Közvetlen európai uniós pályázaton dolgozunk együtt kilenc másik országgal
Sikeresen pályázott Dunaújváros önkormányzata a fenntartható városfejlesztés, biológiai sokféleség, zöld felület növelése tárgyú, nemzetközi együttműködésben megvalósítandó, közvetlen európai uniós támogatottságú pályázatra, az URBACT IV – BiodiverCity projektre. Amelynek most projektvezetője lett városunk.
Dunaújváros közgyűlése még márciusban döntött arról, hogy az URBACT IV. – BiodiverCity felhívására pályázatot nyújt be. Most ismét a testület elé került a projekt, már csak azért is, mert május 31-én érkezett az értesítés, miszerint támogatják városunk és 9 partnere projekttervét.
Fontos szerep a nemzetközi programban
A projekt elindításához szükséges döntéseket a legutóbbi közgyűlés hozta meg. A témával kapcsolatban Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester tartott tájékoztatót, elsőként arról beszélt, hogy miként lehetséges közvetlen EU-s forrásokat találni:
– Az URBACT program egy nemzetközi kiírású, és nemzetközi lebonyolítású program. A létrehozásának egyik legfontosabb célja az, hogy különböző országokból, különböző tudású és tapasztalatú, változatos problémákkal küzdő városok találjanak egymásra, osszák meg a tudásukat, és dolgozzanak közösen a problémáik megoldásán. Olyan együttműködést teremt meg a program, amely a közös ügyek intézésének a legfontosabb feltétele, ennek ellenére ezt az együttműködési szándékot hazánkban tudatosan és módszeresen rombolják hatalmi érdekek miatt, immár több mint egy évtizede. Mostanra ott tartunk, hogy aki nem hajlandó a kormány propagandáját szajkózni a háborúról meg a migrációról, az ellenség. Mi itt Dunaújvárosban nem így gondoljuk. Magyarország nemcsak földrajzilag, de társadalmi, politikai és kulturális értelemben is Európa része. Európában pedig a problémáinkat európai módon kezeljük: együttműködéssel, a másikra való odafigyeléssel, ha kell, kompromisszumokkal. És közben folyamatosan figyelembe vesszük azt is, miért dolgozik a szomszédunk, a munkatársunk vagy akár egy velünk együtt gondolkodó európai polgár több száz kilométerrel arrébb. Ahhoz nem kell nagy tudomány, hogy gyűlöljünk valakit, megvessünk valakit, lenézzünk valakit, vagy felelősöket találjunk. Erre elég bekapcsolni a párttévét, pártrádiót, vagy a pártújságokat a neten. Ők majd megmondják: mindenkinél okosabbak, szebbek és ügyesebbek vagyunk; az, hogy ennek ellenére nálunk a legmagasabb az infláció, alacsonyak a fizetések és rohad az egészségügy és az oktatás, csak az ellenünk szervezkedő Nyugat hibája. Hát jelentem: mi elmentünk ehhez az ellenünk szervezkedő Nyugathoz. Pénzt kértünk, és kaptunk. Nem feltételek nélkül. Azt vállaltuk, hogy együttműködünk kilenc európai ország tíz európai városával. Nyugatiakkal, északiakkal, déliekkel vegyesen, és megtaláltuk a közös hangot.
Az élhetőbb jövő érdekében
Szabó Zsolt szerint számunkra ez a feladat óriási megtiszteltetés, másrészről tanulási és fejlődési lehetőség is egyben:
– Az a város, amely odafigyel arra, hogy élhető maradjon a növények és állatok legtöbb fajtája számára, az a város arra is figyel, hogy élhető és változatos, komfortos és fenntartható legyen a lakosai számára is. A fenntarthatóság, vagy hívjuk úgy, hogy a zöld gondolat valójában emberközpontú: ha éppen azt is várja el az embertől, hogy változtasson valamin a környezet érdekében, akkor is azt valójában ennek a változtató embernek a gyermekéért és unokájáért teszi. Hogy ne egy élhetetlen betondzsungelben kelljen felnőniük. És hatalmas fejlődési és tanulási lehetőség is egyben, mert ez esetben városunk lehet a programnak a vezetője, amely keresi és tudatosan építi a kapcsolatot a szakmai szervezetekkel, városvédőkkel, környezetvédőkkel vagy éppen még nem szervezett, de tenni akaró polgárokkal. Pontosan azért kapjuk a támogatást, hogy járjunk nyitott szemmel és füllel a világban. Hallgassuk meg azt, akinek jobbító javaslata van, és folyamatosan tanuljunk egymástól.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Általános és középiskolásoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat
2025. júl. 05.
Az általános és a középiskolás dunaújvárosi diákoknak nyújt iskolakezdési támogatást az önkormányzat a 2025/2026. tanévre vonatkozóan. Itt az összes tudnivaló!
Újabb tömeges elbocsátás a vasműből
2025. júl. 04.
Tanácstalanság, düh és pislákoló remény – ezek jellemezték a második tömeges elbocsátási napot a szebb napokat látott acélipari óriás előtt. A vasműből két nap leforgása alatt közel 2500 embernek mondtak fel – legutóbb a Duna Furnace Dunai Vasmű Kft. bontott szerződést 800 munkavállalójával.
A városüzemeltetés nem mehet szabadságra
2025. júl. 04.
Bár a nyár sokak számára a pihenés időszaka, Dunaújvárosban az élet nem állhat meg – különösen nem a városüzemeltetés területén. Mezei Zsolt alpolgármester szerint a városi szolgáltatások ilyenkor is folyamatos munkát igényelnek.
Örökmozgó 90 éves városlakót köszöntöttek
2025. júl. 03.
Süt, főz, takarít, hímez és rengeteget olvas – az egykori könyvtáros Kelényi Gizella Gizi néni 90 éves lett, de állítja: nem tud egy helyben ülni, folyton csinálnia kell valamit. Az örökmozgó szépkorút az önkormányzat nevében Barta Endre alpolgármester köszöntötte az otthonában.
Sorra végzik a praktikus fejlesztéseket
2025. júl. 03.
Már beszámoltunk a Római városrészt érintő fejlesztésekről. A Váci Mihály utcai járdaszakasz el is készült, jelenleg a védőnői tanácsadó előtt folyik a munka. A körzet képviselője, Barta Endre alpolgármester számolt be mindezekről.
Visszanyeri fényét a Szentháromság tér – régi helyére kerül a Szentháromság-szobor
2025. júl. 02.
Újra régi fényében tündökölhet a Mondbach-kúria előtti tér: 20 millió forintos állami támogatásnak köszönhetően visszakerül eredeti helyére a Szentháromság-szobor, emellett a kistemetőben található Szitányi-kápolna is megújulhat.
Vass Zoltánt választották a DKIK elnökévé
2025. júl. 02.
A Dunaújvárosi Kereskedelmi és Iparkamara (DKIK) rendkívüli tisztújító küldöttgyűlésén Vass Zoltán elnökségi tagot választották meg elnöknek hétfőn.