Bartók Kamaraszínház és Művészetek háza

Az újvárosi élet első jelei

Várkonyi Balázs - 2015. január 17. 11:03

Egy hete indított várostörténeti sorozatunkat azzal kezdtük: a 65 éve történt kapavágás jelentette a születés pillanatát. Felhúzták az első házakat – voltaképp barakkokat… de a sokfelől ideverődött embereknek ez volt maga az otthon. És lassan elkezdett kiépülni a háttér.

A rohammunkában indult építkezés nem ment balesetek nélkül, így legsürgetőbb feladatként mentőállomást szereltek fel. A falusi orvosi rendelőt egy pillanat alatt „kinőtte” a település. Határozat született szakrendelő építésére – ez azonban akkor még csak ködbe vesző terv volt. Betűhív idézet a Dunai Vasmű Építője című újságból, 1951. február 20-a:
„Orvosi rendelés: 5-7ig
És ami ezalatt történik. Nincs kifőzött injekcióstű, váratják a levetkőztetett betegeket.”

Nem tudni, az „illetlen” közlésért kapott-e pártmegrovást a lapszerkesztő, de három hét se telt el, és március 6-án már a következő címmel-alcímmel jelent meg tudósítás:
„Jobbá lett az orvosi munka
Megalakult az Egészségügyi Bizottság”

Hogy a bizottságtól javult-e meg az, ami addig nem volt jó… maradjon ez a kor humorának része. Igaz viszont, hogy már az első időben döntöttek az ellátó hálózatról, azonban az otthonteremtés, na meg a vasmű építése mindennél előbbre való volt. Július 17-én aztán új hír jelent meg az újságban:
„Felavatták Dunapentele város új, korszerű rendelőintézetét”

Nos, a nem létező korábbihoz képest nyilván korszerű volt – hisz addig ellátó központról nem is beszélhettünk –, de ez még nem a valóban igényes, jól felszerelt „fehér” SZTK. Az csak készül. Az újság májusban írta: „Már épül szocialista városunk hatalmas rendelőintézete”. Hát persze, mi más illene a jellemzésére, mint a „hatalmas”… Az újságcikk igen líraian indul:
„A Dunapart mellett tavaszi pompát öltöttek a fák, a fennsík tetején az épülő házak között egy nagy zöld területen emberek jelennek meg, akik valamilyen hatalmas épület alapjait tűzik ki. Itt fog megépülni a városi tanács új rendelőintézete. Egy téglarakáson a tavaszi szél egy hatalmas papírlapot lobogtat. Az új rendelőintézet tervrajzát láthatjuk rajta. Ha közelebbről megtekintjük, büszkén állapíthatjuk meg, hogy az ország legkorszerűbb rendelőintézetét építik a pentelei dolgozók részére. Hatalmas, háromemeletes köralakú épület fog itt rövidesen emelkedni, amelynek kivilágított ablakai esténként messzire fogják hirdetni, hogy szocialista városunk mindent megad a dolgozóknak.” A rendelőintézet – így zárul az írás – hirdetni fogja „Lenin elvtárs halhatatlan mondását, hogy a legfőbb érték az ember”.

 

Ezt a „hatalmas” jelzőt bőséggel kínáló cikket nem újságíró, hanem egy orvos írta, a kezét pedig írás közben nyilván a „korszellem” vezette. És ami a tavaszi szél lobogtatta rajzot illeti, az a tervnek csak egy sokadik változata. A „fehér” előélete viharos volt.
Tervezőjét, az 1911-ben született Ivánka Andrást a szakma az ízig-vérig modern építészet kitűnő művelőjeként tartotta számon. Megszülte a tervet, de azt a pártemberek nem tartották elég „korszerűnek”. Újabb és újabb változat készült; az építész nem önszántából öltöztette fel művét klasszicizáló stíluselemekkel. Egyik kritikusa, a szintén építész Gyárfás Iván írta akkor: „Ez az épület igen nehezen született. Tervei 1951. év tavaszán a stílusforradalom legnagyobb harcai idején készültek. (...) Ez az épület a jövőben is fennmaradva hirdetni fogja a felszabadulás utáni építészetünk tehetetlenségét, és népünknek nem tetsző voltát is.” Gyárfás arra inti Ivánkát, hogy szakadjon el a „nyugati formalista elvektől”, ne kövesse a „kulturális kozmopolitizmust”. Egy ilyen bírálat egy karrier végét jelenthette, de Ivánka Andrásnak akkor még szerencséje volt. 1956-ban már nem: a Munkástanácsban való részvételéért elbocsátották, tervezői engedélyét bevonták.

De mit ír jó fél évszázad múltán a mai kritikus, Kovács Dániel? ”Sásleveles oszlopfő és főpárkány, elkeskenyedő kőkeret: kívülről tiszta Egyiptom. Hogy kerülnek több ezer éves építészeti motívumok egy 1950-es évekbeli rendelőre? Nem az építész jó szándékából. Mint arról a tömegformálás vagy a lapostető is árulkodik, Ivánka eredetileg modern stílusú tervet készített. Ezt aztán a felülről érkező kényszer hatására megpróbálta úgy átdolgozni, hogy megfeleljen a szocialista realizmus elméleti elvárásainak. Szemben a legtöbb építésszel, akik ezt a magyar klasszicista építészet felmelegítésével oldották meg, Ivánka egészen Egyiptomig nyúlt vissza, mondván: ha már valami grandiózusat keresünk, hát a piramisok azok.”
1952 áprilisára készült el a mű. Stílustörést kiáltottak egykor sokan; ma pedig zseniális ötletként tartják számon Ivánka András megoldását arra, hogy a megrendelő-kecske is jóllakjon, és a káposzta is megmaradjon. Az akkor valóban legkorszerűbben felszerelt rendelőintézet, a „Fehér SZTK” épülete műemlékké érett. Dunaújváros egyik ikonikus stílustanulmányává lett.

A rovat további hírei: Kultúra

DSTV: ünnepi sorozat a zeneiskolában

DSTV: ünnepi sorozat a zeneiskolában

2025. máj. 05.

Idén is gazdag programmal várta a muzsika szerelmeseit a Sándor Frigyes Hét keretében a jeles hangszeres muzsikus, zenepedagógus nevét viselő iskola. A DSTV a programözön egyik szép kísérletén, a családi koncerten forgatott. Hangkép.
 

DSTV: célegyenesbe fordul a KineDok

DSTV: célegyenesbe fordul a KineDok

2025. máj. 04.

Az évad utolsó előtti vetítéséhez érkezett a KineDok idei sorozata a Kortárs Művészeti Intézetben. A Szabad Szemmel című kezdeményezés legutóbbi eseménye a kassai fürdő történetét mesélte el – a 66 szezon című film archív kockákból és személyes visszaemlékezésekből merített. Hangkép.

DSTV: gyermekkönyvtári forgatag

DSTV: gyermekkönyvtári forgatag

2025. máj. 03.

Mozgalmasság jellemezte a József Attila Könyvtár legutóbbi időszakát is, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény gyermekkönyvtárában például ismét kreatív délután várták az érdeklődőket: a húsvét és a tavasz alkalmából kézműves foglalkozással készülhettek a legifjabb könyvbarátok. Hangkép.

DSTV: Szoborváros I.

DSTV: Szoborváros I.

2025. máj. 01.

Különleges összeállítással jelentkezik a város születésnapjára időzítve a DSTV. A város köztéri szobrait veszik sorra, az első részben természetesen a városépítés hőskorában az utcákra, terekre került, mára a városkép meghatározó tényezőivé vált alkotásokra koncentrálva. Hangkép.

"... más világban szerettünk volna élni"

"... más világban szerettünk volna élni"

2025. ápr. 29.

"A Volt, L-múlt című könyvem 4. Sugárúti Fesztiválon történő bemutatása elé szánom ezt a kis ajánlót – szeretettel várva mindenkit egy csipetnyi múltidézésre, régi történetekre, az elmúlt város utcáin történő barangolásra." Tóth István vendégposztja.

DSTV: ünnepeltek a versbarátok

DSTV: ünnepeltek a versbarátok

2025. ápr. 29.

Szép közösségi eseményről számol be a DSTV összeállítása. Verssel, dallal, szép szavakkal ünnepelte a magyar költészet napját a Versbarátok Klubja, a jó hangulatú felolvasóestnek az MMK színházerme adott otthont az ünnepre időzítve. Hangkép. 

Gondolatébresztő tárlattal készültek

Gondolatébresztő tárlattal készültek

2025. ápr. 28.

Újabb időszaki kiállítását nyitotta meg a Magyar Papírmúzeum. A konferenciával egybekötött megnyitón három eseményt ötvöztek: a már említett időszaki kiállítás mellett két rendkívüli gyűjteménynek is otthont ad az intézmény.