Fontos határidőre figyelmeztet a NAV!
Május 21-ig kell kiegészíteni a NAV által készített személyijövedelemadó-bevallást azoknak, akik olyan plusz jövedelemmel rendelkeztek tavaly, amelyet a tervezet nem tartalmaz. A magánszemélytől ajándékba kapott vagyontárgyak, szolgáltatások adómentesek, ezért azt a bevallásban sem kell szerepeltetni - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdai közleménye.
Ismertetik, a törvény alapján adómentesnek minősülnek például az ajándékba kapott ingóságok, ingatlanok, de az is, ha egy magánszemélyt egy másik magánszemély meghív egy ebédre, vagy más eseményre, rendezvényre.
Illetéket sem kell fizetni az ajándékba kapott szolgáltatás után, illetékköteles ugyanakkor az ajándékba kapott ingóság, ha arról okiratot állítottak ki, illetve akkor is, ha az egy megajándékozottra jutó ingóság forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja. A törvény a pénzt is ingóságként kezeli, de csak akkor, ha az ajándékozott azt ténylegesen meg is kapja - tették hozzá. A szolgáltatás ajándékozása - így például egy ebédre vagy egy szabadidős programra való meghívás - illetékmentes, mivel a megajándékozott nem pénzben részesül, és a szolgáltatás kívül esik az illetéktörvény tárgyi hatályán - hívta fel a figyelmet a NAV.
Nincs illetékfizetési kötelezettség akkor sem, ha a megajándékozott külföldön jut ingó vagyontárgyhoz. Ez alól a magyarországi hasznosítási célú gépjármű, illetve a magyarországi ingatlanvagyonnal rendelkező társaság vagyoni betétje kivétel.
Az adóhivatal arra is felhívta a figyelmet, a családon belüli ajándékozás köztehermentességét biztosítja az állam. Így nem kell illetéket fizetni, ha a megajándékozott az ajándékozó egyenesági rokona, házastársa, bejegyzett élettársa, illetve illetékmentes a házastársi vagyonközösség megszüntetéséből származó vagyonszerzés is.
Amennyiben az ajándékozás a törvény hatálya alá esik és a mentességi okok egyike sem áll fenn, úgy az ajándék tiszta értéke után 18 százalékos mértékű illetéket kell fizetni - emlékeztetett a NAV. Lakástulajdon, illetve ahhoz kapcsolódó vagyoni értékű jog ingyenes megszerzése esetén pedig 9 százalék az illeték mértéke - tették hozzá.
Gépjármű és pótkocsi tulajdonjogának, vagyoni értékű jogának ajándékozás útján történő megszerzése esetén speciális szabály érvényesül, az illeték mértéke a gépjármű és pótkocsi visszterhes vagyonátruházási illetékének a kétszerese. Az ajándékozási illeték részletes szabályait a NAV honlapján elérhető 38. számú információs füzet tartalmazza.
-MTI-
A rovat további hírei: Közélet
Gépészet a határon: sajnos újabb kényszerű leállás a Fabó Éva Sportuszodában
2025. nov. 26.
Kényszerű leállások, rozsdás csövek, homokszűrők, amelyek évtizedek óta vártak a felújításra – így zajlik jelenleg a Fabó Éva Sportuszodában az a háttérmunka, amelyet a legtöbb látogató soha nem lát. A város azonban kénytelen időről-időre belenyúlni a gépészetbe: ha nem teszi, az uszoda működése ellehetetlenül.
Színes ugróiskola a közösségi időtöltésért
2025. nov. 25.
Ha színes közterületi festésről van szó, talán már nem is szükséges Nagy Gergő nevét emlegetni – városszerte tudhatják a lakosok, hogy a művésznek mindig köze van az újabb alkotásokhoz. A Radnóti utcában is tevékenykedett a közelmúltban – újabb ugróiskola díszíti az összekötő utat.
Lehetőségek tárháza a Pannon iskolában
2025. nov. 25.
A napokban a Pannon Oktatási Központba látogatott el Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármester – méghozzá a nemrégiben megnyílt Nemzetközi Pályázati Iroda munkatársaival. Für Zoltán igazgatóhelyettes mutatta be az intézményüket.
A Szonáta Zeneművészeti Alapítvány volt, a Viadana Kamarakórus lesz a támogatott
2025. nov. 23.
Újabb negyedév végéhez ért a Széchenyi Pékség és az önkormányzat közös kezdeményezése, a Dunaújváros Kenyere akció: összesen 8019 darab város kenyere fogyott, amelyeknek árából 50 forint került egy jótékonysági alapba – ez 400 950 forint támogatást jelent a Szonáta Zeneművészeti Alapítványnak.
Közéleti témák a pszichológus szemüvegén át – a Dunaújvárosi Estek sorozatában
2025. nov. 21.
A belső egyensúly megőrzésének lehetőségeit taglalta a Dunaújvárosi Estek vendégeként Szöllős Luca Léna pszichológus a Városháza "C" szárnyában csütörtökön délután. Izgalmas témák sora került terítékre!
Újabb zárt kutyafuttató épült a városban
2025. nov. 21.
A Technikum városrész lakói számára fontos fejlesztés valósult meg az 5. és a 6. választókerület találkozásánál a Bocskai István utca 6. mögötti zöldterületen. Erről számoltak be Szabó Zsolt és Mezei Zsolt alpolgármesterek, a Technikum városrész önkormányzati képviselői.
A kerítésnek hála biztonságos a játszótér
2025. nov. 21.
A város egészét tekintve apró, ám a városrész lakói számára kiemelten fontos fejlesztés történt Pappné Grabant Ilona önkormányzati képviselő körzetében. A Hajnal utcában található játszótér az egyik legnépszerűbb közösségi pont – mostantól kerítés teszi még biztonságosabbá.









