Monumentális alkotás festékszóróval
Az utóbbi években a graffiti szó egyre kedveltebb Dunaújvárosban – számos helyen díszítették fel művészek trafóházak, falak oldalát. AZ Arany János Általános Iskola egyik fala hatalmas alkotással gazdagodott – Harsányi Zotmund Bence és Boros István jóvoltából átalakult az intézmény látképe.
Fotó: Harsányi Zotmund Bence
A világon mindenhol megtalálható, sokszor kérdés nélkül felér nagy művészeti remekekhez és átalakíthatja a települések hangulatát – mi az? Nem kell sokat agyalni, eláruljuk: ez a graffiti. Dunaújvárosban az utóbbi években megszaporodtak a szebbnél szebb, említésre méltó alkotások, amiket lokálpatrióta fújósok pingálnak fel különböző felületekre. Az Arany János Általános Iskola egyik fala már hosszú ideje a graffitisek festékszóróira van bízva – az alkotásoknak mindig örülnek a gyerekek és az arra járó városlakók. Azonban sokan pályáznak arra a területre, így időről időre cserélődnek a művek, amolyan váltó műszakban fújják tele a falat az alkotók.
Harsányi Zotmund Bence és Boros István azonban új ajánlatot kapott a sulitól – övék az összes fal, fessék tele őket bátran.
Közösségi szolgálat
Ahogy a srácok egymás között hívják, a „fújca” alig egy hete készült el – két gyereket ábrázol, akik között villanykörte lóg. A képről sokan asszociáltak a tudás megszerzésére, az alkotók pedig hagyják, hogy hadd nyerjen értelmet a nézők által a kép. Munka közben kaptuk el őket, Bence mesélt a projektről:
– Régóta tevékenykedünk a suli területén – mi tudunk hol fújni, a közösségnek pedig tetszik, amit művelünk. Nem most volt, de én is az aranyosok táborát erősítettem, ezért is klassz ezekre a falakra pingálni. Másik oldalról megközelítve mondhatjuk, hogy ez egyfajta közösségi szolgálat is – teszünk a környezet formálásáért.
Az együttműködés a közelmúltban lépett szintet. Az iskola vezetősége Boros Istvánnak egy dokumentumot – a benne foglaltak szerint szabad a gazda, övék az iskola összes fala, fessenek szabadon.
Grandiózus felület
Boros István elmondta, hogy a falfestés az összefogásnak köszönhetően valósult meg:
– A közösségi oldalainkon belengettük a festés hírét – nem telt el sok idő, és civilek, valamint vállalkozók is támogatták a projektet. Nagyon hálásak vagyunk mindenkinek, aki segített az ötlet létrehozásában: őszintén szólva megható volt látni az összefogást. Az egyik vállalkozó állta a festékek pár százezres anyagköltségét, de a szomszéd ház egyik lakója például létrát hozott, hogy egyszerre fújhassunk magasabb területen.
A lokálpatrióta szellemiség vezérelte őket – szerették volna, ha a nebulók, illetve a környéken járók ne rideg, üres falakkal, hanem színes és mozgalmas alkotással találkozhassanak. Az 50 négyzetméteres terület festését megtervezték, felskiccelték és pár napon belül már meg is kapta végleges formáját.
Már az alkotási folyamat során sokan álltak meg, hogy köszönetet mondjanak a fiúknak: idősek és fiatalok egyaránt dicsérték a graffitit, a közösségi oldalaikon is százak méltatták a projektet. Nem kétséges, hogy ez a jövőben is így lesz – számos üres fal várja még a fújókat az Arany sulin.
Fotók: Végh Zoltán
A rovat további hírei: Közélet
Ünnepi forgatag a kúriában
2025. aug. 20.
Töltsük együtt a jeles napot államalapításunk és az új kenyér ünnepén! Augusztus 20. alkalmából városunk önkormányzata közös ünneplésre vár mindenkit a Mondbach-kúriában ma délután – itt az estébe nyúló ünnepi forgatag részletes kínálata!
Nagyon kell segítség az álláskereséshez
2025. aug. 19.
Elsősorban a vasmű csoportos létszámleépítése nyomán álláskeresővé vált munkavállalóknak szerveztek gyakorlati tanácsadó napot a Városháza "C" szárnya házasságkötő és rendezvénytermében a közelmúltban. Első nekifutásra is szép sikerrel.
Ki kapja a "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat? Várják a javaslatokat!
2025. aug. 17.
Dunaújváros közgyűlése minden évben "Dunaújváros Egészségügyéért" díjat adományoz. A díjazott személyére bárki javaslatot tehet – egészen szeptember végéig.
DSTV: együtt ünnepelhet a város augusztus 20-án
2025. aug. 17.
A hagyományokhoz híven közösen ünnepelhetjük államalapításunk évfordulóját, derül ki a DSTV anyagából. A témában írt beharangozónkat már olvashatták, most itt az augusztus 20-án várható forgatag menetrendjének előzetes összegzése. Hangkép.
Várják a javaslatokat a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjra
2025. aug. 16.
Dunaújváros önkormányzata idén is díjazza majd azt a személyt, aki Dunaújvárosban a szociális munka területén kiemelkedő tevékenységet fejtett ki a lakosság szolgálatában, a közéleti munkában. Felhívás.
Új helyszín, új alkalom, (nem) csak kétkerekűsöknek!
2025. aug. 15.
Szülinapi zsúrral egybekötött alkalommal debütál új véradási helyszínként a V2 Motorock Cukrászda – az önkénteseket, naná, a motoros véradókat is szombaton délután várják a Béke körúti bázison! Flyer.
Nyári tréningtáboron a kutyások közössége
2025. aug. 14.
Bártan mondhatjuk, hogy a nyári hónapokban a Szalki-szigeten szinte mindig történik valami. A közelmúltban különleges brigád foglalta el a területet – a Hungária Malinois Club nyári edzőtábort rendezett a belga juhászkutyák és gazdáik részére.