Díjazták a pedagógusokat – itt az összes méltatás! (galériával)
Ünnepi esemény színhelye volt a Városháza "C" szárnya díszterme: a pedagógusok díjátadó ünnepségét rendezték ma délelőtt – műsorral, köszöntővel és méltatásokkal! Gratulálunk a díjazottaknak!
A Móricz Zsigmond Általános Iskola ünnepi műsora vezette be a díjátadó ünnepséget, majd Pintér Tamás polgármester mondott köszönetet a pedagógusok áldozatvállalásáért. A város első embere külön is köszöntötte a díjazandó pedagógusokat, mondván, több évtizedes pályájukkal példát mutatnak követőik számára. A polgármesteri köszöntő után következett a pedagógusdíjak átadása – mint elhangzott, Dunaújváros közgyűlése minden évben június 10-én, Apáczai Csere János születésnapjához kapcsolódóan három elismerést adományoz: a Dunaújváros Érdemes Pedagógusa, a Dunaújváros Oktatásügyéért díjak mellett ekkor vehetik át az arra érdemesek a Pedagógus Életpályáért Emlékérem – Dunaújváros kitüntetést is.
Dunaújváros Érdemes Pedagógusa
A Dunaújváros Érdemes Pedagógusa díj azoknak a pedagógusoknak adományozható, akik a köznevelés területén és az oktatásában legalább 20 éve kimagasló, áldozatkész és önzetlen tevékenységet látnak el. A díjazott személyére az oktatási-nevelési intézmények dolgozói, a tantestületek és a közgyűlés tagjai tehettek javaslatot – a díj odaítéléséről a közgyűlés döntött.
Müllerné Ódor Marianna
2024-ben a Dunaújváros Érdemes Pedagógusa díjra jelölést kapott Müllerné Ódor Marianna, a Széchenyi István Gimnázium matematika-fizika szakos tanára.
Müllerné Ódor Marianna 1991 óta tanít városunkban matematikát és fizikát. Tíz évig a Bánki Donát Gimnázium és Szakközépiskolában, majd 2002 óta a Széchenyi István Gimnáziumban, ahová az iskola akkori igazgatója hívta, és ahol ő maga is érettségizett annak idején. 2006-tól általános igazgatóhelyettes, majd 2013-tól 2018-ig igazgató lett.
Kiemelkedő pedagógus, mert szaktárgyai megkedveltetéséért évtizedek óta szakköröket, házi versenyeket, tematikus napokat, kis-fizikustábort, emelt szintű érettségit támogató fizikustábort szervezett. Érettségiző diákjainak átlagai matematikából kiemelkedően magasak, 80% felettiek.
Munkája során a kísérletezés fontosságát hangsúlyozza elsősorban: nap mint nap izgalmas, érdekes fizikai kísérleteket állít össze, gondolkodtató feladványokat talál ki, hogy ösztönözze diákjait, mindeközben megértően, szeretettel fordul az oktatás alanyához, tanítványaihoz. Személyiségüket alakítja: tanácsokkal látja el őket, támogatja törekvéseiket, kialakítja bennük az elhivatottságot, a precizitást, tudatosságot és a kreativitást. Mindezt érzik is diákjai, hálásan, szeretettel fordulnak tanáruk felé, mindig felkereshetik problémáikkal, nehézségeikkel, amelyekre igyekeznek közösen megoldást találni.
Vargáné Szujó Adél, a gimnázium magyar nyelv és irodalom mestertanára kollégája évtizedes emlékeket idézett:
– Marianna egyszer azt mondta, hogy szereti a hivatását, ő szeret pedagógusként dolgozni. Már gimnáziumban is tanító néninek készült, de fizikatanára lebeszélte a tanítópályáról, ráérzett, hogy a fizika tudományához különleges érzéke van. Milyen jól tette! Ha ma visszatekintünk arra, milyen sok diákkal szerettette meg a fizika és a matematika tantárgyat, kár lett volna elherdálni tehetségét! Marianna nem szakbarbár! A reál tantárgyak oktatása mellett a művészetek iránt is kivételes tehetsége van. Különösen a magyar népművészet tanulmányozása, hagyományozása szívügye. Élete a néptánc! Sok-sok iskolai műsor emlékezetes táncprodukcióját koreografálta és tanította be. Szabadidejében pedig a népi fazekasság mesterségének csínját-bínját igyekszik megtanulni. Munkahelyére, a Széchenyi István Gimnáziumra, amely egyben alma matere, mindig elhivatottan gondol. Iskolája is szívügye, szeretné, ha az itt tanuló diákok magabiztos, tudással felvértezett felnőttekként hagynák el az intézményt, és csak jóhírét vinnék középiskolájuknak.
Müllerné Ódor Marianna 2010-től mindkét tantárgyából érettségi elnöki feladatokat is ellát. Kilenc éven át megszervezte a Bendegúz Gyermek- és Ifjúsági Akadémia levelezős tanulmányi versenyét, akiktől a Tehetséggondozás Diplomás Nagykövete kitüntető címet kapta. Szaktanárként rendszeresen készíti fel diákjait, városi, megyei és országos versenyekre is.
Mindemellett mentortanári munkát is vállalt a Nyíregyházi Főiskola mestertanárképzésén, valamint rendszeresen szervez továbbképzéseket a megyei pedagógiai intézet számára.
2013-tól 2018-ig igazgatóként is tevékenykedett, és regnálása alatt a gimnázium regisztrált tehetségpont lett. A diákok örömére újraélesztette az iskola egyik régi hagyományát, az iskolai hajókirándulást, amelynek részeként négyévente 600 diák együtt utazott a Dunakanyarba. Osztályfőnökként személyes jelenlétével, bámulatos kisugárzásával, példamutató lelkesedésével a reál tárgyak iránt kevésbé érdeklődő gyerekeket is kiváló eredmények szerzésére ösztönzi, állítja egy 10. E osztályos diákja:
– Nekünk van a legjobb osztályfőnökünk – ezt a mondatot rengetegszer kiejtettük már a szánkon ez alatt a lassan 6 év alatt, és nem akármiért: először is, Marianna néni egy kiváló tanár, akiről mind csak jókat tudunk mondani. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy nehéz jobb matek vagy fizikaórát elképzelni. Érthető, érdekes, illetve sokszor szórakoztató óráit még jobbá teszi az a nagy tolerancia és segítőkészség, amit minden egyes nap mutat felénk. Emlékszem még Takács László tanár úr gondolataira: "Ő jobban fog ismerni titeket, mint a saját szüleitek." Bátran kijelenthetem, hogy ez több osztálytársamnál talán így is van. De ami biztos az az, hogy hívhatjuk őt a mi "pótanyánknak". Terelgetett az utunkon, támogatott és még ha le is szidott, azt is csak azért tette, mert szeret minket. Az osztálykirándulások és a közös programok felejthetetlen élményeket nyújtottak, és ezek nem valósulhattak volna meg Marianna néni nélkül. Mindig összekovácsolta, és összetartotta ezt a vegyes érdeklődési körrel rendelkező csapatot. Azt mondják, hogy a pedagógia nem egy munka, hanem egy hivatás, amit szívből kell csinálni. Elmondhatom, hogy Marianna néni a tökéletes bizonyíték erre. Az biztos, hogy nem mondjuk elégszer, és kifejezni se tudjuk jól, de köszönünk mindent, és nagyon hálásak vagyunk az eddigi munkájáért. Egy, az osztálytól idézett gondolattal zárnám ezt a rövid kis összegzést: "Marianna néni egy főnyeremény."
Müllerné Ódor Marianna több évtizeden át végzett elhivatott, sokoldalú és magas színvonalon végzett oktató-nevelő munkájának elismeréseként Dunaújváros Érdemes Pedagógusa díjban részesült.
Pappné Sánta Magdolna
A Dunaújváros Érdemes Pedagógusa díjra jelölést kapott Pappné Sánta Magdolna, a Római Városrészi Tagóvoda óvodapedagógusa is. Pappné Sánta Magdolna a Kecskeméti Óvónőképző Intézetben diplomázott 1985-ben, azóta óvónőként végzi munkáját.
Többféle pedagógiai módszerrel is dolgozott az évtizedek során, ugyanakkor a mai napig nyitott az új módszerek megismerésére, folyamatosan képzi magát. 2023-ban mesterpedagógus minősítést szerzett, amely megkoronázása volt szakmai pályafutásának.
Mindennapi munkájában az a legfontosabb számára, hogy a gyermekeknek érzelmileg biztonságos, nyugodt környezetet teremtsen a csoportszobában. Szerető, elfogadó személyisége, pozitív kisugárzása bizalmat ébreszt minden kisgyermekben. Fontosnak tartja az értékek átadását, szabályok betartását. Erőssége, hogy nagyon hamar felismeri a gyermekek egyéni igényeit, illetve a hozzájuk vezető utat. Empatikus, szociálisan érzékeny ember, akit nem hagynak hidegen a különböző emberi, gyermeki sorsok, emelte ki Kissné Ividics Titanilla tagóvoda vezető:
– Hálás vagyok, hogy megismerhettem őt és együtt dolgozhattunk, hiszen rengeteg tudást kaptam tőle és nem csak a gyermekekkel való foglalkozás területén. Becsülöm kitartását, örök jó kedvét, gyermekszeretetét!
Felelősségteljes, elhivatott óvónéni, aki a mai napig a fiatalokat meghazudtoló gyorsasággal, lendülettel és energiával bír. Állandó mozgásban, tervezésben és megvalósításban van, munkája mindig pontos, precíz, mondta Tézsi óvónéni:
– Mint egy két lábon járó lexikon áll rendelkezésünkre. Fergeteges színházi előadások fűződnek a nevéhez, amit kollektívánk, akár a város óvodásainak, vagy óvodai, városi rendezvényeken felnőtteknek adott elő, hatalmas sikert hozott. Szakmai útmutatásai, segítőkészsége, bátorításai, megerősítései hozzájárultak ahhoz, hogy ma az legyek, aki vagyok. Szerencsére a kisfia az én csoportomban töltötte óvodás éveit, így még egy szeretetteljes pont köt össze minket.
Vállalásait épp oly gondosan teljesíti, mint a gyermekek terelgetését, nevelését, problémáik megoldását. A kihívások elől sosem hátrál meg. A közösségért való tenni akarása példaértékű lehet mindenki számára. Mindenkihez van egy kedves szava, mindig talál időt arra, hogy egy jó szót szóljon a gyerekekhez, a szülőkhöz vagy a kollégákhoz. Kapcsolataiban arra törekszik, hogy mások véleményét, értékeit tiszteletben tartsa.
Szaktudását folyamatosan fejleszti, lelkiismeretesen, felkészülten alkalmazza a mindennapi munkája során. Pozitív személyiségével, őszinteségével elősegíti a nevelőtestület harmonikus együttműködését. A fiatal pályakezdőknek mindenben segítséget nyújt, bizalommal fordulhat hozzá bárki, hangsúlyozta Hertzné Gabriella, a Dunaújvárosi Óvoda igazgató helyettese:
– Amikor a Római városrészi Tagóvodába kerültem, Magdi személyében egy olyan emberrel ismerkedtem meg, aki mindig a segítségnyújtásra és a nyugodt, békés kommunikációra törekszik. Óriási szakmai tudással rendelkezik, amit szívesen megoszt azzal, aki tőle segítséget kér. Ha kell, csak meghallgat, ha kell, tanácsot ad. Kollégái is mindig számíthatnak rá. Úgy gondolom, hogy alappillére az óvodánknak. Sokat tanultam tőle a higgadtság, a drámapedagógia és a pedagógiai szakszó használata terén. 40 évet töltött eddig az óvodapedagógusi pályán, de kitartása, lelkesedése ma is töretlen. Hisz abban, amit csinál.
Betti óvónéni, közvetlen váltótársa szerint ó humorú, őszinte, lelkiismeretes ember:
– 15 éve dolgozom vele egy csoportban. Sokkal több, mint egy kolléganő, jó tanácsadó, jó hallgatóság, igaz barát. Köszönöm a sorsnak, hogy megismerhettem őt. A sok vidámságot, nevetést, az őszinte könnyeket, fájdalmat, amit együtt éltünk át, soha nem felejtem. A legfontosabb dolog, amit tanultam tőle, hogy minden kisgyermeket feltétel nélkül kell szeretni, bárki is ő, bárhonnan is jött.
Pappné Sánta Magdolna több évtizedes, kimagasló pedagógiai szakmai munkájának elismeréseként Dunaújváros Érdemes Pedagógus díjat kapott.
Dunaújváros Oktatásügyéért Díj
A Dunaújváros Oktatásügyéért Díj azoknak a pedagógusoknak adományozható, akik legalább 20 éve kiemelkedő oktató – nevelő vagy segítő munkát végeztek. A díjazott személyére az oktatási-nevelési intézmények dolgozói, a tantestületek és a közgyűlés tagjai tehettek – odaítéléséről a közgyűlés döntött.
Zsebeháziné Pinke Adél
Idén a díjra jelölést kapott Zsebeháziné Pinke Adél, a Vasvári Pál Általános Iskola pedagógusa. Zsebeháziné Pinke Adél a Zsámbéki Tanítóképző Főiskolán diplomázott 1987-ben, mellette népművelés szakkollégiumot is végzett. Később közoktatási vezető szakvizsgát tett a Budapesti Műszaki Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán.
A diploma megszerzése után a Szilágyi Erzsébet Általános iskolában helyezkedett el tanítóként, ahol 23 évet töltött. 2011 óta a Vasvári Pál Általános Iskola tanítója.
39 éve pedagógus, mindig is erre vágyott, mert örömmel tölti el, ahogy tanítványai fejlődnek, csiszolódnak, érnek a munkája során. Minden emberben a személyt, a külön személyiséget értékeli. Hisz abban, hogy a tudás érték, és meg kell osztani másokkal, így van értelme.
Munkája során mindig arra törekszik, hogy az iskolai oktatás megfeleljen a gyerekek igényeinek, a szülők elvárásainak, a szakmai hűségnek, az innovatív fejlődésnek, a saját elvárásainak. Arra törekszik, hogy a gyermekeket megismerje, megértse, elfogadja, formálja a személyiségüket, és a lehető legtöbbet nyújtsa számukra. Egyik volt tanítványa, Nagy Enikő szerint Adél néninek köszönhetik azt, hogy összetartó közösséget alkotnak:
– Első osztály elején csak sok kisgyerek voltunk, akik még mentálisan az óvodában voltak. Adél néni mindannyiunkat felkarolt és rengeteget tanított. Sokunknak, köztük magamat is beleértve olyan volt mintha a "tündérkeresztanyánk" lett volna. Folytonos mosollyal, de azért kellő szigorral segítgetett minket.
Zsebeháziné Pinke Adélra igencsak jellemző a kreativitás, az optimizmus, a rugalmasság, a tudatosság, a szervezőkészség, a tolerancia, a jó kommunikációs készség, a precizitás, a felkészültség.
Élen jár az önképzésben, olyan továbbképzéseken is részt vesz, amely által a különleges bánásmódú gyerekek tanítását hatékonyabbá, sikeresebbé teheti, a tehetségeket tovább fejleszti. Nyitott az újdonságokra, jó a humora.
Aktív tagja a pedagógus közösségnek, kreatív ötleteivel közösségformáló, központi szerepet vállaló kolléga, vallja kolléganője, Molnár Stefánia:
– Két éve dolgozom együtt Adéllal. Ha csak a számokat tekintjük, ez években nem sok ugyan, de ha az élményekre, s együtt töltött időre visszagondolok, akkor a leggazdagabb két év, melyben együttműködően és teljes körű partnerként dolgoztunk, egy irányba nézve, tartva, és vezetve a közös osztályunkat. A legjobb kolléga, és mondhatom barát, akivel valaha is együtt alkothattam. Nemcsak tanítványait terelgeti, óvja szárnyai alatt, de a vele együtt dolgozókat is, engem is. Inspiráló személyiség, nyitott szívű, és mindenekelőtt megemlítendő a lehengerlő humora, mellyel megszínesíti az életét annak, aki vele van. Szereti a gyerekeket, akik azon szerencsések közé tartoznak, s tartoztak, hogy osztályfőnökük lehetett, tudják, hogy ők mindig "Adél néni Tündérei" lesznek, akik számíthattak rá a legboldogabb, és legszomorúbb perceikben is. Mert ott volt; segített, tanított, szeretett. Adél alázata és szeretete a pedagógusi pálya iránt példaértékű. Egy ilyen gazdag életutat és munkásságot ünnepelni kell, kivételes ember, akivel együtt dolgozhattam, és ezért, mindig hálás leszek.
Zsebeháziné Pinke Adél több éve látja el a munkaközösség-vezetői feladatokat, ahol aktívan formálja, színesíti az iskola hétköznapjait, programjait. Segíti munkatársait az új, innovatív módszerek bevezetésében. Kollégái felnéznek rá, szívesen fordulnak hozzá tanácsért. Hosszú éveken át képviselte pedagógustársai érdekeit a közalkalmazotti tanácsban is.
Adélt 10 évvel ezelőtt ismerte meg, egy pozitív kisugárzású, vidám, segítőkész, támogató kollégaként, fogalmazott egyik volt kolléganője, Gebei Barbara:
– Fejlesztő pedagógusként kerültem az akkori osztályába, és már akkor is rengeteg segítséget kaptam tőle, nagyon sokat tanulhattam az ő tanítási módszereiből, praktikáiból, ízelítőt kaptam fantasztikus humorából. Mindig úgy fogalmazta meg: szeret iskolába járni, szeret tanítani, a tanítás nemcsak a munkája, hanem egyúttal a hobbija is, és ezt megteheti, mert van mellette egy támogató férj! Adél számomra egy igazi csupaszív, ízig-vérig pedagógus, akinek szinte minden gondolatát átjárja, hogy újításokkal, ötletekkel, humorral és a tapasztalatai alapján hogyan adhatja át a szerteágazó tudását akár a gyerekeknek, kollegáknak, szülőknek.
Városi versenyek szervezésében, lebonyolításában komoly szerepet vállal: legyen az logikai matematika, természetismeret, környezetvédelem vagy versmondó verseny. Tanítványai eredményei mutatják, hogy felkészítő munkája példaértékű.
Osztályaival ünnepi műsorokat, családi napokat, zöld- és nyári táborokat, kirándulásokat, színházlátogatásokat szervez.
Több eredményes pályázat megírása, megvalósítása fűződik a nevéhez, amely nagymértékben segítette az iskolai munka magasabb szintre emelkedését és öregbítette az intézmény hírnevét.
Zsebeháziné Pinke Adélt sokrétű pedagógiai munkássága, kimagasló szakmai tevékenysége elismeréseként a közgyűlés Dunaújváros Oktatásügyéért Díjban részesített.
Szeitlné Mészáros Márta Edit
Az elismerésre jelölést kapott Szeitlné Mészáros Márta Edit, a Petőfi Sándor Általános Iskola pedagógusa.
Szeitlné Mészáros Márta Edit 1988-ban szerzett tanítói végzettséget a Budapesti Tanítóképző Főiskolán, majd 1995-ben a szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolán lett francia szakos nyelvtanár.
Később egyetemi kiegészítő tanulmányokat folytatott a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karán, ahol 2002-ben átvette harmadik diplomáját, francia nyelv és irodalom szakos bölcsész és okleveles tanári végzettséggel.
Pedagógiai munkásságát 1988-ban egy budapesti általános iskolában kezdte meg, majd három évnyi fővárosi munkaviszony után Dunaújvárosban telepedett le és helyezkedett el, 1992-től városunk közoktatásának és köznevelésének meghatározó tagja.
35 éve alsó tagozatos tanulók tanításával foglalkozik, amellett 22 éve városunk középiskoláiban a francia nyelv oktatását segíti. Kevés olyan iskola van városunkban, ahol a nevelőtestület ne ismerné és ne tisztelné őt, hisz a kilencvenes és a kétezres években szakmai tudásával fő- vagy másodállás részeként az akkori Mező Imre, a Dózsa György, az Arany János, a Gárdonyi Géza Általános Iskola, továbbá a Kereskedelmi és a Rudas Szakközépiskola pedagógus közösségét is színesítette.
Jelentős részt vállalt a Dunaújvárosi Gárdonyis Tanulókért Alapítvány mobilitási pályázatában, Franciaország egyik iskolájával tolmácsként kapcsolatot kezdeményezett és épített, cserediák programját személyes és szakmai indíttatásból is koordinálta, támogatta.
2006-ban visszatért gyermekkori iskolájába, 18. éve a Petőfi Sándor Általános Iskola megbecsült főállású pedagógusa. Kinevezése immár 13 éve két iskolára szól, a hétköznapokban a Petőfi 2.a osztálya és a Széchenyi István Gimnázium felsőbb évfolyamai között ingázik.
Dolgozott már osztálytanítóként hagyományos és iskolaotthonos rendszerben is. Jelenleg iskolaotthonos osztályban tanít, és saját elmondása szerint is ez áll a szívéhez legközelebb. Célja, hogy ne csak a tanulást szerettesse meg a gyerekekkel, hanem mindenben a jót, az értéket keressék, és együttműködőek legyenek.
A munkában eltöltött évtizedei alatt tanulók százait kísérte az írás-olvasás megtanításától a felsőtagozat megkezdéséig, emelte ki az egyik szülő, dr. Horinka Hajnalka:
– Szerencsésnek tartom magunkat, hogy tőle kapják meg gyermekeink az első iskolai évek meghatározó élményeit, ő vezeti be őket az írás és olvasás világába. Őszinteséggel és végtelen türelemmel tanít és nevel. Személyisége jó hangulatot teremt, otthon lelkes történeteket hallunk az órai élményekről és Márta néni "angyali" énekhangjáról. Összhangban az osztály másik tanítónőjével, fáradhatatlanul dolgozik a gyerekek értékrendjének alapozásában. Az osztályt mostanra nagyon összetartó közösséggé formálták. Márta néni lelkiismeretes és gyermekközpontú tanítói hozzáállása, értékrendje számomra és a többi szülő számára egy olyan ajándék, amiért nem tudunk elég hálásak lenni.
Óráira jellemző a változatos munkaforma alkalmazása, a tanulók folyamatos dicsérete. Segíti a lemaradt diákok felzárkóztatását, illetve a tehetséges diákok fejlesztését. Sok tanítványa tett sikeres érettségi vizsgát, illetve középfokú nyelvvizsgát is.
Szántó Csilla hálás szülőként idézte, hogy többet ér a tanár személye, mint amit tanít:
– Nagyon sokat adott a gyerekeinknek a tudáson kívül. Tanulhattak tőle emberséget, odaadást, türelmet, elfogadást és még sorolhatnám. Mindeközben még – a másik 20 gyermeken kívül – a diabétesszel élő kislányomat is óvtad, vigyáztad és gondoskodtál róla fáradhatatlanul. Nem tudunk elég hálásak lenni. Köszönjük szépen!
Szakmai tevékenységeire a mai napig jellemző a szakmaszeretet. Hivatástudata példaértékű. Mindig lehet számítani színvonalas nevelő-oktató munkájára. Szeret és tud is párban, csapatban dolgozni. Mindig törekszik az együttműködésre. A tanulók közös érdekeit szem előtt tartva, mindenkori kollégájával egymást segítve végzi feladatait. Megbízható, pozitív gondolkodást közvetít. Munkatársai és a szülők felé is megértéssel fordul, akik ezért tisztelik, szeretik és megbecsülik őt.
Szeitlné Mészáros Márta Editet a dunaújvárosi ifjúság több mint három évtizednyi köznevelésért és oktatásáért, kiemelkedő pedagógiai munkásságért a város közgyűlése Dunaújváros Oktatásügyéért Díjban részesítette.
Ács Attiláné
A díjra jelölést kapott Ács Attiláné, a Napsugár Tagóvoda óvodapedagógusa. Ács Attiláné pályáját 1986-ban kezdte Mezőfalván, képesítés nélküli óvónőként. Itt 1997-ig dolgozott, miközben 1989-ben elvégezte az akkori Kecskeméti Tanítóképző Főiskola óvodapedagógus szakát. Kezdettől fogva nagy elhivatottsággal végezte munkáját, hatalmas szeretettel fordult a gyerekekhez, és kiváló kapcsolatot alakított ki a szülőkkel, valamint a kolleganőivel. Ezt az is mutatja, hogy a mai napig visszahívják a mezőfalvi óvodába, különböző ünnepekre, eseményekre.
1997-től a mai napig oszlopos és meghatározó tagja a Dunaújvárosi Óvoda Napsugár Tagóvodájának, ahol 1999-2016-ig tagóvoda-vezető helyettesi, majd 2016-2022-ig tagóvoda-vezetői feladatokat is ellátott.
A Napsugár Tagóvoda az ő odaadó munkájának is köszönheti, hogy a város ismert, és elismert intézménye lett.
Programok, ünnepek sokaságát szervezte és valósította meg évről-évre. Számtalan megnyert pályázat segítségével tudta biztosítani az óvoda eszközkészletének gyarapítását, valamint kisebb felújítási munkálatokat.
Követendő mintát mutat kollégáinak szakmai felkészültségével, következetességével. Észrevételei, ötletei, lényeglátása sokszor segítik a nevelőtestületet egy-egy feladat végrehajtásában. Munkáját a mai napig a lendületesség és a szakmaszeretet jellemzi.
2001-ben, a Budapesti Műszaki Egyetemen, közoktatás vezetői és pedagógus szakvizsgát tett.
Amellett, hogy a mai napig autodidakta módon képzi magát, számos továbbképzésen is részt vett, többek között például számítástechnikai képzés, gyógypedagógiai asszisztens, autizmussal élő óvodás gyermekek szakszerű ellátása, a szabad játék szerepe az óvodai hátránycsökkentésben vagy mentálhigiénés alapképzés.
38 éve foglalkozik kisgyermekekkel. Nagyfokú hivatástudat és áldozat jellemzi mindennapi munkáját. Fontos számára, hogy boldog gyermekeket neveljen, így kisóvodásai felszabadultan, örömmel haladnak a fejlődés útján. Ebben segíti kedves, derűs, nyugodt természete, igényessége, megjelenése, ami nyugalmat és biztonságot ad a gyermekeknek és szüleiknek egyaránt.
– Csodálattal figyelem őt! Lelkesedése, odaadása magával ragadó, újra és újra segítő kezet nyújt. Szerencsés vagyok, hiszen az én lelkem is töltődik csodálatos élményekkel, varázslatos pillanatokkal! Nekem Ő a nagybetűs ÓVÓNÉNI! – véli Márti dadus néni.
Egyik pályakezdő óvónő, Vivien szerint van benne valami, ami vonzza a gyermekeket, valamiféle varázslat, biztonságérzetet nyújtó, szeretetet árasztó:
– Erika mindig mosolyog, mindig kedves. Szerencsés vagyok, hogy tőle tanulhatok, nap, mint nap mellette fejlődhetek. Két év alatt annyi mindent kaptam tőle, amennyit álmomban sem gondoltam volna. Remélem, hogy egy nap, legalább fele annyira jó óvodapedagógus lehetek, mint ő.
Mindig naprakész, és felkészült. Kölcsönös megbecsülés és tisztelet jellemzi a szülőkkel való kapcsolatát. Fontosnak tartja a család és az óvoda együttműködését a gyermekek fejlődése érdekében. Mivel a szülők körében is nagy tiszteletnek örvend, sokan keresik fel évről-évre, hogy az ő csoportjába szeretnék íratni gyermeküket.
Mindenkivel szemben segítőkész, toleráns, empatikus. Több főiskolai hallgató szakmai gyakorlatát vezette, valamint mentorként is támogatja a gyakornokokat. A fiataloknak is lelkesen igyekszik átadni sokéves tapasztalatát, tanácsaival, példamutatásával segíti őket a szakma elsajátításában.
– Megtanultam tőle, hogy a vezetői feladatok többet kívánnak, mint ösztönös tenni akarást. Folyamatos tudatosság, alázat, fejlődés iránti vágy, és önreflexió jellemzi munkáját a mai napig. Tudom, hogy e mögött nagyon sok munka, tanulás, energia, fizikai és mentális fáradtság, teher, feldolgozatlan érzelem rejlik. Mégis, olyan természetes és hiteles az egész személyisége, szakmai munkája, amely minden pedagógus előtt példa lehet. – mondta Szabó Tünde tagóvoda vezető.
Ács Attilánét több évtizedes kimagasló szakmai munkáját a közgyűlés a Dunaújváros Oktatásügyéért Díjjal ismerte el.
Pedagógus Életpályáért Emlékérem – Dunaújváros
A Pedagógus Életpályáért Emlékérem minden olyan dunaújvárosi oktatási intézményből nyugállományba vonuló pedagógusnak adományozható, aki az oktató-nevelő munkában legalább 30 éven át eredményesen tevékenykedett.
A díjazott személyére az oktatási-nevelési intézmények dolgozói, a tantestületek és a közgyűlés tagjai tehettek javaslatot – a díj odaítéléséről a közgyűlés dönt.
Szabó Judit
2024-ben a díjra jelölést kapott Szabó Judit, a Vasvári Pál Általános Iskola pedagógusa. Szabó Judit 21 évesen képesítés nélküli nevelőként Perkátán kezdte pályafutását és csak ezt követően nyert felvételt a Szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskolára, azonban úgy alakult az élete, hogy tanulmányait nem tudta befejezni, mivel megszülettek gyermekei. Először a kisfia, majd 5 év múlva a kislánya. Az otthon töltött idő alatt német nyelvből alapfokú nyelvvizsgát tett és óvodákban tartott játékos foglalkozásokat. Megtanulta, hogyan lehet a legkisebbeket játékosan motiválni, tanítani a saját életkoruknak megfelelően. Egy évig óraadóként németet tanított városunk egyik általános iskolájában, majd következett a Vasvári Pál Általános Iskola, ahol azóta is mindent megtesz az ifjúság neveléséért és oktatásáért. Tanítói diplomáját magyar nyelv és irodalom műveltségterülettel 1999-ben szerezte meg.
Jelenlegi munkahelyén, a Vasváriban az első 5-6 évben még napközis nevelőként segítette a gyerekek délutáni munkáját, mellette több osztályban is tanított, csoportokat oktatott. Majd osztályt kapott és azóta osztálytanítóként végzi áldásos tevékenységét. Volt úszós "a" osztálya, sporttagozatos "b" osztálya, de megbirkózott a nagy nehézséggel küszködő "c" osztályokkal is. 2020-ban került sor a minősítési eljárásban való részvételére, amit sikeresen teljesített.
Pályafutása alatt mindig fontosnak tartotta a szakmai fejlődést, a képzéseken és a tanfolyamokon való részvételt, amit a nevelés-oktatás folyamatában hasznosítani tudott.
Jelenleg 4. osztályos gyerekek osztályfőnöke, de vállalta, hogy újra elsős tanító nénije lesz egy tornászokból és úszókból álló kis közösségnek, ami elhivatottságának ékes bizonyítéka. Szeretne nekik minden szépet és jót átadni, megtanítani nekik mindazt, amit majd az életükben hasznosítani tudnak. Amíg csak lehetősége lesz rá, addig szeretettel és alázattal végzi a munkáját. Mellette a nevelőtestület motorja és erős pillére.
Szabó Judit sokrétű pedagógiai munkásságának elismeréseként a közgyűlés a Pedagógus Életpályáért Emlékérem – Dunaújváros díjban részesítette.
Gráczer Andrea Mária
A díjra jelölést kapott Gráczer Andrea Mária, a Széchenyi István Gimnázium pedagógusa. Gráczer Andrea Mária pedagógus munkáját 1985-ben a hartai Ráday Pál ÁMK-ban magyar-angol szakos tanárként kezdte, majd 2007-től a Rosti Pál Gimnázium, Általános és Szakképző Iskolában dolgozott. Feladata volt az érettségi felkészítés magyar és angol nyelvből. Tagja és elnöke az emelt szintű érettségi vizsga tantárgyi bizottságának angol nyelvből, magyar nyelv és irodalomból egyaránt. Idegen nyelvi munkaközösség-vezető volt 2009 és 2013 között, valamint mérés-értékelés szakértő. Ő a városi fordító verseny ötletgazdája, öt éven megszervezte és lebonyolította. 2013-tól a Széchenyi István Gimnázium tanára. Számos alkalommal angol/német nyelvterületekre szervezett kirándulásokat, tanulmányi utakat, diákjai az OKTV angol nyelvi versenyen is megmérették magukat.
Több négy évfolyamos gimnáziumi osztály osztályfőnöksége mellett szakértői feladatokat is ellát, valamint akkreditált nyelvvizsgáztató tanár. Tanári elkötelezettségét alátámasztja, hogy nem csupán a középiskolai korosztállyal, hanem a felnőttképzésben is dolgozik folyamatosan. 2020-tól az emelt szintű angol nyelvű érettségi vizsgákon javításvezetői, koordinátori feladatokat lát el, ezzel segítve pedagógus társait a javítási feladatok szakszerű elvégzésében.
Példaértékű és évtizedeken át magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységének elismeréseként a közgyűlés a Pedagógus Életpályáért Emlékérem – Dunaújváros díjat adományozta Gráczer Andrea Mária részére.
Kácserné Tallósi Éva
A díjra jelölést kapott Kácserné Tallósi Éva, a Széchenyi István Gimnázium pedagógusa. Kácserné Tallósi Éva 1994 óta a dunaújvárosi Széchenyi István Gimnázium német-történelem szakos tanára. Megbízható munkaerő, aki az elvárásoknak megfelelően képezte tovább magát. Precíz, az óráira maximális tisztességgel felkészülő tanár.
Szakmai munkáját önmagával szembeni nagyfokú igényességgel végezve igyekezett ezt tanítványaiban is kialakítani tantárgyai tanítása során. A hivatástudat meghatározza pedagógusi tevékenységét, tehetséges diákjait versenyekre, közép- és emelt szintű érettségire készíti. Következetes, ezáltal a diákok számára kiegyensúlyozott tanáregyéniség. Folyamatosan osztályfőnök, a négy-, illetve nyolc osztályos képzési rendszerben felváltva teljesíti ezt a feladatot. Tanítványait mindig értelmes, belátásra épülő fegyelemre neveli. Aktív részt vállal az iskola német partnerkapcsolatának lebonyolításában. Évek óta fáradozik azon, hogy diákjait ne csak könyvekből, szakirodalomból ismertesse meg a régmúlt történéseivel, múzeum-pedagógiai órákra, előadásokra régészeti feltárásokra vitte a csoportjait hosszú éveken át. Fiatal kollégáival segítőkész, ötleteit, módszertani ismeretit megosztja velük. A Közalkalmazotti Tanács tagja. Egy tanár munkájának fontos mérvadója, hogy tanítványait miként készíti fel az érettségire, miként inspirálja versenyeken való részvételre. Több emelt szintű érettségire felkészítő csoportot is tanít, és diákjai szép eredménnyel érettségiznek. Az OKTV versenyeken több tanulója is a II. fordulóba jutott. Városi versenyeken is szép eredményeket értek el a diákjai.
Dunaújváros közgyűlése az évtizedeken át magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységét Pedagógus Életpályáért Emlékérem – Dunaújváros díjjal ismerte el.
Robinson Erika Anna
A díjra jelölést kapott Robinson Erika Anna, a Dózsa György Általános Iskola pedagógusa. Robinson Erika Anna 1983-ban diplomázott a Kaposvári Tanítóképző Főiskola általános iskolai tanító szakán, ének-zene műveltségi területen. Tanítói pályáját az Arany János Általános Iskolában kezdte, és az ott töltött 15 év alatt lelkiismeretesen és nagy lelkesedéssel tanította a gyerekeket írásra, olvasásra, számolásra.
Mindig hajtotta a tudásvágy, így elhatározta, hogy angolt szeretne tanulni. Új irányt vett pályája: 2001-ben sikeresen államvizsgázott kiváló eredménnyel a Miskolci Egyetem Bölcsésztudományi Karán, angol nyelvtanári szakon. 2001. Szeptember 1-jétől dolgozik a Dózsa György Általános Iskolában angoltanárként. Kiváló kolléga, szaktanár, és pedagógus, aki tanítványait lelkesedésével és hozzáértésével mindig képes a tanulásra, ismeretszerzésre ösztönözni. Az angol nyelv oktatásban rendkívül eredményes, diákjai városi, megyei és országos versenyeken is eredményesen szerepelnek – dobogós helyezéseket érnek el.
2012-ben újabb diplomát szerzett a Budapesti Műszaki Egyetem Gazdasági- és Társadalomtudományi Kar közoktatási vezető szakán, így szakvizsgázott pedagógus lett.
Munkáját az állandó megújulás, fejlődés jellemzi.
Az angol oktatásán kívül bekapcsolódott az iskola más tevékenységeibe is: az intézményben ő irányította az ellenőrzés-értékelés kidolgozását és folyamatosan tevékeny résztvevője volt az alapdokumentumok átdolgozásának is.
Évente több iskolai műsor összeállítását és színvonalas megvalósítását is vállalta. Ezen kívül részt vesz minden iskolai megmozdulásban, ötleteivel, aktivitásával és közreműködésével segítve a program szervezőjét és jó kapcsolatot ápol kollégáival.
Osztályfőnökként is a lelkiismeretesség, alaposság jellemezi. Következetes, határozott, segítőkész és toleráns mind a diákokkal, mind a szülőkkel szemben. Tanítványai mindig, minden körülmények között számíthatnak odafigyelésére, tanácsaira és segítségére.
2018-ban a közgyűlés az elhivatott több évtizedes pedagógusi tevékenységének elismeréseként a Dunaújváros Oktatásügyért díjat adományozta részére.
Kimagasló angoltanári tevékenysége, pedagógus pályája iránti elhivatottsága, valamint nyugdíjba vonulása alkalmából a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet Robinson Erika Anna részére adományozta a közgyűlés.
Németh Irma Kornélia
A díjra jelölést kapott Németh Irma Kornélia, a Móricz Zsigmond Általános Iskola zenepedagógusa. Németh Irma Kornélia kiváló zenepedagógus, művésztanár, akinek egész életét átszövi a zene. Ének-zene óráin a népzene és a népmese kéz a kézben jár, így teremti meg azt a varázslatos atmoszférát, amelyben a gyerekek észrevétlenül tanulnak, igazi értékekre, élményekre és megható pillanatokra találnak.
1975 és 1978 között a Magyar Rádió és Televízió Gyermekkórusában énekelt, amely nemcsak zenei képességeit fejlesztette, hanem olyan értékeket is átadott neki, mint a kitartás, az együttműködés és a színpadi jelenlét.
Itt ismerte meg Kodály és Bartók műveit, innen indult a népzene iránti elköteleződése. Budapesten, a Bem József Óvónőképző Szakközépiskolában érettségizett. Már óvónőként fontosnak tartotta a magyar néphagyományok ápolását. Sokat mesélt, énekelt a gyerekeknek, táncolt velük. Szeretett volna komolyabban foglalkozni a zenével, ezért tanult tovább.
1987-ben végezett a szegedi Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán magyar és ének-zene szakon.
Tanított a Szórád Márton Általános Iskolában, a Rosti Pál Gimnáziumban, Kulcson az általános iskolában; 2008-tól a Móricz Zsigmond Általános Iskolában tanít.
A Sándor Frigyes Zeneiskolában óraadóként éneket oktat, ill. munkálkodik a zeneiskola Szonáta Alapítványának kuratóriumában. 2010-ben, Szegeden, okleveles ének-zene tanári mesterfokozatot ért el. 2014-ben a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen szakvizsgát tett, közoktatási vezető diplomát kapott. 2019-ben mesterpedagógus fokozatba lépett.
Mesterprogramja valódi kincsesbánya, amelyben egyedülálló módon ágyazza be az ének-zenét a népmesék világába, így érdekfeszítővé és megkapóvá teszi a tanulást a gyerekek számára. Kultúrát és hagyományt közvetít, amelyek az identitás és az örökség megőrzésének alapját jelentik. Tanítványai nemcsak zenei tudásban, de a hagyományok, a zenei örökség tiszteletében is gazdagodnak általa.
Irma furulyán, zongorán, hárfán, citerán és cimbalmon egyaránt jól játszik. A különféle hangszerek használata még élvezetesebbé teszi tanóráit, ill. még jobban tud kapcsolódni a hangszeres zenét tanuló diákjaihoz. Tudásával és saját tapasztalatával könnyebben tudja motiválni őket.
Zenei tehetségére, tiszta, csengő hangjára rácsodálkozhatunk a Quintia zenekar koncertjein, melynek alapító tagjaként immár 2011 óta kápráztatja el a közönséget. Irma és társai a város kulturális életének meghatározó részévé váltak. Rendszeresen muzsikálnak városi rendezvényeken, kiállítások megnyitóin és ünnepségeken, hozzájárulva a helyi kultúra és művészetek gazdagításához.
Ő hívta életre 27 évvel ezelőtt az első jótékonysági Pedagógus Koncertet, amelyet azóta is minden év tavaszán megrendez. Összehozza a város tanárait és tanítványait egy nemes cél érdekében, inspirálva őket, hogy a zenén keresztül segítsenek másokon.
Németh Irma Kornélia tehát nemcsak zenepedagógus, hanem igazi művész, kulturális nagykövet, aki 37 éve töretlen hittel, szenvedéllyel hirdeti a zene, a tánc fenségességét, mikor pedig dalra fakad, hangja elvarázsolja a hallgatókat, átöleli a lelkeket.
2023-ban Sándor Frigyes díjat kapott kiemelkedő zenei tevékenységéért – most a Pedagógus Életpályáért Emlékéremre érdemesült.
Dr. Horváthné Lázár Gabriella
A díjra jelölést kapott dr. Horváthné Lázár Gabriella a Szent Pantaleimon Görögkatolikus Óvoda, Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusa.
Dr. Horváthné Lázár Gabriella a szekszárdi Illyés Gyula Pedagógiai Főiskolán 1992-ben szerzett tanítói diplomát,. 1999-ben az Államigazgatási Főiskola Igazgatási Rendszerszervező szakán igazgatási szervezőként végzett. 2013-ban sikeres államvizsgát tett a Dunaújvárosi Egyetem Pedagógia Karán, Pedagógiai értékelés és mérés tanár mesterszakon. 2014-ben szakvizsgázott pedagógussá, 2016-ban mesterpedagógussá vált.
Jelenleg is pedagógiai kutatásokat, méréseket, elemzéseket készít, a kutatási eredményekből publikál és prezentációkat tart. Mindig arra törekedett, hogy az általa megszerzett tudást az intézményi gyakorlatban, a kollégáknak és lehetőség szerint tágabb környezetben is megossza, segítve szakmai munkájukat.
A környezeti nevelés a szívügye: munkájában egyre nagyobb hangsúlyt kap az ökotudatos szemléletformálás és a fenntarthatóságra nevelés elve. Megalakította az intézményi Öko munkacsoportot. 2010-ben vezetésével az iskola először pályázta meg az Ökoiskola címet. A cím elnyerése kiemelkedő eredmény szakmai munkájában.
Napi tanítói munkájára is kiemelt hangsúlyt fektet. Számos rajz - és irodalmi pályázatra nevezte be a gyerekeket. Több tanulója dobogós helyen végzett a tankerületi, területi versenyeken és az országos mesemondó versenyen.
A tanulók szemléletformálását nagy odaadással és lelkiismeretesen végzi. Folyamatosan keresi azokat a módszereket, eljárásokat, eszközöket, amellyel a tanulás hatékonnyá tehető, és ezeket alkalmazva azon fáradozik, hogy boldog, kiegyensúlyozott személyiség váljék tanítványaiból. Arra törekszik, hogy megtalálja minden gyerekben azt a képességet, amiben tehetséges és ennek erősítésével fejlessze a többi területen is.
Évről-évre változatos környezeti szemléletformáló programokat valósít meg, melynek eredményeképpen tanulói magatartása egyre környezettudatosabbá válik.
Nagy odaadással végez karitatív tevékenységeket is. A Kéknefelejcs Hagyományőrző Népdalkör sikeres művészeti vezetője 9 éve.
Magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységének elismeréseként a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet érdemelte ki.
Furuglyásné Váli Eleonóra
A díjra jelölést kapott Furuglyásné Váli Eleonóra, a Csillagvirág tagóvoda óvodapedagógusa. Furuglyásné Váli Eleonóra az óvoda oszlopos tagja, hűséges és odaadó munkatárs, aki 2003 óta csendesen és kiegyensúlyozottan szolgálja az óvoda közösségét. Kreatív gondolkodású, mély belső érzékekkel rendelkezik és figyelmes hallgatóság.
Megalapozta a Csillagvirág Óvoda hagyományait, értékeit. Önállóságának köszönhetően kitartóan, alaposan végzi munkáját. Nóri rendkívüli szerénységgel, odaadással és jó humorral gazdagítja a mindennapokat. Kedves és türelmes, mindig készen áll a gyermekek iránti figyelemre és megértésre. Felelősségteljes és megbízható, a gyermekek biztonsága és jóléte elsődleges számára. A gyermekekkel való kiegyensúlyozott kapcsolata és a szülők iránti tisztelete példaértékű. Szakmailag felkészült, szeretetteljes támogató személyiségével hozzájárul a boldog, biztonságos mindennapi óvodai élethez. Elkötelezett a gyermekek fejlődése iránt és támogatja őket a játék és a tanulás terén is. Jó szervező, hatékonyan irányítja az óvodai csoportja mindennapi tevékenységeit. Új kolléganőit segítve, az óvoda szellemiségét átadva vált nélkülözhetetlen részévé a közösségnek. Felelősen végzi a tűzvédelem és munkavédelem feladatait, valamint az óvoda könyvterjesztéséért is felelős. Rugalmasan, de megfontoltan, átgondoltan alkalmazkodik az új helyzetekhez, most a nyugdíjba vonulás méltó pillanata következik számra.
Nóri szolgálatával, és ha kellett vezetői vagy segítői szerepével örökre beírta nevét az óvoda történetébe. Kollégái nyugdíjas éveiben azt kívánják Neki, hogy találjon örömöt és nyugalmat az életben, és mindig emlékezzen rá, hogy maradandó nyomot hagyott a szívükben és az intézményben!
Példaértékű, 40 éven át magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységének elismeréseként a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet kapta a közgyűléstől!
Knódel Györgyné
A díjra jelölést kapott Knódel Györgyné, a Bóbita Tagóvoda óvodapedagógusa.
Knódel Györgyné középiskolai tanulmányai után jelentkezett a Kecskeméti Óvónőképző Intézetbe, ahol 1979-ben Óvónői diplomát szerzett. Ezután kezdett el dolgozni Dunaújvárosban, mint óvodapedagógus.
Nevelő-oktató munkája során kifejezte elkötelezettségét az óvodapedagógia iránt, hiszen magas szintű szakmai felkészültséggel, elhivatottan látja el feladatát nap, mint nap. Vállalja azt a felelősséget, amellyel a felnövekvő nemzedékek nevelése-oktatása jár. Teszi ezt hatalmas szeretettel, örökös lelkesedéssel és lendületes energiával.
Egyre több, nehezebb sorsú kisgyermekkel és eltérő fejlődésű kisgyermekkel és családjaikkal találkozott munkája során. Szociális érzékenysége okán, mindenképpen szeretett volna szakszerű segítséget nyújtani, ezért először a gyógypedagógiai szakasszisztensi képzést végezte el, majd 2003-ban az Apor Vilmos Katolikus Főiskolán szociálpedagógusi diplomát is szerzett.
Pont ez az érzékenysége szólította el néhány évre az óvónői pályától, de 2015-től ismét óvónőként folytatta munkáját. 2017-től pedig újra a Dunaújvárosi Óvodát erősíti szakmai tudásával.
Nemcsak a könnyű pillanatokban, hanem a nehéz napokon is odafigyeléssel fogadja és gondozza a csoportjaiba járó kis apróságokat.
Továbbra is hatalmas empátiával és türelemmel fordul a hátrányos helyzetű, a kiemelt figyelmet igénylő gyermekek felé. Mindennapi munkájában a nevelés és oktatás összhangjára és egyensúlyára folyamatosan törekszik. Kiemelt figyelmet fordít az óvoda hagyományainak, értékeinek ápolására, őrzésére. Bizalommal fordulhatnak hozzá mind a fiatalabb, mind pedig az idősebb kollégák, hiszen széleskörű ismereteivel, szakmai tapasztalataival hasznos tanácsot ad mindenkinek.
Állandó mozgásban, tervezésben és megvalósításban van a mai napig. Vállalásait épp oly gondosan teljesíti, mint a gyermekek terelgetését, nevelését, problémáik megoldását. A kihívások elől sosem hátrál meg.
Magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységének elismeréseként, és nyugdíjba vonulásának alkalmából a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet érdemelte.
Németh Jánosné
A díjra jelölést kapott Németh Jánosné, a Duna-parti Tagóvoda óvodapedagógusa. Németh Jánosné 1987-ben végzett a Kaposvári Tanítóképző Főiskola Szekszárdi kihelyezett tagozatán óvodapedagógusként. Tudását, szakmai elhivatottságát ezután számos képzés erősítette. Életét elhivatottan a kisgyermekek nevelése és fejlesztése tölti ki.
2007-ben Pedagógus Szakvizsgát szerzett, ahol megismerkedett a hatályos jogszabályokkal, azok alkalmazásának módjaival, a szaktudomány, neveléstudomány, a pszichológia, szakmódszertan eredményeivel, összefüggéseivel. Tudatos szakmai fejlődés jellemezte, ami munkájának folyamatos lehetőségeket biztosított.
2018-ban mesterpedagógus lett, valamint a Dunaújvárosi Óvodában a Fejlesztés Munkaközösség vezetője.
Elhivatott munkájára, önzetlen szeretetére, odaadó segítségnyújtására minden gyermek és munkatársa számíthat. Egyszer úgy fogalmazott: "Ha verset mondok, mesélek a gyermekeknek, egy kicsit színésszé változom, ha a vers, a mese díszleteit készítem, kicsit festőművésszé válok. Ha dalokat, dalos játékokat játszom a gyermekeknek, egy kicsit zenei előadóvá válok, ha a hangszerekkel játszunk, akkor egy kicsit zenei művésszé válok. A tevékenységekben egy kicsit mókamesterré. Mindezeket akkor tudom megvalósítani, ha a teljes személyiségemet, elképzeléseimet, vágyaimat is meg tudom élni a gyermekekkel közösen."
Dunaújváros közgyűlése a magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységének elismeréseként, és nyugdíjba vonulásának alkalmából a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet adományozta részére.
Csathó Katalin Ildikó
A díjra jelölést kapott Csathó Katalin Ildikó, a DSZC Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola pedagógusa. Csathó Katalin Ildikó a Pécsi Tudományegyetemen diplomázott, pedagóguspályáját a Petőfi Sándor Általános Iskolában kezdte, majd két tanév után a Szórád Márton Általános Iskolában folytatta, ahol 23 évet töltött biológia-technika-kémia szakos tanárként. 2011-ig az Arany János Általános Iskolában végezte oktató-nevelő munkáját, és ebben az évben csatlakozott a Kereskedelmi Iskola tantestületéhez. Az intézményben nemcsak nevelője, mentora volt sok-sok diáknak, de hiteles pedagógiai munkájával példakép is a fiatalok számára.
A digitális tananyag készítésében is élen járt, számtalan szemléltetőanyagot tett közkinccsé kollégái számára. Nagy hangsúlyt fektetett a tehetséggondozásra, de figyelmet fordított a hátrányos helyzetű tanulók felzárkóztatására is, önbizalmat és motivációt adott nekik. Komoly Együttműködő, támogató személyiség. eredményeket ért el a tanulás tanításában.
A pedagógus pályán eltöltött példaértékű évtizedek, a tartalmas és gazdag tanári életpálya elismeréseként a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet kapta.
Tóta Zoltán Imréné
2024-ben a díjra jelölést kapott Tóta Zoltán Imréné a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézményének pedagógusa. Tóta Zoltán Imréné kitűnő érettségi eredménnyel nyert felvételt a Pécsi Tanárképző Főiskola magyar-orosz szakára. A főiskola befejezése után a dunaújvárosi Ságvári Endre Általános Iskolában végezte tanítási gyakorlatát, amely annyira jól sikerült, hogy – ahogyan korábban fogalmazott – ez az iskola "beszippantott 1984-ben, és azóta is fogva tart, életem egyik fő színterévé vált".
Tanári életpályája 40 éve egyetlen munkahelyhez, de több intézménynévhez kötődik. Bár mindvégig maradt ugyanabban az iskolában, a Ságvári után tanított a Szilágyi Erzsébet Általános Iskolában, a Dózsa György Általános Iskola Tagintézményében, jelenleg a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézményének pedagógusa.
1996-ban az Eötvös Loránd Tudományegyetemen angol szakos nyelvtanári diplomát szerzett.
Diákjai szeretik az angolórákat, a középiskolákból gyakran kap olyan visszajelzést, hogy jól megalapozott nyelvtudással bocsátotta őket útra. Olyan tanítványokkal is büszkélkedhet, akikből később (nyelv)tanár lett.
Szakmai munkája elismeréseként több éven keresztül volt az iskolai osztályfőnöki, illetve idegen nyelvi munkaközösségének vezetője. 2011-ben a Közgyűlés Dunaújváros Oktatásügyéért díjban részesítette.
Hitvallása: "Egyre nagyobb kihívás megtanítani a diákoknak azt, hogy a tisztelet, mások megbecsülése, a becsülettel elvégzett, igényes munka, az akaraterő, igyekezet, a tőlünk telhető legjobb teljesítmény elérésére való törekvés – bármilyen is a világ körülöttünk – rendkívül fontosak. Ezt folyamatosan megújuló lelkierővel, hittel tudom csak megtenni. Ebben a megújulásban talán az segít, ha arra gondolok, hogy az én életemet mennyire meghatározta a tanáraim által mutatott példa. Teljes személyiségemet PÉLDA-ként állítva tanítványaim elé próbálom az említett értékeket továbbadni."
A pedagógus pályán eltöltött példaértékű évtizedek elismeréseként a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet érdemelte.
Szakács Ildikó
2024-ben a díjra jelölést kapott Szakács Ildikó, a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézményének pedagógusa.
Szakács Ildikó pedagógus pályáját egykori iskolájában, az Előszállási Általános és Szakiskolában kezdte 1984-ben képesítés nélküli nevelőként. Tanárai a munkatársai lettek. Tőlük tanult emberséget, következetességet, munkaszeretetet. Már diákként imádta a történelmet és az irodalmat. Ebből a két tárgyból szerezte meg levelező oktatás keretében tanári diplomáját 1987-ben az egri Ho Si Minh Tanárképző Főiskolán.
1993-tól tanít ugyanabban az épületben, az egykori Ságvári, majd Szilágyi Erzsébet Általános Iskolában, mely később a Dózsa György Általános Iskola Tagintézménye lett, jelenleg pedig a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézménye. Már a sok névváltozatból is látszik, a több mint harminc év alatt sok mindent élt át, az iskola is, ő is. Igyekezett beilleszkedni a nagy iskola nagy létszámú tantestületébe. Figyelt, kérdezett, tanult.
Aktívan részt vett az iskolai rendezvényeken, nyári táborokban, zöld iskolában. Hamar osztályfőnök lett. 1997-től 2004-ig elvállalta az intézmény humán munkaközösségének vezetését. Éveken keresztül szervezte a városi szintű "Nyelvünkben élünk" és Simonyi Zsigmond helyesírási versenyt. Tehetséges tanulóit sokféle pályázatra, megmérettetésre benevezte, készítette fel lelkiismeretesen.
2007-től 2022-ig az iskolai diákönkormányzat patronáló tanára volt. Megszámlálhatatlan iskolai rendezvény szervezésében, lebonyolításában vállalt, nem egyszer erején felül is feladatokat. Szakmai fejlődésében, munkájához való viszonya tekintetében mindig azt tartotta szem előtt, hogy mikor, milyen helyzetben, mire van szüksége az iskolának. Munkája elismeréséként munkatársai titkos szavazással őt választották a 2012/13-as tanévben az év pedagógusának.
Negyvenéves pályafutása során mindvégig legjobb tudása és lelkiismerete szerint oktatta és nevelte diákjait – példaértékű pedagógiai tevékenységének elismeréseként, és nyugdíjba vonulásának alkalmából a Pedagógus Életpályáért Emlékérmet Szakács kapta.
Wolf Györgyné
2024-ben a díjra jelölést kapott Wolf Györgyné a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézményének pedagógusa. Wolf Györgyné 1984-ben friss diplomásként kezdte meg pedagógus pályáját Pusztaszabolcs általános iskolájában. Rögtön belecsöppent a 80-as évek testnevelés oktatásának valóságába. Sok tehetséges, aktív gyermek, kevés felszerelés, tornaterem hiánya. A többség a testnevelésre fordított időt úgy értékelte, hogy elveszi az időt a fontos elméleti tantárgyaktól, csupán szükséges pihenésnek ismeri el.
Amikor 1987-ben Nagyvenyimen folytatta gyes után a tanítást, ugyanez fogadta matematika-testnevelés szakos tanárként.
Ő viszont azt a szemléletet hozta a sportot kiemelten kezelő családból, hogy a gyermekek testedzéshez való viszonyát nagy részben az iskola, s azon belül a testnevelő oktató-nevelő munkája nagyban meghatározza. Biztos szakmai tudását, határozottság, ehhez megfelelő hangerő kísérte, de mellette empátia, igazságosság jellemezte. A testnevelés órák jó hangulatára törekedett, amelyben következetesen követelő attitűd mellett, mindig megértően segítő volt, szem előtt tartva, hogy minden tanítványa egyedi képességű egyéniség.
A Miért pont matek-tesi? kérdésre a válasza mindig ugyanaz még ma is: ész és test harmóniája. A matematikaoktatásban nagy hangsúlyt fektetett az alapok biztos tudása mellett, a logika fejlesztésére. Tanítványai nagy részével sikerült a matematika tantárgyat szerethetővé tenni, ez volt pályájának legfontosabb célja.
Szívügyének tekintette és rendkívül jó érzékkel, sőt nagy sikerekkel hosszú éveken át végezte nagyszabású ünnepi műsorok, gálák, rendezvények megszervezését, a koreográfiák betanításától, a műszaki feltételek megteremtése mellett a rendezői szerepen át.
Nagy változások következtében pályájának utolsó 5 évét Rácalmáson, majd a Bocskai István Református Oktatási Központ Szabó Magda Tagintézményében töltötte. Mindkét helyen nagy lendületet vitt a mindennapokba, és végezte munkáját a tőle megszokott módon.
Dunaújváros közgyűlése a példaértékű pedagógusi tevékenységének elismeréseként, és a pedagógus pályán eltöltött 40 év elismerésként a Pedagógus Életpályáért Emlékérem díjat adományozta részére.
Orosz Kinga Éva
2024-ban a díjra jelölést kapott Orosz Kinga Éva, a DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola pedagógusa. Orosz Kinga Éva Szegeden, a Juhász Gyula Tanárképző Főiskolán történelem- orosz szakon diplomázott, majd az Eötvös József Tanítóképző Főiskola Felsővárosi Gyakorló Általános Iskolájában kezdett dolgozni, ahol végül 19 évet töltött el.
Néhány tanulóév után már osztályfőnökséget kapott. Az iskolai feladatokból mindig aktívan kivette a részét: évnyitót, iskolai ünnepségeket, kirándulásokat, vetélkedőket szervezett, és a versenyekre való felkészítést is szívesen vállalta, később az iskola szakszervezeti titkára lett.
1997-ben elvégezte a német nemzetiségi tanítói képzést. 2002-ben visszaköltözött gyerekkori városába, Dunaújvárosba. Itt a Rosti Pál Gimnázium, Általános és Szakképző Iskolában kezdett el dolgozni, ahol német nyelvet oktatott.
2010-ben a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Bölcsészettudományi Karán német nyelv és irodalom szakos bölcsész tanár lett.
A Dunaferr Iskolába 2013-ban került, jelenleg is tanít német nyelvet, fáradhatatlanul. Aktívan részt vesz a nyelvi munkaközösség munkájában. Fontos számára, hogy tapasztalatot szerezzen, szívesen megosztja a tanulókkal kapcsolatos észrevételeit a kollégáival. Tartja a kapcsolatot a szülőkkel, együttműködik a többi osztályfőnökkel. Pedagógusi pályája során mindig nyitott volt a változásokra,.
Magas szakmai színvonalon végzett pedagógiai tevékenységét a közgyűlés a Pedagógus Életpályáért Emlékéremmel ismerte el.
Agárdi Lajos
2024-ban a díjra jelölést kapott Agárdi Lajos, a DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola pedagógusa. Agárdi Lajos 1983-ban kapcsolódott be a Dunaferr Iskola oktatói csapatába épületgépészeti terület oktatásába, amelyet azóta is kiemelkedő módon végez.
A szakma egy olyan területével jegyezte el magát, amely folyamatosan fejlődik, így állandó tanulásra, továbbképzésekre van szükség, de Ő kiemelkedően megállta a helyét. Éveken keresztül nevelt és oktatott olyan fiatalokat, akik ma már a régió, de talán az ország meghatározó műszaki szakemberei lettek. Akár megbecsült, beosztott munkaerőként, akár vezető státuszban.
Csöndes szavú, de ha kell kellően határozott, szakmai tudása óriási, de ez a tudás soha nem tette elbizakodottá, a mai napig lelkiismeretesen készül tanóráira. Az iskolában töltött évei alatt ő maga is sokat tanult, hogy a változásokhoz alkalmazkodjon, legyen az a tananyag vagy a szigorúan vett szakmaiság, ám egy dolog nem változott: a tanári elhivatottsága.
Hosszú és sikeres karrierje alatt rengeteg diák tanulhatta meg tőle az épületgépészeti műszaki rajz és tervezés, épületgépészet, vízellátás, csatornázás, fűtés-hűtési rendszerek minden apró részletét, érdekességét és a gázhálózatok rejtelmeit. Tudását odaadóan, nagy-nagy türelemmel adta át a diákoknak. Tartásával, becsületével, munkabírásával, elhivatottságával sok fiatal és kolléga elismerését vívta ki, ezzel jó példát mutatva. Osztályfőnökként is figyelte, felügyelte, terelgette diákjai útját, segített nekik a nehéz helyzetekben.
Szakmai programokat szervezett, számos céges partneri kapcsolat, üzemlátogatás, szakmai nap és program előkészítése, szervezése, lebonyolítása köthető nevéhez.
Az általa felkészített diákok rendre eredményesen szerepelnek az országos szakmai és tanulmányi versenyeken. Az iskolában ledogozott idő alatt számos diákot kísért végig a középiskola nehézségein. Munkabírása óriási, kreativitása példaértékű.
Kimagasló szakmai tevékenységének elismeréseként a közgyűlés a Pedagógus Életpályáért Emlékérem díjat Agárdi Lajos részére adományozta.
Bihari Károlyné
2024-ban a díjra jelölést kapott Bihari Károlyné, a DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola pedagógusa. Bihari Károlyné pedagógusi pályáját 1983-ban kezdte a nagyatádi II. számú Általános Iskolában, azóta folyamatosan az oktatásban dolgozik. 1997-től Dunaújvárosban folytatja tevékenységét, előbb a Vasvári Pál Általános Iskolában 2020-ig, utána a Bánki Donát Technikumban 2023-ig. Jelenleg a Dunaferr Iskolában dolgozik.
Képesítése szerint történelem-orosz szakos, német nyelv szakos és angol nyelv szakos tanár. Pályafutása során folyamatosan képezte magát, szinte minden évben részt vett továbbképzéseken. Az új feladatok elől nem hátrált meg, inkább kihívásként tekint rájuk. Mindig nyitott volt az új dolgok befogadására, fontosnak tartotta az együtt gondolkodást, a csapatmunkát. Tapasztalatait szívesen megosztja a kollégákkal, különösen a fiatalabbakkal, segítve ezzel beilleszkedésüket, munkájuk hatékonyságát.
Rendszeresen vállal osztályfőnökséget, az elmúlt évtizedekben sok tanuló iskolai életét egyengette beiratkozástól a ballagásig, volt tanítványai mindig szeretettel nyilatkoznak róla. Nyelvtanári szakmai munkája megkérdőjelezhetetlen. A középiskolákban töltött évek során bebizonyította, hogy kellő szorgalommal és sok-sok tanulással külön tanárhoz járás nélkül is lehet nyelvvizsgát szerezni.
Szakmai munkája mindig kivívta kollégái, vezetői elismerését, tiszteletét – példaértékű pedagógusi tevékenységét a közgyűlés a Pedagógus Életpályáért Emlékéremmel díjazta.
Parrag-Fodor Edit
2024-ban a díjra jelölést kapott Parrag-Fodor Edit, a DSZC Dunaferr Technikum és Szakképző Iskola pedagógusa. Parrag-Fodor Edit 1987-ben Nyíregyházán orosz -történelem szakon diplomázott. 1986-ban csak gyakorlatra szeretett volna menni a hajdúböszörményi Maróthi György Általános Iskolába, de az iskolának szüksége volt orosz-történelem szakos tanárra, így teljes állásban alkalmazták, és az egyetem utolsó évét levelező tagozaton fejezte be.
2001-ben a Debreceni Egyetem Bölcsészettudományi Karán angol nyelvtanár minősítést szerzett. Nagyon sok pályázaton segítette az iskoláját, több diákot készített fel versenyre. Pályakezdésétől kezdve osztályfőnöki feladatokat is ellátott, és az iskola vezetőségének tagjaként a diákönkormányzat munkáját segítő tanárként is dolgozott. 2011-2012-ben mesterképzésen vett részt a Nyíregyházi Egyetemen. 2017-ben a Dunaújvárosba költözése után a DSZC Dunaferr Technikum és Szakközépiskolában kezdett történelmet és angol nyelvet tanítani. Itt szintén vállalt osztályfőnökséget az oktatás mellett, majd az előző munkahelyén szerzett tapasztalati alapján minőségirányítási feladatokat is kapott.
Szaktanárként, osztályfőnökként, munkatársként mindig számíthatnak rá, bármikor szívesen segíti az iskola életét. Önképzés részeként, vagy továbbképzéseken fejleszti folyamatosan a tudását, szívesen vállalja az ünnepségek, rendezvények, szervezését, lebonyolítását.
Dunaújváros közgyűlése a példaértékű pedagógusi tevékenységének elismeréseként a Pedagógus Életpályáért Emlékérem díjat adományozta részére!
A díjátadót követően Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester mondott pohárköszöntőt a díjazott pedagógusok tiszteletére. Szívből gratulálunk minden díjazottnak – az ünnepi díjátadó pillanatairól meséljenek a képek!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!