestiális bűntény.
Indítvány az emberkereskedelemmel, kényszerítéssel vádolt férfi és az anyja letartóztatására
2023. jan. 23.
Erőszakkal vett rá munkára és szerződéskötésekre egy férfit, továbbá prostitúcióra nőket az emberkereskedő – a becstelen sorozatban saját anyja lett a bűntársa, áll az ügyészség közleményében.
Bankkártyás csalás miatt keresik az asszonyt
2023. jan. 20.
A dunaújvárosi nyomozók kérik a lakosság együttműködését az ismeretlen elkövető azonosításához. Jelentkezzen, ha tud róla – és persze már egy megosztás is segíthet!
Emberkereskedelem, kényszermunka, prostitúció – elfogás a vége (videóval)
2023. jan. 18.
Hosszú bűnlajtsrom terheli H. Róbert és társai számláját – a csapat több nőt is prostitúcióra kényszerített, a napokban otthonában ütöttek rajta a rendőrök. Extrém durva történet, szexpartner-keresőre regelő anyukával és súlyos pénzekkel.