Dunaújváros Hetilap

Megemlékezés a magyar honvédelem napján

Terdik Péter - 2025. május 23. 9:00

A magyar honvédelem napjáról 1992 óta május 21-én emlékezünk meg – Dunaújvárosban sem feledkeztek meg a hősökről. Hagyomány már, hogy a közbiztonsági hónap programsorának állomása a ’48-as emlékműnél tartott koszorúzás. Idén sem volt másként: szerdán ünnepeltek.

No de mire is emlékezünk május 21-én? A források szerint a magyar szabadságharc tavaszi hadjáratának csúcspontjaként, háromhetes ostrom után 1849-ben e napon foglalta vissza Buda várát a Görgey Artúr tábornok által vezetett honvédsereg Hentzi osztrák császári tábornok csapatától.

Szívből jön a tisztelgés

Az esemény előtt Dunaújvárosban is tisztelegtek: az önkormányzat képviseletében Orosz Csaba képviselő, a Közbiztonsági és Környezetvédelmi Bizottság elnöke látogatott el a ’48-as emlékműhöz, köszöntőt mondott dr. Paszternák Márk, a Honvéd Klub elnöke, majd emlékbeszédet mondott Szemenyei István, a Rudas középiskola igazgatója. Az ünnepi műsorról idén a Hild és a Rudas középiskola diákjai gondoskodtak.  

Az is a megemlékezés fontos tényezője, hagyománya már, hogy az ünnepi eseménysorba bevonják a középiskolás fiatalokat, hangsúlyozta érdeklődésünkre Orosz Csaba bizottsági elnök:  
–  Szerintem a hazaszeretet érzésének, akár az önfeláldozásnak, a honvédelemnek, az áldozatvállalásnak belülről kell jönnie. Nem szeretnék nagy szavakat használni, de a szívünkben kell érezni, hogy ez a mi hazánk. Úgy gondolom, mindenkinek a saját posztján, a saját helyén kell azért küzdeni, hogy továbbra is szabadságban és biztonságban élhessünk. Számomra az ünnepségben hallható katonazenék nagyon kedvesek – fontosnak tartom ugyanakkor, egyúttal nagyon bízom is benne, hogy a zenék, a tisztelet koszorúi és a megemlékezés, az ünnepség a mostani fiatalokat is megérinti. 

Egyre aktuálisabb 

Már az elmúlt években elmondott emlékbeszédekben is szóba került a honvédség és a honvédelem fontossága – a szomszédunkban kirobbant, jelenleg is zajló háború miatt ez a kérdés egyre aktuálisabbá válik. Ahogy arra Szemenyei István igazgató is utalt az ünnepi beszédében, sajnos úgy tűnik, messze vagyunk még a világbékétől:

– Sokáig ringattuk magunkat abban a hitben, hogy fegyverek nélküli világ közeleg, és nem lesz szükség erős nemzeti hadseregre. Örültünk, hogy eltörölték a kötelező katonai szolgálatot is, megfeledkeztünk a honvédelem kötelességéről, amikor néhány éve egy szomszédban kirobbant háború visszarángatott minket a valóságba. Be kell látnunk, hogy a hőn áhított világbéke kora még távol van tőlünk. A honvédség minden tagjának erőt és jó egészséget kívánok! 
Az ünnepség a Szózat közös eléneklésével zárult, majd a résztvevő szervezetek képviselői a diákok közreműködésével helyezték el a tisztelet koszorúit a '48-as emlékműnél – ezúttal a honvédő hősök emléke előtti főhajtással. 

(Fotó: Végh Zoltán)

A rovat további hírei: Közélet

Vadvirágos rétek, szigetek a még zöldebb városért

Vadvirágos rétek, szigetek a még zöldebb városért

2025. máj. 22.

Dunaújváros új, természetközelibb városüzemeltetési gyakorlattal hívja fel magára a figyelmet: a város egyes füves területein tudatosan nem nyírják le a növényzetet, hogy teret engedjenek a vadvirágok természetes megjelenésének. A téma többször szerepelt már hasábjainkon – most komoly áttörés tapasztalható!

Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!

Véget ért a fűtési szezon, jöjjön a jó idő!

2025. máj. 21.

Minden évben április 15-ig fűtik a lakásokat, intézményeket, de az időjárás függvényében további egy hónapig igényelhették a közös képviselők a társasházak fűtését. Már a pótfűtés időszaka is véget ért hétfőn.

Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)

Ismét krétát ragadtak az óvodások (galériával)

2025. máj. 21.

A Kultik Mozi előtti tér színes rajzokkal gazdagodott – idén sem maradt el a már hagyományosnak mondható rajzverseny. A DLSZ és a Dunaújvárosi Tagóvodák újra összefogtak és krétát ragadtak a gyerekek a közösségi alkotó-élményen.

Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)

Pompázatos gálával ünnepeltek (galériával)

2025. máj. 21.

Folytatta régre visszanyúló hagyományát a Violin Alapfokú Művészeti Iskola közössége – idén is nagyszabású gálával készült az intézmény. A Bartók színháztermében dupláztak hétfő este, ugyanis a nagy érdeklődésre való tekintettel ismét két előadást tartottak. 

Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége

Autós élmények élőben – Vályi István volt a Dunaújvárosi Estek sorozatának vendége

2025. máj. 19.

A fecskekormányos Skodától az eldobható újdonságokig, a gyerekkori inspirációktól a műsorvezetés titkain át a világ ezer csodájáig: közvetlen és végig remek hangulatú beszélgetés kerekedett a Dunaújvárosi Estek sorozatának legutóbbi felvonásán.

Madárcsicsergős program az arborétumban

Madárcsicsergős program az arborétumban

2025. máj. 19.

Folytatódott a kedvelt hagyomány a Baracsi úti Arborétumban – ismét kisdiákok gyűltek össze madárgyűrűzésre. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság munkatársai okították a BIROK Szabó Magda Tagintézmények csemetéit arról, hogy miért is fontos a folyamat.

 Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)

Újra fáklyás-lámpás, meghitt búcsú a várostól – jó szerencsét, végzős hallgatók! (galériával)

2025. máj. 16.

Mint minden esztendőben, úgy idén is a Szalamander városjárásával, vagyis lámpás-fáklyás felvonulással búcsúztak a végzős hallgatók – a Dunaújvárosi Egyetem selmeci hagyományőrzői ismét méltó módon köszöntek el az alma matertől és a várostól csütörtökön este.