ICA-D: Páhi-Fekete Noémi önálló tárlata a Múzeumok Éjszakáján
Különleges kiállítás megnyitóját időzíti a Múzeumok Éjszakája országos programjára a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D): Páhi-Fekete Noémi új önálló tárlata, a Bestiárium című kollekció várja a vendégeket. Borzongatóan izgalmas, ki ne hagyd, ki ne hagyja!
A sajátos atmoszférájú, a képzelet és a valóság határmezsgyéjét rendre átlépő gyűjtemény június 24-én, szombaton 18 órakor esedékes megnyitójára szóló invitáció mellé remek összegzést küldött az ICA-D csapata – fókuszban persze az alkotóval!
Rendszeres és fontos résztvevő
Páhi-Fekete Noémi 2010-ben végzett a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem vizuális kommunikáció és fotó szakán, de már a 2000-es évek végétől aktív – mellékszál, de fontos mellékszál: a vizuális nevelés területén kifejtett pedagógiai tevékenysége okán is figyelemre méltó – alakja régiónk művészeti, kulturális életének.
Tagja a Fiatalok Fotóművészeti Stúdiójának és az Újpart Dunaújvárosi Képző- és Iparművészek Egyesületének, emellett rendszeres kiállítóművésze a megyei és dunaújvárosi kollektív tárlatoknak, amelyeken számos alkalommal kivívta a szakmai zsűri elismerését. 2014-ben Pécsi József fotóművészeti ösztöndíjban részesült.
Hibridlények, magánmitológia
Bestiárium című egyéni kiállítása arra a több mint másfél évtizede kezdődött alkotói folyamatra fókuszál, amely során egy magánmitológia kibontása, egy saját szimbólumrendszer kidolgozása veszi kezdetét. A hibridlényekkel életre hívott jelenetek csoportfűzési, látványépítési technikái mellett a szimbolikus jegyek, elsősorban a maszkok teremtenek erőteljes hatást, és válnak védjegyszerű megoldássá.
Páhi-Fekete Noémi a képeihez maga készíti a maszkokat, amelyek a psziché által előhívott szerepeink megformálásában legtöbbször ösztönösen, olykor tudatosan működő tulajdonságainkat szimbolizálják. Munkáinak jellegzetes vonása a titokzatosság, az érzékiség; az éjszaka sötétjében, a természet vagy éppen az ember alakította rengetegben tetten ért izzás. Az alkotó így vall képei szereplőiről: "Munkám alapjául az a szociológiai alaptézis szolgál, mely szerint az ember képtelen volt beilleszkedni a természetbe, létrehozott egy saját világot, saját törvényekkel és normarendszerrel, amelynek szintén képtelen megfelelni. Bár az ember kiszakadt a természetből, mégis megmaradtak azok az 'ősi maradványok', amelyeket ugyanúgy az életösztön irányít, mint a természetben, csupán civilizált formába öntve. Az ego irányította, de mégis ösztönös szerepek ezek, akarva akaratlanul előtörnek."
Erőteljes atmoszféra, finoman szólva is
Az ICA-D kiállító tereiben látható gyűjtemény képei nemcsak a fotóművészet történeti hagyományaira rezonálnak érzékeny és izgalmas módon, hanem a mindennapi egzisztálás kelléktárából építkezve keresetlen őszinteséggel vizsgálják ember és természet, egyén és élettér, férfi és nő, család és közösség környezetbe, társadalmi rendbe történő beágyazottságát, identitás-és egyensúlyhelyzeteit.
A reális és szürreális elemek kölcsönhatásba hozásával, az alkotó saját maga és szerettei, saját használati tárgyai és terei, valamint az azoktól elidegenítő elemek, effektusok segítségével konstruálja erőteljes atmoszférájú képi világát.
A Bestiárium képeit Kiss Tibor Noé író ajánlja a megnyitó vendégeinek figyelmébe – a belépés díjtalan, a tárlat egy jó hónapon át, július 29-ig látható, mindenkit szeretettel látnak!
(Fotók: Páhi-Fekete Noémi/ICA-D)
A rovat további hírei: Kultúra
Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál
2025. feb. 16.
Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához.
DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán
2025. feb. 14.
A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton
2025. feb. 13.
A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.
Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban
2025. feb. 12.
Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.
DSTV: a kortárs kultúra bázisa
2025. feb. 10.
Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.
Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
2025. feb. 10.
Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.
DSTV: fotócsodák az MMK-ban
2025. feb. 09.
Látványos fotókiállítás várja a vendégeket az MMK Aula Galériájában. Az érdeklődők a Pannónia Fotószalon évi rendes pályázatára érkezett művekből láthatnak válogatást – színes, gazdag gyűjtemény csalogatja az intézménybe érkezőket. Hangkép.