Német cserediákok látogattak a Városházára
Hosszú évtizedekre visszatekintő hagyomány, hogy városunkban cserediákokat fogadnak. Ebben az évben is érkeztek dortmundi középiskolások, akiket a Széchenyi István Gimnázium tanulói láttak vendégül. Kirándulásuk egyik állomása a közgyűlési terem volt, ahol Szabó Zsolt alpolgármester köszöntötte a diákságot és a pedagógusokat.
A németországi Dortmund városából már hosszú ideje látogatnak el városunkba tanulók cserediák program keretében. A Széchenyi István Gimnáziummal 1987 óta ápol jó viszonyt a Reinoldus und Gymnasium – évről évre mennek magyar diákok Dortmundba és érkeznek onnan Dunaújvárosba.
Életre szóló élmények
Az utazások mindkét fél felől jól szoktak sikerülni – a tanulók életre szóló élményeket szerezhetnek és akár hosszú barátságokat is köthetnek külföldi diáktársaikkal. A találkozók fontos célja a nyelvtanulás is, ugyanakkor a vendéglátó családoknál bepillantást nyerhetnek a csereprogram résztvevői egymás kultúrájába, mindennapjaiba is.
A középiskolások csapata és a szervező, kísérő pedagógusok a Városházára látogattak el pénteken délelőtt, a közgyűlési teremben fogadta őket Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester.
A tapasztalás értéke
Az alpolgármester szerint ez a hagyomány fontos a fiatalok és Dunaújváros jövőjét illetően is:
– Töretlenül hiszek abban, hogy olyan egy város jövője, amilyen a benne élő fiatalok lehetőségei. A cserediák program olyan lehetőség, amellyel gazdagabbá, tapasztaltabbá válhatnak a tanulók – kinyílik előttük a világ, megismerhetik más nemzetek szokásait és hétköznapjait.
Szabó Zsolt szerint a mai információtól hemzsegő világban könnyű ismeretekhez jutni – az internet is kapukat nyit a megismerésre. Azonban a megszerzett tudást hasznosítani is tudni kell – ebben nagy szerepet játszhatnak a cserediák programhoz hasonló kezdeményezések.
Köszönet az elhivatottságért
Mind a németországi, mind pedig a dunaújvárosi intézményben is gondosan ápolják a kezdeményezés hagyományát – ezért köszönet illeti a pedagógusokat és a szülőket egyaránt. Szabó Zsolt kiemelte, hogy az ő közreműködésük kell a program sikeréhez.
A látogatáskor a vendégeknek apró meglepetéssel készültek – igazi magyar édességet, Balaton szeletet kaptak az egybegyűltek. Az alpolgármester egyúttal reméli, hogy a diákok szép élményekkel térhetnek haza Dortmundba:
– Pár napos kirándulások alkalmával is sokat láthat az ember. Remélem, hogy a most ide érkező diákok megismerték Dunaújváros igazi arcát – ellátogattak a gyönyörű Duna-partra, ettek egy finom halászlét, és természetesen a Túró Rudit sem hagyták ki.
Folytatta cserediák programját a Széchenyi István Gimnázium és a dortmundi Reinoldus und Gymnasium – bízva abban, hogy mindkét félnek örömteli a találkozás és szép emlékekkel gazdagabban térnek majd haza a német tanulók.
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
DSTV: biztonságosabb játszótér
2025. nov. 27.
A híradást már olvashatták, most itt a DSTV összegzése a Hajnal utcában található játszótérnél történt fejlesztésről. Nem látványos, de a lakók miatt nagyon fontos munkálatok értek véget a közelmúltban: a tér népszerű közösségi pont – immár kerítés teszi még biztonságosabbá. Hangkép.
Folyamatos a korszerűsítés-hibaelhárítás
2025. nov. 26.
Az EUCF projekt kapcsán korábban már foglalkoztunk olyan témákkal, amelyek például a hőszigetelés fontosságát vizsgálták, vagy épp a korszerűtlen energiafogyasztók cseréjére hívták fel a figyelmet. Most is hasonlóan zsebbevágó téma következik – lássuk, miért fontos a távhővezetékek cseréje.
Gépészet a határon: sajnos újabb kényszerű leállás a Fabó Éva Sportuszodában
2025. nov. 26.
Kényszerű leállások, rozsdás csövek, homokszűrők, amelyek évtizedek óta vártak a felújításra – így zajlik jelenleg a Fabó Éva Sportuszodában az a háttérmunka, amelyet a legtöbb látogató soha nem lát. A város azonban kénytelen időről-időre belenyúlni a gépészetbe: ha nem teszi, az uszoda működése ellehetetlenül.
Színes ugróiskola a közösségi időtöltésért
2025. nov. 25.
Ha színes közterületi festésről van szó, talán már nem is szükséges Nagy Gergő nevét emlegetni – városszerte tudhatják a lakosok, hogy a művésznek mindig köze van az újabb alkotásokhoz. A Radnóti utcában is tevékenykedett a közelmúltban – újabb ugróiskola díszíti az összekötő utat.
Lehetőségek tárháza a Pannon iskolában
2025. nov. 25.
A napokban a Pannon Oktatási Központba látogatott el Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester – méghozzá a nemrégiben megnyílt Nemzetközi Pályázati Iroda munkatársaival. Für Zoltán igazgatóhelyettes mutatta be az intézményüket.
A Szonáta Zeneművészeti Alapítvány volt, a Viadana Kamarakórus lesz a támogatott
2025. nov. 23.
Újabb negyedév végéhez ért a Széchenyi Pékség és az önkormányzat közös kezdeményezése, a Dunaújváros Kenyere akció: összesen 8019 darab város kenyere fogyott, amelyeknek árából 50 forint került egy jótékonysági alapba – ez 400 950 forint támogatást jelent a Szonáta Zeneművészeti Alapítványnak.
Közéleti témák a pszichológus szemüvegén át – a Dunaújvárosi Estek sorozatában
2025. nov. 21.
A belső egyensúly megőrzésének lehetőségeit taglalta a Dunaújvárosi Estek vendégeként Szöllős Luca Léna pszichológus a Városháza "C" szárnyában csütörtökön délután. Izgalmas témák sora került terítékre!









