Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Elmaradt a forradalmi zenés lakoma…?

Várkonyi Balázs - 2016. október 30. 14:08

„Az Arany Csillag Szálló éttermében bevezették a vasárnap déli zenét. A vendégek opera és keringő hangjaira fogyaszthatják ebédjüket – zenedíj felszámolása nélkül.” Kivételes lehetőség! Vajon hányan éltek vele azon az októberi utolsó hétvégén?

Vélem, nem sokan. Mert az idézett hír 1956. október 23-án, a forradalom kitörése napján jelent meg a Sztálinváros című lapban. A többség alighanem távol maradt a Csillagban ama hét vasárnapján tartott zenés lakomától – hisz akkoriban Pentele a halottait gyászolta, és a városlakók a felkelés esélyeit latolgatva jobb idők jöttében reménykedtek.

A sors fintora, hogy épp egy ilyen időszakra esett az utólag bizarrnak tűnő híradás. Az meg már végképp a történelem gúnyos játéka, hogy éppen azon a forradalmi napon az újságnak milyen, mai olvasatban megdöbbentően groteszk írást sikerült közölnie! A címlapon ugyanis Üdvözlet Lengyelországnak címmel jelent meg egy cikk, ezzel a felütéssel: „Nincs szó, amely kifejezhetné azt az örömet és büszkeséget, melyet ezekben a forró napokban érzünk. … Ma újra együtt dobog a lengyel és a magyar szív, mint annyiszor a történelemben.”

Hű, micsoda időzítés! Képzeljük el: a városlakó, aki már hírét vette aznap a pesti zendülésnek, s az újságot csak délután vagy este olvasta, mire gondolhatott? Mi másra, mint a Poznań gyáraiban kitört júniusi munkásfelkelés, majd az őszi varsói tiltakozó akciók – és a pesti forradalom közti szoros összefüggésre. A párt irányította sztálinvárosi újság előző napon fogalmazott irománya persze másról akart szólni: arról – ha nem is e szavakkal fogalmazva –, hogy a nemrég még forrongó lengyel munkásság úgymond észhez tért: „A mi drága, hős lengyel testvéreink ismét magasra emelték a szabadság fáklyáját, mely íme, messze lobogó fénnyel ragyogja be a világot.”

A cikkben szó van még a szocializmusnak, mint az emberi szabadság kiteljesedésének győzelméről, a lenini zászlóról, mely „a demokrácia magaslatain leng Varsó fölött”, s Lengyelország nem múló érdeméről, hogy „egy sötét eltévelyedés komor örökségének közepette ily csodálatos fényben tudta megragyogtatni az egész világon a kommunisták igazát.” És ez a konklúzió! Mintha a Poznańban zajlott s vérbe fojtott felkelés – lásd: „sötét eltévelyedés” – majd a véget nem érő tiltakozó akciók után a lengyel nép végre „megragyogtatta” volna a kommunisták igazát… dehogy ragyogtatta. Csupán az történt, hogy a hatalom megrettent, s a népharag lecsendesítésére az addig félretaszított, börtönt is megjárt reformkommunista, Władysław Gomułka kezébe adta az ország vezetését, s ez átmenetileg lecsillapította a lázongást.

Ismerjük a történelmi tényt: a pesti forradalom kitöréséhez a lengyelországi mozgalmak adták a példát, a gyúanyagot. A lengyel nép azonnal a forradalmunk mellé állt. A magyar földindulást maga Gomułka is üdvözölte – de azt azért ne feledjük, hogy ugyanő 1968-ban leverette a lengyel diáklázadást, majd abban az évben a „prágai tavasz” eltiprásának is aktív részese volt, 1970-ben pedig a gdański sztrájk vérbe fojtásában játszott szerepet…

A Sztálinváros újság tehát jövőbe látásból megbukott: rosszul időzített. Ráadásul hamisan interpretálta a valóságot. A közölt cikk utolsó mondata végképp áthallásosra sikeredett: azon a napon, amelyen kitört a forradalom, a harcról beszélt, „… melyet e napokban mi is vívunk a szocializmusért, a demokráciáért.” Aznap valóban megindult a harc, de egészen másért: egy emberibb rendszerért, és a valódi demokráciáért.

Fotó:jakd.hu

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán

2024. nov. 24.

Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
 

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról

2024. nov. 23.

A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

DSTV: őszbúcsúztató az Intercisa Múzeumban

2024. nov. 23.

Családi délutánnal ért véget a Múzeumok Őszi Fesztiválja programsorozata az Intercisa Múzeumban, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény színes kavalkáddal várta a vendégeket – a kézműveskedés mellett pincétől a padlásig séta, de még szabadulószoba is csalogatott. Hangkép.

Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült

Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült

2024. nov. 22.

Azahriah, a Platon Karataev és a Fishing on Orfű is Music Hungary-díjban részesült - közölte a Music Hungary Szövetség csütörtökön az MTI-vel.

DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában

DSTV: a vendéglátás legendái a városépítés hőskorában

2024. nov. 21.

Izgalmas programmal folytatódott az Intercisa Múzeum gasztronómiai sorozata a Múzeumok Őszi Fesztiválja kínálatában. A Késdobálótól az Arany Csillagig – vendéglátás az '50-es években című előadással várták a látogatókat. Hangkép.
 

Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója

Jubilál a kultúra egyik zászlóshajója

2024. nov. 20.

Öt évtizeddel ezelőtt, napra pontosan november 4-én nyitotta meg a kapuit a Munkásművelődési Központ és a József Attila Könyvtár. Van mire büszkének lennünk és lenniük. A napokban az MMK-ba látogattunk el, ahol Kováts Rózsával beszélgettünk az intézmény múltjáról, jelenéről és jövőjéről.

Viccelődni a templomban? Lehet!

Viccelődni a templomban? Lehet!

2024. nov. 20.

Istennek van humora? És ha igen, fekete is? (Mármint a humor.) Erre és ezekhez hasonló mulatságos kérdésekre válaszol a Luther Pub következő eseménye az evangélikus templom gyülekezeti termében pénteken este.