Vitáznak a státusztörvényről – tiltakozik és levélírásra buzdít a CODE
Tökéletes időzítéssel a ballagások napjára időzítette a státusztörvény/bosszútörvény parlamenti tárgyalását az Orbán-rezsim – a tiltakozások egészen péntekig folytatódnak. Az utcán is. (Mellékszál: június 16. öröksége.)
Várhatóan dunaújvárosi résztvevői is lesznek a Többen vagyunk! elnevezésű tüntetésnek, amelyet a státusztörvény vitrájának napján, azaz június 16-án, pénteken szervez a Tanítanék Mozgalom és a NoÁr a Parlament elé, tudatta a DO-val Horváth Éva, a Civilek az oktatásért – Dunaújváros csoport (CODE) képviselője, a PDSZ városi ügyvivője.
Ünnep és gyásznap is...
Ma estig eldől például, hogy megáll-e városunkban a Pécsről induló busz, amely Szekszárd érintésével tart a fővárosba. A téma nagyon forró, sőt, napról napra egyre forróbb: a Kultik Mozi előtt tartott, a DO-n is megénekelt hónap eleji demonstráció aktualitása mit sem csökkent, sőt, azóta kiderült, hogy a Parlament június 16-án nyit vitát a tiltakozók körében csak bosszútörvény frázissal emlegetett jogszabályról.
Most következzen egy saját gondolatsor – nem tudom ugyanis elhessegetni a gondolatot, hogy az időzítés nem véletlen: egyfelől pénteken országszerte ballagások lesznek, és ez alapjáraton gyengíti az összefogás, a közös kiállás esélyét. Másrészt "foglalt napról" van szó, ráadásul, fájdalom, duplán: június 16. az angolszász kultúrában a Bloomsday – kezdetben írországi, mára nemzetközivé vált, évente rendezendő irodalmi ünnep, mely nevét James Joyce Ulysses című művének egyik főszereplőjéről, Leopold Bloomról kapta – méghozzá azért, mert Joyce nagy művének cselekménye éppen június 16-án játszódik (különleges helyet foglal el ebből a szempontból Szombathely, innen vándorolt ki Bloom édesapja). De van egy még közelebbi, még tragikusabb aktualitása is – csodálkoznék, ha ez az Orbán-rezsim boszorkánykonyhájában új lenne: igen, igen, 1958-ban éppen és pont június 16-án végezték ki Nagy Imrét, az 1956-os forradalom és szabadságharc miniszterelnökét.
Összevetés, tükörferdítés, levélírás
De vissza a mához, illetve a holnaputánhoz – a CODE facebook felületén az elmúlt napokban több összegzést ajánlottak arról, miért hoz vészterhes változást az oktatási rendszer egészében (igen, a szülőket, igen, a diákokat, a szféra minden szegmensét érintően) a státusztörvény.
Mutatok is kettőt!
Milyen világ jön, ha bevezetik a státusztörvényt? (katt) >>
Fidesz-magyar szótár a státusztörvényhez (katt) >>
Végül, de közel sem utolsósorban: a Tanítanék Mozgalom oldalán különleges levélküldő mozgalmat kezdtek – az alábbi linken a lakcím megadásával az országgyűlési képviselőnknek küldhetünk levelet arról, hogy ne szavazza meg a státusztörvényt/bosszútörvényt.
Tessék, itt írhattok/írhatnak levelet dr. Mészáros Lajos országgyűlési képviselőnek – szorgalmazva, hogy nemmel szavazzon, tartózkodjon, esetleg ne legyen ott, amikor (kétség nem férhet hozzá) megszavazzák ezt a becstelenséget.
Ne szavazzák meg a bosszútörvényt! (katt) >>
Egy-egy levéllel érdemi eredményt persze nehéz vizionálni – de legalább a lelkiismeretünk tiszta marad!
(Archív fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Ajándékkal búcsúzott Nárcisztól a Rosti gimnázium közössége
2025. aug. 24.
A közös munka a sikeres érettségivel ugyan véget ért, de a kapcsolat nem szakadt meg a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskola, valamint az intézményben tanult súlyosan beteg diáklány, Lisztes Nárcisz között. Az iskola egy jeles összefogás nyomán hasznos ajándékkal lepte meg Nárciszt.
DSTV: komoly segítség az álláskereséshez
2025. aug. 24.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése a rendhagyó kezdeményezésről: a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnyában. Hangkép.
Boldog születésnapot, Magyarország! – együtt emlékeztünk az államalapítás ünnepén (galériával)
2025. aug. 21.
A hagyományoknak megfelelően közösen, de ezúttal a Mondbach-kúria udvarán ünnepelhettek a városlakók az önkormányzat által rendezett programon augusztus 20-án, az államalapítás és az új kenyér ünnepén.
Ünnepi forgatag a kúriában
2025. aug. 20.
Töltsük együtt a jeles napot államalapításunk és az új kenyér ünnepén! Augusztus 20. alkalmából városunk önkormányzata közös ünneplésre vár mindenkit a Mondbach-kúriában ma délután – itt az estébe nyúló ünnepi forgatag részletes kínálata!
Nagyon kell segítség az álláskereséshez
2025. aug. 19.
Elsősorban a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnya házasságkötő és rendezvénytermében a közelmúltban. Első nekifutásra is szép sikerrel.
Monumentális alkotás festékszóróval
2025. aug. 18.
Az utóbbi években a graffiti szó egyre kedveltebb Dunaújvárosban – számos helyen díszítették fel művészek trafóházak, falak oldalát. AZ Arany János Általános Iskola egyik fala hatalmas alkotással gazdagodott – Harsányi Zotmund Bence és Boros István jóvoltából átalakult az intézmény látképe.
Ki kapja a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat? Várják a javaslatokat!
2025. aug. 17.
Dunaújváros közgyűlése minden évben "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat adományoz. A díjazott személyére bárki javaslatot tehet – egészen szeptember végéig.