A négylábúak biztonsága az elsődleges cél!
Hosszú ideje fennálló probléma városunkban, hogy valaki vagy valakik mérgezett étel elhelyezésével veszélyeztetik a kis kedvencek életét. Az ügy kapcsán Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester tartott fórumot a Városháza „C” szárnyában kedden délután.
Mint arról már beszámoltunk, néhány hete újabb kutyamérgezés történt Dunaújvárosban. Az egy évvel ezelőtti tragikus esemény a széles körű lakossági figyelem, a kihelyezett figyelemfelhívó táblák, a témával kapcsolatos kerekasztal fórum, a felajánlott nyomravezetői díj, valamint a rendőrségi feljelentés eredményeként egy ideig megszüntette a mérgezési folyamatot, és nem történt újabb tragédia. Azonban idén tavasszal ismét kutyamérgezésre került sor, ezért fórumot hívott össze Barta Endre a kutyatartóknak.
Az erőszak nem megoldás
Rendkívül nehéz helyzetben vannak a hatóságok is, hiszen a mérgezés cselekményét szinte észrevétlenül követik el. A keddi fórum elsődleges célja ebből eredően éppen az volt, hogy hosszú távú megoldás születhessen az ebek védelme érdekében, illetve, hogy a felelős állattartók megoszthassák javaslataikat egymással. Barta Endre szerint sokak összehangolt munkájára van szükség a probléma megszüntetéséhez:
– Az ételt pillanatok alatt eldobálják az elkövetők, így nagyon nehéz a dolgunk. A legfontosabb a négylábúak megmentése, és mindent elkövetek azért, hogy a tettes megkapja méltó büntetését. Az erőszakos cselekedet sosem megoldás!
Ahol sok a kutya, ott akadnak szép számmal renitens gazdik is – erről is szó esett a fórumon. Sokan nem tartják be a pórázra vonatkozó szabályokat, emellett számos eb a hívó szavakra sem reagál. A kutyapiszok eltakarítását is sokan mellőzik, ezzel nem kis bosszúságot okozva a lakosoknak. Az állatmérgezés határozottan elítélendő, de a kutyás gazdiknak is felelősségteljesen kell viselkedniük a közös együttélés érdekében, és jelezni a többi kutyásnak, ha nem tartják be a szabályokat.
Még több eszközzel
A fórumon számos jó javaslat és terv született. Barta Endre kiemelte, a kutyafuttatóknál nagyobb rendőri, polgárőri, városőrségi figyelem veszi kezdetét, emellett felvetődött a kutyás őrség gondolata is. Utóbbiak nemcsak a mérgezett ételekre figyelnek majd, hanem a renitens gazdákra is rászólnak, ha nem megfelelő viselkedést látnak. A kutyások a lakossági övezetekben szeretnének saját maguk is fórumokat tartani, de az önkormányzat is rendszeresíteni fogja a városi szintű egyeztetéseket. Mint mondta, a tavaly megtett feljelentés is frissülni fog április végén:
– Az előző évi eset miatt azonnal megtettem a feljelentést a rendőrségen, ennek kapcsán több gazda vitt be a hatóságnak eledeleket kivizsgálásra, és kiderült, hogy több mérgezett is volt köztük. Ezt a feljelentést frissítjük, és felhívom mindenki figyelmét, ha gyanús eledelt lát, juttassa el a rendőrségre, hogy ellenőrizzék, tartalmaz-e mérget! A legfontosabb, hogy megállítsuk a mérgezést, de minden kutyásnak tennie kell a békés együttélésért. A zárt futtatókat értük hoztuk létre városszerte, és még több ilyen terület létrejöhet, még több kutyás kuka telepítésével. Dunaújváros Megyei Jogú Város Önkormányzata továbbra is fenn tartja a 300.000 forintos nyomravezetői díjat annak, aki kézzelfoghatóan segít abban, hogy a tettes előkerüljön!
A kutyás gazdiknak érdemes figyelemmel sétáltatniuk kedvenceiket. A város különböző pontjain felbukkanó eldobott étel sokszor lehet veszélyes, így póráz nélküli futtatások alkalmával érdemes nyitott szemmel járni, figyelni a kutya hollétét. A keddi fórumon jó ötletek születtek – előremutató beszélgetések kezdődtek, a tenni akarás és az összefogás ebben az esetben sem kérdéses.
Fotók: Végh Zoltán
A rovat további hírei: Közélet
Újra százak kapcsolódtak a „Fuss velünk, fuss értünk!” jótékony kezdeményezéshez (galériával)
2025. szep. 10.
Ismét nagyon sok városlakó csatlakozott a Fuss velünk, fuss értünk! jótékonysági futáshoz – az Esőemberek Szüleinek Dunaújvárosi Egyesületéért sportoltak a részvevők. A figyelemfelhívó sporteseményen remek hangulat fogadta az indulókat a Városháza téren.
Látványos irodafejlesztés a horgásztanyán
2025. szep. 10.
A napokban szép ünnepségre invitálta a vendégeket a Dunaújvárosi Sporthorgász Egyesület. Ismét nagyobb beruházás valósult meg a horgásztanyán – a Gagarin térről a tanyára költözött a horgásziroda, remekül fest az új épületrész.
Egészséget, sok boldogságot, Erzsi néni!
2025. szep. 09.
Folytatódott a szépkorúak köszöntése városunkban: Magyar Erzsébet, Erzsi néni a közelmúltban ünnepelte a 90. születésnapját családja körében. A jeles alkalomból Szántó Péter önkormányzati képviselő látogatta meg és köszöntötte otthonában a városvezetés nevében.
Felújítás előtt az újtelepi "Tündérkert"
2025. szep. 08.
Az újtelepi összetartó közösség ismét nagy fába vágta a fejszéjét – a Jókai utcában található Tündérkert játszótér kap jelentős ráncfelvarrást. A közösségi tér a fejlesztésnek köszönhetően sokkal biztonságosabb és szebb lesz, a gyerekek – és szüleik – legnagyobb örömére.
DSTV: megnyitott az óvoda
2025. szep. 08.
A beszámolóval már jelentkeztünk, most itt a DSTV összeállítása az EGYMI tagóvoda zászlóbontásáról. Égető szükség volt Dunaújvárosban olyan intézményre, amely berkein belül megfelelő ellátásban részesülnek az SNI-s és más nehézséggel élő gyerekek. Megszületett! Hangkép.
Meghitt, szép eseményen ünnepelte immár 35. születésnapját a „Jószoli” család
2025. szep. 05.
Megható pillanatok, örök emlékek: bensőséges ünneppel emlékezett a Jószolgálati Otthon fennállásának 35. évfordulójára. Az intézmény 1990. szeptember 3-án nyitotta ki kapuit akkor még Értelmi Fogyatékosok Napközi Otthona elnevezéssel, de az évek alatt már sokszor kiderült – ez a hely nem csupán intézmény, de egyúttal biztonságos családi közeg is. Igazi otthon.
Dunaújvárosba érkezik a Richter Egészségváros: egy nap az egészségért és a közösségért
2025. szep. 04.
A Richter Gedeon Nyrt. országjáró edukációs és egészségmegőrző programsorozata, a Richter Egészségváros szeptember 20-án látogat Dunaújvárosba, a Városháza térre. Színes kínálattal csalogatnak – mindenkit szeretettel várnak!