Dunapentele világháborús áldozatainak emléke előtt tisztelegtek
A halottak napja alkalmából közösen tisztelegtek a XX. századi történelem dunapentelei áldozatainak emléke előtt. Közös a gyász, közös az emlék.
A Pentele Baráti Kör Egyesület szervezésében idén is két helyszínen, a köztemetőben az emlékműnél, majd a Magyar úti iskola melletti emlékkőnél helyezték el a résztvevők az emlékezés virágait és mécseseit a még hétfőn délelőtt rendezett ünnepi eseményen. A megemlékezés első állomása a temetőben lévő II. világháborús emlékhely volt. A Pentele Baráti Kör Egyesület által szervezett megemlékezésen pentelei és más civil szervezetek, Pentele lakói, az áldozatok hozzátartozói, valamint Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester is részt vett:
– A II. világháborúban nagyon sokan estek el, mondhatni értelmetlenül. A fasizmus dunapentelei áldozataira is emlékezünk ezen az eseményen, amelyet a Pentele Baráti kör Egyesület minden évben megrendez. Szörnyű belegondolni, hogy a több évtizeddel ezelőtt megtörtént események során rengetegen vesztették életüket.
Pálinkás Bertalan a Baráti Kör Egyesület elnöke emlékező beszédében elmondta, Dunapentelét nagyobb veszteségek érték, mint a környéket, mert itt a II. világháború alatt kétszer is átvonult a front:
– A sok-sok megsérült ház között például Pentelei Molnár János házát is találat érte. Rengeteg család szakadt szét, akiknek a hozzátartozóik hiányával is meg kellett küzdeniük. 1945-ben, amikor befejeződtek a harcok, Dunapentelén egy példás helyreállítás történt. A háborús veszteségek után Dunapentele népe példásan talpra állt. Nagyon megbecsülendő teljesítménnyel életteret teremtek ismét a súlyosan sérült körülmények ellenére is.
Beszéde utána a résztvevők elhelyezték az emlékezés virágait és mécseseket gyújtottak, leróva kegyeletüket a dunapentelei áldozatok emléke előtt. A megemlékezés a Magyar úti iskola melletti I. világháborús emléktáblánál ért véget, ahol szintén gyertyát gyújtva, és az emlékezés virágaival rótták le kegyeletüket.
Közös főhajtással, csöndes gyásszal, együtt emlékeztek...
DMJV Önkormányzata
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Közeleg az év első lomtalanításának ideje!
2025. ápr. 01.
Mint arról már korábban beszámoltunk, ebben az évben is folytatja az önkormányzat a városrészenként meghirdetett lomtalanítási sorozatot. Az első Újtelepen lesz, most szombaton!
Gyászol a Bartók Kamaraszínház, elhunyt Török Imre
2025. már. 31.
Évtizedeken át volt a színház fontos háttérembere, tíz éven át az intézmény műszaki igazgatójaként dolgozott Török Imre – vasárnap távozott az élők sorából, nyugodjon békében! Búcsúszavak.
Vért adni menő – ments meg három életet!
2025. már. 30.
Visszatértek a középiskolás alkalmak márciusban, komoly tervek formálódnak a következő hónapra is: színes és változatos az alkalmak listája, válogathatnak az önkéntesek a véradások terepén. Íme, az összes fontos tudnivaló!
Mindig él a remény, de mindig hamvába hull, mint az idő: megint állítunk az órákon
2025. már. 29.
Mindösszesen annyi pozitívuma lesz a holnaptól érvényes nyári időszámításnak, hogy tovább marad világos. Amúgy szívóág, értelmetlen, összezavar, és persze elhussan egy teljes óra a Zéletből.
Még igényelhető a tavaszi szünetre az ingyenes étkeztetés
2025. már. 28.
Dunaújváros önkormányzata idén is ingyenes déli meleg főétkezést biztosít a szülő, vagy törvényes képviselő kérelmére a rendszeres gyermekvédelmi kedvezményre jogosult, valamint a hátrányos vagy a halmozottan hátrányos helyzetű általános- és középiskolás kiskorú gyermekek részére a tavaszi szünet időtartamára.
A város ereje az odafigyelésben rejlik
2025. már. 27.
Az Útkeresés Segítő Szolgálat és az Érted vagyunk 1987 Alapítvány az év minden szakában várja a felajánlásokat a menstruációs szegénység visszaszorítására. A nemes kezdeményezést Szabó Zsolt alpolgármester is méltatta és támogatta.
A művészetnek is van, lehet gyógyító ereje
2025. már. 27.
Sokszínű, gazdag kiállítás nyílt a Szertelen Házban. Orsós Gábor első önálló bemutatkozása az alkotó festményeit, rajzait és kerámiáit vonultatja fel. A beszédes, mély tartalmú és olykor megrázó képeken a művész egész élete visszaköszön – megmutatja küzdelmeit és sebezhetőségét.