Digitalizáció mindenütt
A digitális eszközök már mindenki életének fontos részei, de van egy korosztály, akik teljesen máshogyan élik meg a modern világ térnyerését. Ők az általános iskolás diákok, akik már ebbe a korszakba születtek.
A legifjabb generáció esetében különösen fontos, hogy megismerjék és gyakorolják a digitális, illetve az IKT eszközök minél szélesebb körű, elsősorban tanulási célú felhasználását. A Digitális témahéten ugyanakkor szeretnék felhívni a gyerekek figyelmét a digitális technika árnyoldalaira és alkalmazásának veszélyeire is. A tavalyi évhez hasonlóan idén is több dunaújvárosi iskola csatlakozott a kezdeményezéshez. Az Arany János Általános Iskolában a programok megvalósítása a hatodik és hetedik évfolyamon tanító osztályfőnökök és szaktanárok közös feladata, ezért a két évfolyam osztályaiban, a jövő heti tanórákon elsősorban az aktuális tananyaghoz fűzve, 5-10 perc erejéig kapcsolódnak a hét témájához. Olyan tevékenységek elvégzésére is sor kerül majd, melyet digitális eszközzel illetve anélkül is meg lehet oldani, utána pedig a tapasztalatok, a különbségek, az előnyök és a hátrányok megbeszélése is megtörténik. A gyerekek a leckék egy részét digitális eszköz segítségével készítik el, esetleg e-mailben továbbítják a szaktanárnak.
Mindezek mellett több érdekes program is várja a diákokat a héten. Hétfőn meghirdetésre került a projektverseny, amire egyénileg vagy párban készülhetnek fel a tanulók és a címe Digitális világ: ilyennek képzelem a jövőt. Ehhez kapcsolódóan a témában egy képes-szöveges projektmunkát kell készíteniük valamilyen számítógépes alkalmazással. A verseny részleteinek átbeszélése után Vári Péter, a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság főigazgató-helyettese tartott előadást. Mint mondta, az új generációra már máshogy hat a digitális világ, mint az idősebbekre, ezért elsősorban a szülők felelőssége, hogy a gyerekek védelmét biztosítsa a káros személyek, illetve oldalak ellen, de fontos, hogy a diákok is tisztában legyenek az internet veszélyeivel.
Kedden reggel Gurics Gábor a Logiscool dunaújvárosi iskolájának ügyvezetője tart előadást, szerdán Czimmermanné Gál Eszter online alkalmazásokat mutat az érdeklődő diákoknak a tanulás megkönnyítéséhez, játékosításához. Csütörtökön kiállítás nyílik, ahol régi típusú digitális eszközök és nem digitális elődjeik mutatkoznak be, kipróbálási lehetőséggel. Pénteken a projektverseny zárására és eredményhirdetése következik, addig pedig minden nap az informatika órákon Vári Éva a megismerteti a gyerekeket a digitális kor előtti világgal és beszélgetnek a digitalizáció előnyeiről és árnyoldalairól.
A rovat további hírei: Oktatás
DSTV: Liliomfi a színpadon
2025. ápr. 14.
Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett. Hangkép.
DSTV: ismerkedési nappal készültek
2025. ápr. 10.
Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.
DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban
2025. ápr. 04.
Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.
DSTV: ismerkedési napok az óvodai beíratás előtt
2025. már. 29.
A lehetőségről már beszámoltunk, most itt a DSTV összegzése. Az óvodai beíratás előtt ezúttal is megszervezi a szülőknek és a kicsiknek a tagóvodákat bemutató mustráját a Dunaújvárosi Óvoda – három napon át várják tárt kapukkal az érdeklődőket. Hangkép.
DSTV: a pí napját ünnepelték
2025. már. 24.
1988 óta március 14. a csodás matematikai fogalom, a pí szám nemzetközi napja, emlékeztet a DSTV összegzése. A jeles napon izgalmas ismeretterjesztő napot tartottak az Arany János Általános Iskola felső tagozatosainak. Tudományos fantasztikus hangkép.
DSTV: a Pénz7 programjai a Rudasban
2025. már. 21.
Népszerű sorozat folytatódott a közelmúltban a Rudas középiskola falai között, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény immár tizenegyedszerre kapcsolódott be a Pénz7 elnevezésű országos program eseményeibe. Hangkép.
DSTV: Arany napja az iskolában
2025. már. 14.
A névadóról emlékezett meg az Arany János Általános Iskola közössége, derül ki a DSTV összegzéséből. Fontos feladat Arany nevének megőrzése – az intézményben ezt interaktív, mozgalmas program segítségével tették meg idén is. Hangkép.