Ismét rengetegen voltak kíváncsiak a Dunaújvárosi Estek vendégére
A Dunaújvárosi Estek elnevezésű rendezvénysorozat minden hónapban egy-egy jeles közéleti személyt, neves előadót, vagy egy-egy húsba vágó téma szakértőjét hozza el Dunaújvárosba.
A szervező, rendező "Rajta, Újváros!" Egyesület kedden délután Dr. Zacher Gábor főorvost, toxikológust látta vendégül a Városháza rendezvénytermében.
Zsúfolt ház előtt
Egy hónappal ezelőtt Gálvölgyi János volt a Dunaújvárosi Estek vendége és töltötte meg a Városháza rendezvénytermét érdeklődőkkel. Akkor azt mondtuk, hogy ennél több embert nem lehet egyszerre megmozgatni. Nos, tévedtünk. Most kedden délután Dr. Zacher Gábor személye, az általa megfogalmazott témák, a nyíltsága, ismét tömegeket vonzott.
Teltház volt, ahogy mondják: teltház a köbön. A vendéget szokás szerint Pintér Tamás polgármester, a "Rajta, Újváros!" Egyesület elnöke köszöntötte, indította útjára a közel kétórás programot és vezette fel a témát, a függőség kérdését, aminek a kezelése bizony rajtunk is múlik:
– Én azt gondolom, hogy mindenféle problémára, függőségre van megoldás, létezik válasz, van kiút. Mindenki változtathat az életén, a rossz szokásain. Én magam is megtettem, ma már elmondhatom, hogy nem dohányzom és büszke is vagyok magamra. Oda kell figyelnünk az életünk minden egyes részletére, ezért mi magunk felelünk. Szerintem Zacher doktor úr olyan érdekesen és logikusan közelítette meg a mindennapok összefüggéseit, a függőségeinket, azok hátterét, hogy talán mindenki talált magának néhány elgondolkodtató dolgot.
A szorongás társadalma
Zacher Gábor kétórás, fesztelen, őszinte, érdekes előadásában tulajdonképpen tükröt tartott a nagyérdemű elé, hogy térben, időben lássuk magunkat. Hogy a világ boldogságtérképén valahol hátul kullogunk, az inflációs környezetben az élen, hogy a pénzünk 2 év alatt a harmadát veszítette, hogy globális felmelegedés van, túlnépesedés fenyeget. Magyarország népessége pont fogyatkozik, állítólag megállíthatatlanul, a tizenéves generáció döntő többsége bántalmazásban, vagy erőszakban érintett, vagy elhanyagoltan él, azaz szorong.
És tulajdonképpen az egész társadalom szorong, feszült és bizony feszültségoldó szerekhez nyúl, aztán pillanatok alatt függővé válik. Gyógyszerek, alkohol, koffein, cigaretta, kábítószer. Ebből az utóbbiból az EU-ban csak 900 féle létezik. Nyilván még a szakemberek számára is követhetetlen. És ma már az online tér, a digitális tartalmak és felületek függősége szippantja be leginkább az embereket. Nos, ez a mai valóság. Ebben élünk. Zacher Gábor szerint a megoldás kulcsa mindenképpen a saját kezünkben van. És az első és legfontosabb lépés az őszinte kommunikáció. Minden tekintetben és mindenféle módon.
Izgalmas folytatás
A "Rajta, Újváros!" Egyesület az eddigi Dunaújvárosi Estek vendégeit zseniális érzékkel találta meg, és hívta el Dunaújvárosba. A programsorozat természetesen folytatódik, a következő vendég december 14-én Róna Péter közgazdász, jogász, üzletember, egyetemi oktató lesz majd. És még egy érdekesség, 2022-ben az Egységben Magyarországért pártszövetség őt jelölte köztársasági elnöknek, Novák Katalinnal szemben.
És hogy már januárra is előre tekintsünk, előreláthatólag Dolák-Saly Róbert érkezik majd Dunaújvárosba.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
DSTV: közösségi program a mellrák megelőzéséért
2025. okt. 08.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése a II. Figyelj rá(n)k! elnevezésű közösségi kezdeményezésről. A mellrák elleni küzdelem jegyében borult rózsaszínbe előbb a Városháza tér környéke, majd a belváros szombaton. Hangkép.
Lomtalanítás: 20 tonna a hét végi mérleg
2025. okt. 07.
Belvárosi gyűjtőpontokon folytatódott a lomtalanítás a városban múlt szombaton. Az akció ismét sikeresnek bizonyult, a városlakók összesen 20 tonna hulladéktól szabadultak meg a kezdeményezés révén.
A második születésnapját ünnepelte a LEAF kutyás kutató-mentő sportegyesület
2025. okt. 07.
Megalakulása óta egyre aktívabb és sikeresebb a LEAF kutyás kutató-mentő sportegyesület csapata. Az elmúlt hónapokban több szakmai sikernek is örülhetett a közösség, amely immáron a második születésnapját is megünnepelte a múlt hétvégén.
Szépkorúak önkormányzati köszöntése: táblás házat vonzott a Dívák pazar előadása (galériával)
2025. okt. 06.
Minden szempontból tökéletes választás volt az idősek világnapjára időzített önkormányzati előadás: szó szerint zsúfolásig telt a Bartók színházterme, vastaps köszöntötte a Dívák Produkció csodás időutazását szombaton este.
A rózsaszín szalag ereje – közös cselekvésre is buzdított a II. Figyelj rá(n)k! (galériával)
2025. okt. 06.
Ebben az őszi hónapban a rózsaszín nem csak egy szín a sok közül – egyúttal a mellrák elleni küzdelem jelképe is. A Városháza „C” szárnyában, valamint a téren is ez a tónus dominált múlt szombaton: újra nagy sikert aratott a vendégek körében a II. Figyelj rá(n)k! eseménye. A közösségi kezdeményezés fókuszában most is a megelőzés és az önvizsgálat fontossága állt.
Emlékezzünk együtt az aradi vértanúkra!
2025. okt. 04.
Folytatja az elmúlt esztendők nemes hagyományát, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc mártírjainak emléknapján szervez megemlékezést városunk önkormányzata: az ünnepséget a forradalmi emlékműnél rendezik hétfőn délelőtt. Meghívó.
Szépkorúak köszöntése a "Dívák" bemutatójával a Bartókban
2025. okt. 03.
Folytatja az elmúlt évek szép hagyományát az önkormányzat, az idősek világnapja alkalmából színházi produkcióval köszöntik városunk szépkorú polgárait – a Dívák című önfeledt komédiázásra a Bartók színháztermében várják a vendégeket szombaton délután. Meghívó itt!