Nagy nap a mai, drága böngészők és aranyos mindenki, a DO online üzemmódban követi a választással kapcsolatos híreket – egészen estig közöljük a részvételi adatokat, majd immár külön összeállításban várjuk (nagyon) az eredményeket. Tartsanak ezúttal is velünk! (Frissítve: 19.02)

Kezdjük az alaptényezőkkel: megkezdődött a 2026-os országgyűlési választás, a Nemzeti Választási Iroda tájékoztatása szerint országszerte 10 ezer 47 szavazókörben járulhatnak az urnákhiz a választók ma reggel 6 órától.
Alapvető tudnivalók
Amint arról korábban már beszámoltunk, a szavazáson a magyar állampolgárságot, valamint a személyazonosságot igazoló, érvényes okiratot kell felmutatni: ez lehet érvényes személyi igazolvány, de útlevél vagy jogosítvány is. A lakcímkártyát az idei választáson már nem kell bemutatni. Fontos viszont, hogy elektronikus eszközön keresztül (például DÁP-applikáción bemutatva) nem fogadják el az igazolványt!
A választás során arról döntünk, hogy az elkövetkező négy évben kik lesznek képviselők a magyar Országgyűlésben, azaz a törvényhozásban. Összesen 199 képviselői hely a tét – ebből 106 képviselőt egyéni választókerületben, az egyéni jelöltek közül választunk, 93 fő pedig országos listáról kerül a Parlamentbe.
A vonatkozó törvények szerint a választáson a nagykorú (18. évét betöltött) magyar állampolgárok szavazhatnak, ha nincsenek kizárva a választójog gyakorlásából. A szavazáson a részvétel önkéntes, senkit nem lehet arra kötelezni, hogy részt vegyen. (Fontos kitétel, hogy aki mást erőszakkal, fenyegetéssel, megtévesztéssel vagy megvesztegetéssel próbál befolyásolni abban, hogy hogyan szavazzon, bűncselekményt követ el.)
A bejelentett magyarországi lakcímmel rendelkező választók két szavazólapot kapnak: az egyiken egyéni jelöltre szavazhatnak, a másikon országos listára. Egy egyéni választókerületben az a jelölt nyer (az lesz képviselő), akire a legtöbben szavaztak. Országos listát azok a pártok állíthatnak, amelyek legalább 71 egyéni választókerületben állítottak jelöltet. A pártok mellett a nemzetiségek országos önkormányzatai is állíthatnak országos listát. Erre csak azok szavazhatnak, akik előzetesen nemzetiségi szavazóként regisztrálják magukat. Fontos tudnivaló viszont, hogy a regisztrált nemzetiségi szavazók egyéni jelöltre és nemzetiségi listára szavazhatnak, ám pártlistára nem.
Akinek nincs Magyarországon bejelentett lakcíme, csak pártlistára szavazhat, egyéni jelöltre és nemzetiségi listára nem – a szavazatot e választók kizárólag levélben adhatják le.
Innen folytatjuk, remény szerint hamarosan a 7 órai részvételi adatokkal jövünk!
7.35 – nagyon erős kezdés!
Az első részvételi adatok szerint megdőlt az eddigi rekord, 7 óráig országszerte a választók 3,46 százaléka voksolt, ami abszolút rekordnak számít, eddig a csúcsot asz 1994-es választás tartotta 2,50 százalékkal. Még szemléletesebb adat, hogy a 2022-es választáson az első részvételi adat 1,82 százalék volt. Most közel a duplája!

7.45 – a térségben is korán keltek a választók
A Nemzeti Választási Iroda friss adatsora szerint Fejérben a választásra jogosultak 3,45 voksolt reggel 7 óráig. A városunkat is magában foglaló Fejér 04. számú egyéni választókerület ehhez képest is jól teljesített: a névjegyzékben szereplő 65 ezer 806 választópolgár közül 2 ezer 366 fő már voksolt a választás első órájában – ez 3,6 százalékos választási hajlandóságot tükröz!
8.12 – érdekességek még
Következzen néhány érdekesség a reggeli adatok tükrében. Dunaújvárosban a választásra jogosult 33 ezer 353 szavazó 3,29 százaléka, 1 ezer 96 fő voksolt reggel 7-ig – ez az adat alatta marad mind az országos, mind a megyei átlagnak. A választókerület abszolút csúcstartója eddig Kulcs, ahol a szavazók 4,77 százaléka, összesen 143 fő már az első órában élt az állampolgári jogával.
Városunkban is akadtak kiemelkedő számok: a 9-es szavazókör 1003 választója közül 45-en voksoltak 7 óráig – ez nagyon erős, 4,49 százalékos részvételi hajlandóságot mutat!
9.01
Epedve várjuk a 9 órai adatsort, érdekesség, hogy 2022-ben országos viszonylatban a választók 10,31 százaléka voksolt. Most szinte biztosan magasabb lesz, már csak az a kérdés, hogy mennyivel. Viszont addig is egy kis zene – mindegy biztatásul azoknak, akik még mindig vonakodnak elmenni szavazni!
A Rendszerbontó Nagykoncerten tolta Azariah, szeretettel ajánlom, mintegy ébresztőnek, tessék figyelni a szövegre is!
9.34 – csúcsratörés kora délelőtt!
Továbbra is rekorddöntő voksolás tanúi és/vagy résztvevői lehetünk, a 9 órai részvételi adatsor főszáma 16,89 százalék (csak emlékeztetőül, 2022-ben 10,31 százalékpont volt). Fejérben a választók 17,97 százaléka voksolt, a 04-es egyéni választókerületben ez az arányszám 18,4 százalékpont. Nagyon durva mutatók, csak így tovább! Közben a képek tanúsága szerint komoly sorban állás vár a voksolókra városszerte, de majd még mutatjuk!
9.53 – frissek-fürgék és hétalvók
Néhány érdekesség az országos és térségi, illetve városi adatsorokból, nagyon is beszédes számokkal, és egyértelműen/vállaltan nógató célzattal! Az országos adatsor imponáló, a 16,89 százalékos részvételi arány minden korábbi mutatót messze megelőz. A vármegyék rangsorát Békés és Tolna vezeti 18,61 százalékponttal, a képzeletbeli dobogó harmadik fokán Bács-Kiskun áll 18,53-as adattal. A későn kelők listáján a borsodiak állnak, ott 9 óráig a választásra jogosultak 14,13 százaléka járult az urnákhoz. Budapesten is jó volt a buli éjjel – fővárosunk 15,96 százalékkal a középmezőny alsó szektorában szerénykedik.
Fejér 04. is szolgál egy érdekességgel, a 18,4 százalékos mutató csak a harmadik helyre elég, a 03-as választókerület 18,54 százalékkal vezet, a második a 05-ös, kapaszkodjunk, 18,53 százalékponttal.
Szűkítsük a kört, városunkban a szavazásra jogosult 33 ezer 353 fő közül 9-ig egészen pontosan 5 ezer 902 fő voksolt, ez 17,7 százalékos részvételi arányt mutat. A választókerületi lista élén változatlanul Kulcs áll 21,63-as arányszámmal, a sereghajtó 9-kor Ercsi volt, 17,04 százalékpontos mutatóval!
10.05 – él, és innentől folyamatosan frissül a DO galériája!

10.24 – jelentés Kuala Lumpurból
Azt nem tudjuk, kik a legtávolabbi dunaújvárosi szavazók, de egy egzotikus hírrel már biztosan szolgálhatunk – Ujházy Krisztina gyorsjelentése Malajzia fővárosából:
"Megtettük amit megkövetelt a Haza. A Kuala Lumpur-i Magyar Nagykövetség előtt összeverődött egy magyar társaság, Thaiföldről, Baliról és Mauritiusról is érkeztek szavazni magyarok."

Egy apró adalék: Mauritiusról hat órán át tartott a repülőút, de vállalta, hogy voksolhasson! Kövesse a példáját itthon is!
11.11 – városvezetői voksok (+ frissülő galéria)
Mint frissülő képtárunkból is kiderül, az elmúlt órákban Pintér Tamás polgármester, valamint a "Rajta, Újváros!" Egyesület farakciójának több tagja is élt szavazati jogával. A város első embere családi körben érkezett a Mondbach-kúriába, Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester pedig egyenesen babakocsit tolva látogatta meg a szavazókört.
Közben hamarosan befutnak a 11 órai részvételi adatok – azzal folytatjuk, addig nézék, nézzétek új képeinket!

11.27 – nagyon durva részvételi arány változatlanul!
Megérkeztek a friss adatsorok, jöjjön a legfontosabb, aztán sietünk a többivel! Az országos névjegyzékben szereplő 7 millió 527 ezer 742 választópolgár közül 11 óráig 2 millió858 ezer 892 fő adta le szavazatát – vagyis a részvételi arány 37,98 százalékos!
Ez változatlanul komoly rekord, 2022-ben ez az arányszám 25,77 százalékpontos volt!
11.38 – a térség is rekorddöntő!
Az országos mutatók után jöjjön néhány jellemző térségi adat: Fejérben a voksolásra jogosult 333 ezer 628 választó 39,95 százaléka, 133 ezer 298 szavazó voksolt 11 óráig, ez szintén rekord! Csúcsot döntött a 04-es számú egyéni választókerület, még a megyei aránynál is jobban teljesített a 40,24 százalékpontos mutatóval (a 65 ezer 806 választó közül 26 ezer 480 voksolt).
Városunknak sincs oka szégyenkezni: a 33 ezer 353 jogosult közül 13 ezer 166 fő voksolt – ez 39,47 százalékos részvételi arányt mutat!
12:50 - Rendben zajlik a szavazás Dunaújvárosban
Mint arról Hanák Tamás, az Országgyűlési Egyéni Választókerületi Választási Bizottság (OEVB) elnöke az önkormányzat hivatalos közösségi oldalán beszámolt, eddig rendben zajlik a voksolás városunkban!
Csak így tovább! Mindenki az urnákhoz!
14.16 – lendületben a választók!
A friss adatsor szerint országos viszonylatban 13 óráig a választásra jogosult 7 millió 527 ezer 742 fő közül 4 millió 75 ezer 272 szavazó az urnákhoz járult – vagyis a részvételi arány már most átlépte a bűvös 50 százalékos határértéket: nem is kicsivel, hiszen 54,14 százalékponton állt meg a mutató. Ha ez az ütem folytatódik, a valaha volt legnagyobb arányú választási arány lesz a végére!
A délelőtti szendergés után kilőtt a főváros (56,77 százalékon áll), és Fejér is az országos adatt fölött teljesít – a 333 ezer 628 választópolgár közül 186 ezer 754 fő már szavazott, ez 55,98 százalékos részvételt jelent. Szinte pepitában ezt az adatot hozza a 04. számú egyéni választókerület – a 65 ezer 86 jogosult 55,83 százaléka, 36 ezer 737 voksolt 13 óráig. Dunaújváros közel ezt az arányt hozza (a 33 ezer 353 főből 18 ezer 591 voksolt, így az arány 55,74 százalékra nőtt. A választókerületi lista éllovasa 13 órakor Rácalmás lett 63,13 százalékpontos mutatóval!

Élő közvetítésünket természetesen folytatjuk, várjuk a 15 órai zárás eredményeit!
15.29 – továbbra is turbón a választási részvétel gépezete
Nem hagyott alább a lendület, míg 2022-ben a választásra jogosultak 52,75 százaléka voksolt 15 óráig országos viszonylatban, addig ez az adat ma 66,01 százalék – vagyis újabb rekord dőlt meg az elmúlt órákban.
A trend érvényes Fejér vármegyében is – sőt, az országos átlagot is fejeli, hiszen a megjelent választópolgárok aránya 67,59 százalékpont –, miközben az élen újra változott a kép: a főváros 69,23 százalékos részvételi aránya a második helyre csúszott, az éllovas Pest megye 69,67 százalékkal.

De szűkítsük tovább a kört: Fejérben a bennünket leginkább érdeklőd és érintő 04. számú egyéni választókerület lakói sem tétlenkedtek az elmúlt órákban, a szinte kottára hozták az országos átlagot a 66.02 százalékpontos mutatóval. Rácalmás 72,61 százalékponttal vezeti a sort, városunkban a 33 ezer 353 jogosult 66,12 százaléka voksolt, ez egészen pontosan 22 ezer 53 szavazót jelent.
Csak így tovább – a délutáni finis még hátra van!
17.44 – hatalmas csúcs a részvételi arány terén
Most csak egy villámposzt, miközben mind Magyar Péter, mind Orbán Viktor az utolsó tartalékok mozgósítására buzdítva lemásolta a DO-közvetítést legutóbbi bejelentkezésének záró gondolatát, befutott a 17 órai adatsor legfontosabb arányszáma: 17 óráig országos viszonylatban a választásra jogosultak 74,23 százaléka voksolt már. A korábbi, 2022-es adat a fasorban sincs – négy éve ugyanebben az idősávban 62,92 százalékponton állt a mutató!
Máris jövünk a lokális adatsorral, de most legyen elég ennyi: így is, úgy is történelmi mutatvány körvonalazódik, de aki még vonakodik, annak irány a szavazókör!
17.52 – biztató lokális jellemzők
Lássuk mindezek után a lokális jellemzőket. Fejér vármegye változatlanul az erős élbolyban a maga 75,82 százalékos arányszámával, érdekes adalék, hogy Pest megyét (és a fővárost is persze) megelőzte Győr-Moson-Sopron vármegye a maga 78,19 százalékos eredményével.

Még jobban közelítve: Fejér vármegye 04. számú egyéni választókerülete a vármegyei listán nem túl előkelő, a 73,69 százalékpontos mutató – 48 ezer 492 választóval – mind a vármegyei, mind az országos főszám alatt maradt. Dunaújváros ebben a mutatóban lemásolja a kerületi tételt: 73,7 százalékos részvételt produkált 17 óráig.
19.02 – minden rekord megdőlt a végére!
A 19 órai urnazárás előtti utolsó adatsort a 18.30-as részvételi arányokról tette közzé a Nemzeti Választási Iroda – ezek szerint a részvételi hajlandóság tekintetében minden korábbi rekord megdőlt ma! Lássuk máris a főszámokat!
Országos viszonylatban a névjegyzékben szereplő 7 millió 527 ezer 742 választópolgár 77,80 százaléka, összesen 5 millió 856 ezer 515 fő voksolt 18.30-ig. Nagy biztonsággal kijelenthető, hogy minden korábbi választásnál aktívabban élt jogával az ország.
Fejér megye is remekül teljesített, hiszen a választók 79,32 százaléka voksolt, és a 04. egyéni választókerület lakói is aktivak voltak: a választásra jogosultak 77,09 százaléka az élt állampolgári jogával. Végül, de közel sem utolsósorban, szeretett városunk: a 65 ezer 806 választó 79,96 százaléka, vagyis 25 ezer 668 fő voksolt az urnazárás előtti utolsó adatközlésig.
Köszönet jár minden szavazónak, már a részvétellel történelmet írtak! Ezzel online közvetítésünk véget ér – de ne menjenek messzire, amint lehet, jövünk az eredményekkel!