Ugrás a tartalomhoz Ugrás a navigációhoz Ugrás a kereséshez a honlapon
Címlap

Top nav left

  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő
2026. már. 02. Lujza
FacebookYoutube
  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
főoldal
Menü
Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Dupla ünnep a Bartók Kamaraszínházban

Kultúra
Bartók Kamaraszínház
jubileum
előadás

facebook megosztás

Öcaline - 2024. jan. 03., 16:30

Rendhagyó évzáróra csalogatta a közönséget a Bartók Kamaraszínház még múlt pénteken: remek koncertszínházi bemutatónak tapsolhatott a közönség, egyúttal pezsgővel koccintva a teátrum épületének születésnapjára is!

Ráadásul keresve sem találhatott jobb produkciót a színház a vidám, oldott, kacagós és kacagtató ünneplésre, mint a Milyenek a magyarok című koncertszínházi előadást.

Tabló és látlelet

Az Őze Áron rendezte bemutató egyszerre nagyon erős szövegvilágra épített színházi előadás, meg még a tetejébe remek zenével habosított koncert. Az alap Lackfi János szövege, a magyar groteszk irodalom  – és még: filozófia, létélmény, kocsmakultúra – legszebb hagyományaira épülő darab, tele csodás telitalálatokkal. Tabló és látlelet, persze folyamatosan görbe tükörben, de kínosan precíz pontossággal  ad választ a címben feltett kérdésre.
Az előadás már az első percben berántja a közönséget, közös játékra csábít, meg persze közös kalandozásra a csodák országába – remek zenei betétekkel a tudomány, a kultúra, a sport és úgy egyáltalán, a történelem, a Mi Országunk és a nagyvilág kitüntetett pontjainak birodalmába, a Los Alamos-i marslakókig, a Hollywood-i géniuszokig. Meg persze a kiadós búslakodás jogáig, a megoldjuk okosba’ alapképletéig, az ügyesbetonig, a „Kérsz-e kovászost/ Hozzak-e lángost?” fenomenális rímpárjáig. 

Nagy játék, nagy mutatvány

Végig pengeélen egyensúlyozva a közhelyesség és a stílbravúr, a nemzeti, nemzeties és nemzetieskedő lózungok és a finom irónia mezsgyéjén – így utólag és jobban belegondolva az előadás legfontosabb erénye éppen az, hogy görbe tükör ide vagy oda, végig sikerült pontos képet rajzolni. 
A Milyenek a magyarok? című bemutató a Zsámbéki Nyári Színház produkciójaként vendégeskedett a Bartók Kamaraszínházban; a koncertszínházi előadáshoz új dalszövegeket is írt Lackfi János, amelyhez Bori Tamás komponált zenét – és találtak egy remek zenekart is. A The Sharonz tagjai egyfelől remek alapot és hátteret adtak a játékhoz, ráadásul a színészi munka terén főszerepet vállalt Auksz Éva és Holecskó Orsolya mellett a prózai fejezetből is kivették a részüket. A két női főszereplő két külön világ: az egyiknek mindig félig tele, a másiknak mindig félig üres ugyanaz a pohár – ez a kettős személyiség a hivatali packázások jelenetében fut a csúcsra, hadd ne magyarázzam, miért.

Koccintás a finálé

Az ünnepi est nem ért véget a vastapssal és a ráadással, a színpadi produkció után ugyanis pezsgős koccintásra invitálta a közönséget a Bartók Kamaraszínház vezetése: Őze Áron igazgató (aki egyúttal a darab rendezője és szerkesztője is volt) a színház aulájában mondott köszönetet a publikumnak, boldog új évet kívánt minden vendégnek. 
És emelte poharát – immár a közönséggel együtt – a jubiláló intézményre is. Az ünnepi előadással tisztelegtek a teátrum jeles évfordulója előtt is – hiszen szinte napra pontosan 70 éve, 1953 végén vette birtokba a közönség a színház jogelődjét, a Bartók Béla Kultúrházat.

Boldog új esztendőt és persze boldog, nagyon boldog születésnapot, Bartók!

(Fotó: DO)
 

A rovat további hírei: Kultúra

Két különleges koncerten lépett közönség elé a Viadana Kamarakórus

2026. már. 02.

Tavaly újra zászlót bontott, az elmúlt hetekben pedig több rangos meghívásnak tett eleget a Viadana Kamarakórus: a Kurucz Gergely dirigálta együttes előbb a Budapest Music Centerben vendégszerepelt, majd a "Kórusok Téli Éjszakája" keretében adott két kirobbanó sikerű hangversenyt a Magyar Zene Házában.
 

Horrorfilm-antológia, országos díszbemutató a Kultik Moziban

2026. feb. 27.

Stafétaátadás és/vagy új kezdet? Utalások, idézetek, visszatérő hősök és arcok, meg rengeteg, de tényleg nagyon sok vér. Titkokkal és borzalmakkal teli történetekkel debütált városunkban A halál négy kapuja című horrorfilm-antológia – a díszbemutatónak a Kultik Mozi adott otthont még múlt szombaton. Ha azt írom, brutális, hát nem írtam semmit!

DSTV: sokszínű programot ígér a népfőiskola

2026. feb. 27.

A Dunamenti Regionális Népfőiskola közössége az elmúlt évben is rendkívül aktív volt, derül ki a DSTV összegzéséből. A számos esemény, program nyomán a csapat garantálja, hogy idén is színes, változatos kínálattal rukkolnak ki. Hangkép.

"A Gebei" – vetítéses kötetbemutatóval kezdődik a József Attila Könyvtár új sorozata

2026. feb. 25.

A kötetről már beszámoltunk, most itt az ígért bemutató: Gebei Péter dunaújvárosi születésű jégkorongozó, a nemzetközi elitben is jegyzett sípmester kötetének vetítéssel egybekötött bemutatójával startol a József Attila Könyvtár Médiatáras Esték című sorozata pénteken délután.

Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "Balomania"

2026. feb. 22.

Sissel Morell Dargis filmrendezőnek kívülállóként olyan helyre sikerült bejutnia, ahová csak nagyon keveseknek: a brazil külvárosi negyedekben működő "léggömbmaffia" rejtett világába. A művészet erejéről a KindeDok évnyitó vetítésén – irány a Kortárs Művészeti Intézet jövő kedden!

DSTV: reflektorfényben a tehetség

2026. feb. 21.

A szöveges beharangozót már olvashatták hasábjainkon, most itt a DSTV összegzése arról, hogy Beretka Ádám éppen ma méreti meg magát A Dal 2026 dalverseny top 30-as mezőnyében. A felkészülés kulisszái mögé pillanathattunk. Hangkép.

MMK: kézműves kincsek, teadélután és kastélymese

2026. feb. 20.

Három érdekes programmal csalogatja a kultúra barátait a következő napokban a Munkásművelődési Központ. A kézműves kincsek barátait szombaton várják, hétfőn a költészet, szerdán a kastélyok szerelmesei örülhetnek.

  • További hírek

Friss hírek

  1. Újabb online csalások – milliós kárral is!

  2. Focival emlékeztek egykori társaikra

  3. Két különleges koncerten lépett közönség elé a Viadana Kamarakórus

  4. A véghajrában bukott pontokat a DFC

  5. Napsütés és felhő, némi csapadékkal – már igazi tavasz

Videók

Embedded thumbnail for DSTV: bevált menüsorok

DSTV: bevált menüsorok

Embedded thumbnail for DSTV: tizedik születésnapjukat ünnepelték

DSTV: tizedik születésnapjukat ünnepelték

Embedded thumbnail for DSTV: farsangi kavalkád a Vasváriban

DSTV: farsangi kavalkád a Vasváriban

Top hírek

  1. Május végéig meghosszabbították Mezei Zsolt letartóztatását

  2. Szexuálisan bántalmazta nevelt lányát – vádemelés a vége

  3. Horrorfilm-antológia, országos díszbemutató a Kultik Moziban

  4. Semmi sem stimmelt a megállított kocsival

  5. Hét témát tárgyalt a rendkívüli közgyűlés

Galéria

IX. Szent Pantaleon Jótékonysági Bál

Kolbászfesztivál (2026)

FitCity Dunaújváros (2026. február)

Dunaújváros Hetilap

XV. évfolyam 8. szám - 2026.02.27.

2025. © DS Média Kft. •  Médiaajánlat • Szerzői jogok • Adatvédelem • Impresszum • Közéleti hetilap • RSS

  • Közélet
  • Sport
  • Sziréna
  • Dunaferr
  • Mozaik
  • Kultúra
  • Oktatás
  • Friss hírek
  • Galériák
  • Videók
  • Hetilap
  • Távhő