Gyönyörű ünnep – Kurucz Gergely kapta a "Pro Cultura Intercisae" díjat (galériával)
A szféra legrangosabb önkormányzati elismerését a magyar kultúra napja alkalmából rendezett ünnepségen vehette át a helyi kórusmozgalom meghatározó személyisége az evangélikus templomban vasárnap.
Zsúfolásig telt helyszín, dübörgő taps a díjátadón, meghatott és megható köszönetnyilvánítás, majd szépségdíjas Quintia-koncert – remekül sikerült a díjátadóval koronázott ünnepség a Himnusz 200. születésnapján.
Példás, gazdag, szép életút
Percekig tartó dübörgő vastaps igazolta vissza a közgyűlés döntésének helyességét: a "Pro Cultura Intercisae" díj idei kitüntetettje Kurucz Gergely, a Dunaújvárosi Vegyeskar egyik karnagya, a helyi kórusmozgalom és zenei élet oszlopos tagja, a Rudas középiskola tagja lett. Az elismerést Pintér Tamás polgármester adta át, a díjazott érzelmektől fűtött szavakkal mondott köszönetet a kitüntetésért mindenkinek, aki szerepet vállalt pályája eddigi alakulásában.
Szép percek voltak, egy kiemelkedően gazdag, példás életút fontos állomásaival – lássuk is díjhoz rendelt méltatást. Kurucz Gergely városunkban született, majd általános- és középiskoláját is itt végezte: a Móricz Zsigmond Általános iskola után a Rudas Közgazdasági Szakközépiskolában tanult. Majd az ELTE Tanárképző Főiskolai Kar könyvtár-magyar szakának elvégzése után az ELTE Bölcsészettudományi Karán szerzett magyar szakos tanári diplomát.
1997 és 2007 között Budapesten tanított, majd visszatért hőn szeretett középiskolájába: 2007 óta a magyar irodalom szeretetére neveli a Rudas iskola diákjait.
1997-ben megalapította a Viadana Kamarakórust. A formáció karnagyaként hosszú éveken át sikert sikerre halmozott: számos külföldi koncertteremben és templomban is megfordultak, skandináv turnékon szerepeltek, valamint önálló koncertjük is volt például a világhírű Salzburgi Székesegyházban.
– Gergővel egy iskolába jártunk. Amikor visszatért a városba, megmutatta, hogy mit tanult: a Viadana csodálatos, üde színfoltja lett a városnak. Fiatalokból – ami nagy szó! - tudott egy olyan csapatot kovácsolni, ami hosszú éveken át képviselte a kórusmuzsika esszenciáját, ezzel együtt vitte hírét a városnak szerte a világban – emlékszik vissza Péter Kata.
Kurucz Gergely 2017 óta a Dunaújvárosi Vegyeskar egyik karnagyaként tevékenykedik, országszerte szintén komoly sikereket elérve: fesztiválok, találkozók, ünnepi események állandó szereplői.
– Gergő igazi "móriczos" diák volt, az iskola tette részben azzá, ami lett, alapokat adott neki olyan nevekkel, mint Zsubori Ildikó vagy éppen Jankó Árpád, akik mind kiváló zenepedagógusok és hát tény, hogy az iskola utolsó két évében jómagam egyengettem ifjú titánunk útját – emlékszik vissza Horváth Péter, egykori énektanára, zenésztársa.
Könyves Ágnes, jelenlegi karnagytársa azt mondta, ha Gergőre gondol, mindig az jut az eszébe, milyen jól lehet vele együtt dolgozni:
– Sokszor szavak nélkül értjük egymást a Dunaújvárosi Vegyeskar élén. Szeretem, ahogyan a zenéről beszél, fantasztikus tudása van a zenetörténet terén. De ismerem férjként és apaként is. Igazi népnevelői attitűddel bír. Hálás vagyok, hogy ismerhetem, és hogy karnagy társamnak tekinthetem.
Ácsné Tóth Erika, a kórus elnöke és Kurucz Gergely ismeretsége az 1990-es évekre nyúlik vissza. Kapcsolatukat a szeretet és a kölcsönös tisztelet jellemzi:
– A kórus munkájában és szakmájában is szíve-lelke benne van. Az odaadása, lelkesedése és sajátos ösztönző módszere átsegít bennünket a nehéz pillanatokon. Öröm vele még a munka is!
Kurucz Gergely a Bartók Kamaraszínházban hosszú évek óta különböző előadások zenei vezetőjeként is tevékenykedik: a 2006-os Úton Bartókkal című előadás mellett dolgozott például Smuk Imre és Kiss Attila rendezéseiben.
Az utóbbi években a nagyobb musicalek zenei irányítása is az ő feladata volt, a teljesség igénye nélkül ilyen például a Valahol Európában, a Twist Olivér, a Sándor Mátyás vagy a Gyerekrablás a Palánk utcában című darabok.
Magyartanárként igyekszik a tanítványaival megszerettetni az irodalmat és a művészeteket, vitathatatlanul igaz, hogy a kultúra értékeinek hiteles megismertetője és terjesztője.
Nagy hangsúlyt fektet arra, hogy diákjai tájékozottak legyenek a művészetekben. Irodalom óráin sem felejt el zenei párhuzamot vonni egy-egy korszakkal kapcsolatban. Ösztönözi a fiatalokat a művészeti önkifejezésre, az iskolai zenekart is szakmai tanácsokkal segíti, és támogatja.
Gyakran tart beszélgetéseket művészekkel könyvtárban és színházban, valamint sokszor zsűrizik városi versmondó és mesemondó versenyeken, fesztiválokon és a Fejér Megyei Diáknapokon.
Szemenyei István, a Rudas iskola igazgatója és Kurucz Gergely egykori tanára úgy fogalmazott: intézményükben igyekeznek a közösségi kérdések és kulturális események iránt érdeklődő, fogékony fiatalokat nevelni. Ehhez olyan hiteles és karakteres pedagógusokra van szükség, mint Kurucz Gergely, aki tanítványként és kollégaként is véleményformáló tagja lett a Rudasnak:
– Tekintélye és szerepe az iskola és a város életében az évekkel együtt nő, amit ez a szép elismerés is kifejez. Közösségépítő és értékteremtő munkájához kitartást és jó egészséget kívánok!
Kincsesné Zavodnyik Julianna, egykori tanára, ma kollégája azt mondta egykori magyartanáraként már tapasztalta mekkora benne az érdeklődés és az elhivatottság az olvasás, a zene, és a helyi kultúra iránt:
– Kollégaként is több éve dolgozunk együtt, és mindig lenyűgöz a szenvedélyessége, az elkötelezettsége a jó ízlés, az igazi értékek iránt. Szókimondó, az igazáért szívből és elszántan harcoló ember, akiben a lelkesedés sosem kopott el, aki ma is nagy odaadással képes a feladatait végezni. Büszke vagyok arra, hogy évtizedek óta figyelemmel kísérhetem a munkáját, láthatom/hallhatom a közreműködésével létrejött produkciókat.
A díjazott 2015-ben Fejér megyében egy olvasói szavazáson az Év Tanára díjat érdemelte ki; elhivatott zenei és kulturális munkásságával, igényességével, emberi tulajdonságaival öregbítette Dunaújváros jó hírnevét.
Városunkban végzett példaértékű kulturális tevékenységének elismeréseként Dunaújváros MJV Közgyűlése a Pro Cultura Intercisae díjat Kurucz Gergely részére adományozza.
Varázslatos Quintia
A díjazottnak elsőként a Quintia együttes tagjai gratuláltak, a dunaújvárosi tagokból álló zenekar ezt követően szépségdíjas koncerttel tette teljessé az élményt. Az ötösfogat – Pocsai Mária (citera), Kurina Laura (gordonka), Beke Beáta (gitár), Németh Irma (ének, hárfa, dob), Péter Kata (ének, fúvós hangszerek) – ezúttal is fényesen igazolta: méltó a Dunaújvárosi Értéktárba kerülésre, varázslatos hangversennyel koronázták a díjátadót.
Merészen válogattak, feszes, pontos játékkal, gyönyörű összeállítással léptek színre – és hadd legyek a végén elfogult: a ráadásként előadott "Érzés" szó szerint torokszorító, borzongató élménnyel szolgált.
A koncertet követő ünnepségen Szántó Péter, az önkormányzat kulturális bizottságának elnöke mondott pohárköszöntőt a díjazott karnagy tiszteletére.
Szép, színes, gazdag és felemelő este volt – minden szempontból méltó a magyar kultúra ünnepéhez –, a részetekről meséljenek a képek!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti Pál ősfotói a Bartókban
2024. nov. 30.
Amint arról már beszámoltunk, izgalmas bemutató színesítette a Rosti Pál iskola jubileumi sorozatát. A jeles tudós-fotográfus, az intézmény névadója latin amerikai útján készült fotográfiákból a Bartók Kamaraszínház Aula Galériájában láthatnak válogatást a vendégek. Hangkép.
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.