"Időkapu": Holczer Tibor kiállítása a tamási Kindl Kupola Galériában
Városimázs és személyes fotótörténeti barangolás, képek és montázsok egy megrögzött örömfotóstól: nagyszabású önálló tárlaton mutatta be műveit Holczer Tibor Tamásiban: a Kindl Kupola Galériában látható bemutató egészen március 2-ig várja a vendégeket.
Az életmű eddigi legszebb darabjait is felvonultatja, ugyanakkor külön fejezetet szentel a címadó kollekciónak is Holczer Tibor új, Tamásiban nyílt Időkapu című önálló tárlata. A közelmúltban nyílt kiállítás anyagát Gerencsér Tamás nyugalmazott mechatronika-robbottechnikaszakos középiskolai tanár ajánlott a megnyitó vendégeinek figyelmébe a Kindl Kupola Galériában – az eseményen közreműködtek a Würtz Ádám Alapfokú Művészeti iskola, valamint a galériának otthont adó Vályi Péter szakképző iskola diákjai.
Három bekezdés – három részlet a megnyitó szövegéből, íme!
"Holczer Tibor lokálpatrióta dunaújvárosi fotós, (...) fotóival több pályázaton nyert már, de a legbüszkébb a Magyarország 365 pályázaton 2022-ben elért elismerésre, a Magyar Turisztikai Ügynökség által adományozott különdíjára, melyet a Pentele hídról készített drónfelvételével érdemelt ki. Képei egyediek, aki látta már a fotóit, egy új képről is felismeri, hogy ő készítette. Késett már el munkahelyről is egy jó kép miatt, de szerencsére főnöke toleráns volt, amikor meglátta a produktumot. 50 éve fényképez kedvtelésből; 10 éves korában az általános iskolában működő fotós szakkörben került szorosabb kapcsolatba az objektívvel. Első saját gépe egy SZMENA 8M volt."
" Az első időkép fotó történetét ő maga elevenítette fel – így kezdődött: Otthon pakolás közben találtam egy régi fotót, amin apám és én vagyunk rajta 1965-ben. A képet a nagybátyám, Tolnai Zoltán készítette. Annyira megtetszett ez a kép, hogy a régi helyszínen újra lefotóztam magamat, s összemontíroztam a fotót a régivel. Nem is gondoltam volna, hogy ez a montázs egy 7-800 képből álló gyűjtemény kezdete lesz. Még nevet is adtam a sorozatnak: időkapu. Bali Attilának is megtetszett ez a nézőpont, s megengedte, hogy a nála fellelhető retro fotókat manipuláljam. Családom először csodálkozott, de szerencsére hamar hozzászoktak ehhez a hobbimhoz. (...) Az első montázs újraéled! Az első kép újraszerkesztett változata direkt erre a kiállításra készült. Az eredeti koncepció kiegészült Tibor gyermekeivel, így a fotó aktuális címe: Nagypapa, apa és az unokák – 1965 – 2024."
"Mi a jó kép titka? Kérdezheti a látogató, vagy az első fotóját éppen elkészítő gyermek, vagy a legújabb technikával mostanában ismerkedő nyugdíjas amatőr fotós. Tibor egy korábbi podcastjében erre a kérdésre az alábbi három szenzációs szóval válaszolt: Legyen valószínűtlenül valóságos! Kérem, hogy fogadják szeretettel Tibor fotóit, (...) és ha megtetszett bármelyik montázsfotó, kérem, jöjjenek el Dunaújvárosba, és tekintsék meg a fotókon látható épületet, utcát, teret a mai állapotban."
Minden külön értesítés helyett: az Időkapu című tárlat március 2-ig látható a Kindl Kupola Galériában!
(Címlap- és nyitókép: Lukács János; belső oldali fotó: Józsa Róbert)
A rovat további hírei: Kultúra
ICA-D: finisszázs és szabadtéri koncert csalogat
2025. máj. 22.
Festés és hangfestés, tárlatvezetés és muzsika – vonzó programmal ér véget az Elefánttá vált köd című kiállítás a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) pénteken délután. Hangkép és kedvcsináló itt! Ne válj köddé – gyere!
Élő sporttörténelem a jégkorongozókkal
2025. máj. 21.
Legendás játékosokkal és a nagy rivális korábbi vezetőjével együtt emlékeznek meg a dunaújvárosi jégkorong kezdeteiről és aranyéveiről az Intercisa Múzeum sporttörténeti előadás-sorozatának második állomásán csütörtökön délután öt órától.
Sajtófotókkal folytatódik a tantermi tárlatok sora a Rostiban
2025. máj. 21.
Szabóné Zsedrovits Enikő fotóiból – és a képek születéséhez kapcsolódó történeteiből – rendeznek válogatást a Tantermi tárlatok a Rostiban című sorozat keretében. A kiállítás megnyitója csütörtökön délelőtt lesz.
DSTV: a techno bűvöletében
2025. máj. 21.
Megjelent Varju László első szerzői kiadása, a kazetta a Rozsda címet kapta, derül ki a DSTV összegzéséből. Az autentikus helyszínen készült riportból az is kiderül, mivel foglalkozik, hogyan készít zenét egy live acttel foglalkozó techno zenész. Hangkép.
Idén is dupláznak a Violin iskola gáláján
2025. máj. 18.
Folytatja az elmúlt évek szép hagyományát, idén is megrendezi évzáró gáláját a Violin Alapfokú Művészeti Iskola – az eseménynek a Bartók színházterme ad otthont hétfőn, méghozzá újra kétszer!
DSTV: ifjú zenészeket várnak
2025. máj. 18.
A jövő muzsikusait várja a Sándor Frigyes Zeneiskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény nyílt napok keretében, színes és változatos, a teljes képzési palettát felvonultató programmal csalogatja falai közé majdani zeneszerető növendékeit. Hangkép.
Szülői örökzöldek a zenélő cukrászdában
2025. máj. 16.
Rendhagyó kísérlet, rendhagyó időpont, rendhagyó repertoár – izgalmas koncerttel folytatja sorozatát a Zenélő Jakó Cukrászda. Figyelem, péntek helyett szombaton délután!