"A Dunaújvárosi Egyetemnek valós jövője van"
Mintegy ezerhatszáz hallgatóval kezdte meg a tanévet a Dunaújvárosi Egyetem. Cserna Gábor polgármester arról szólt beszédében, hogy Dunaújvárosban különleges értéknek tekintik a tudást, éppen ezért büszkeségnek tekintik, hogy ebben a tanévben is nőtt az egyetemre felvételt nyert hallgatók száma, ami országos viszonylatban is jó eredménynek számít.
Tanévnyitó ünnepség keretében köszöntötték a felsőoktatási intézmény új hallgatóit és a Bánki iskola középiskolásait. Elsőként dr. Rajcsányi-Molnár Mónika, oktatási és általános rektorhelyettes köszöntötte a fiatalokat. Beszédében elmondta, mintegy hatszáz elsőéves, összesen pedig közel ezerhatszáz diák kezdi meg tanulmányait az egyetemen. Szólt a HASIT, vagyis a Hallgatói Sikerességet Támogató programjukról, amellyel segítséget nyújtanak a diákoknak tanulmányaikban, csökkentve ezzel a hallgatói lemorzsolódást. Szoros együttműködést ápolnak a szakközépiskolákkal, továbbra is elkötelezettek ipari partnereik iránt, erősítik a duális képzési központjukat, és lehetőséget jelent számukra a paksi atomerőmű bővítése is.
Cserna Gábor polgármester arról szólt beszédében, hogy Dunaújvárosban különleges értéknek tekintik a tudást, éppen ezért büszkeségnek tekintik, hogy ebben a tanévben is nőtt az egyetemre felvételt nyert hallgatók száma, ami országos viszonylatban is jó eredménynek számít.
- Azt látom, hogy a munkaerő-piacon felértékelődött a Dunaújvárosi Egyetemen szerzett diploma, hiszen 2017-hez képest hat képzési területen nőtt a hallgatók jelentkezési aránya, sőt, a tavalyi évvel ellentétben az idén minden egyes meghirdetett szakon elindulhat a képzés. Ha a siker okát firtatom, a válasz egyértelműen az, hogy jó a stratégia, amelyet dr. András István rektor és az egyetem vezetése épít. Az intézmény erős tudásbázisú, gyakorlatorientált képzéseket biztosít, amelyek piacképes diplomához vezetnek. Nagyra értékelem, hogy a mérnökképzésben, a mérnöktanár képzésben komoly előrelépések történtek, ezekre a szakemberekre az egész országban szükség van.
Mint azt Cserna Gábor hangsúlyozta, fontosnak tartja, hogy ebben a térségben a Dunaújvárosi Egyetemnek valós jövője van. Az intézmény jövőjét komoly kormányzati szándék jelenti két okból is. Egyrészt a Modern Városok Programon belül kialakíthatja az elektromobilitás kutatási és képzési irányait, az elektromobilitáshoz kapcsolódó képzéseket indíthat. Másrészt a paksi atomerőmű építkezés sok szakembert igényel, ebben a Dunaújvárosi Egyetem stabil bázis és partner lehet. Ezután a hallgatókhoz fordult a polgármester:
- Mi, magyarok versenyképes országot szeretnénk, és mi, dunaújvárosiak is versenyképes várost szeretnénk. Nemzeti érdekünk, hogy olyan fiatalokat neveljünk, akik piac- és versenyképes tudással rendelkeznek. Magyarországnak az az érdeke, hogy önök boldoguljanak, szakmai és üzleti sikereket érjenek el. Úgy hiszem, önökre biztos jövő vár. A Dunaújvárosi Egyetemen olyan tudásra tehetnek szert, hogy azután Magyarország és Európa jelentős cégeinek megbecsült szakemberei legyenek. Vagyis eljön az idő, amikor Magyarország és Európa jövőjét önök fogják alakítani. Tapasztalatból mondom, Európa ma úgy van összerakva, hogy szerencsésebb múltú országok el tudják szívni más nemzetek képzett fiataljait. Talán önökre is pályázni fognak más országok munkaadói. Erre mi, magyarok két választ adhatunk. Egyrészt büszkék vagyunk rá, hogy a mi fiataljaink bárhol meg tudják állni a helyüket a világban. Másrészt felépítjük azt a hazát, ahol a fiatalokat munkahely, tisztességes fizetés, biztonság, a saját családi otthon lehetősége várja. Gondolják el, mire is lenne jó egy olyan világ, amelyben nem mondhatja el az ember, hogy van egy nyelv, egy kultúra, egy haza, amely az ő otthona, és ahová ő bármikor visszatérhet. Erről szólt a legutóbbi országgyűlési választás is. Olyan országot építünk, ahol a munkának, a tudásnak becsülete van, ahol minden fiatal kezébe jut egy értékes szakma, vagy hasznos diploma.
A polgármester beszéde után fogadalmat tettek az új hallgatók, akiket egyesével is köszöntött dr. András István, az egyetem rektora. Ezután díjátadóra is sor került. A Dunaújvárosi Egyetem szenátusa „Címzetes Egyetemi Docens” címet adományozott Nagy Enikő Ágotának. Nyugdíjazása apropóján Professzor Emeritus címet vehetett át dr. Palotás Béla, aki tudományos és kutatási rektorhelyettesként dolgozott, munkájára a jövőben is számítanak. A hallgatók szavazatai alapján a legnépszerűbb oktatónak járó elismerést, az Aranykréta díjat Hadarics Kálmán, az informatikai intézet főiskolai tanársegédje kapta.
A rovat további hírei: Oktatás
Élményözön a Széchenyi gimnázium orientációs napján
2024. nov. 19.
Vérvétel-imitációs gyakorlat, kiadványhegy, előadáscunami, de még rakétaindító pult is várta a diákság rohamát a Széchenyi István Gimnázium immár hagyományos seregszemléjén – az utóbbinál mindenki szerencséjére élesbe kötött rakéták nélkül.
Áldással köszöntötték az elsősöket
2024. nov. 13.
Szép hagyományt folytattak – idén is áldással kísért elsősavatót tartottak a Szent Pantaleimon Görögkatolikus Általános Iskola lurkóinak. Ismét meghitt műsorral köszöntötték az új tanulókat és szüleiket, akiket meleg szívvel fogadott az iskola családias közössége.
DSTV: az erdőről az Arany János iskolában
2024. nov. 11.
Sikeres pályázat nyomán országos programban vett részt az Arany János Általános Iskola, derül ki a DSTV összegzéséből. Az Országos Erdészeti Egyesület kezdeményezése az Iskolában az erdő címet kapta – erdőpedagógus tartott interaktív előadást az Arany diákjainak. Hangkép.
Távolléti díjat és végkielégítést kell kapniuk a Kölcsey Gimnázium elbocsátott tanárainak
2024. nov. 08.
A nem jogerős ítélet szerint milliós nagyságrendű felmentési időre járó távolléti díjat és végkielégítést kell megfizetnie a tankerületnek a Kölcsey Gimnázium elbocsátott tanárai részére - tájékoztatta a Fővárosi Törvényszék pénteken az MTI-t.
Sikeres mustra a szakmák seregszemléjén (galériával)
2024. okt. 29.
Már hetedik alkalommal rendezték meg a Dunaújvárosi Szakképzés Napját. A pályaválasztási expón a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum tagintézményei és képzései mutatkoztak be a Dunaferr iskola villamos tagozatának épületében a közelmúltban.
Civil Közoktatási Platform: cenzori szerepet szán a BM az iskolaigazgatóknak
2024. okt. 27.
A kormány honlapján jelent meg a közelmúltban egy "salátatörvény" részeként az a szocializmus gyakorlatára hajazó törvénymódosítás-tervezet, amely az igazgatókat teszi felelőssé az úgynevezett "érvényes értékek" intézményi szintű megóvásáért.
DSTV: a gyermekkori traumák
2024. okt. 25.
Folytatja az érzékeny témákat feldolgozó sorozatát a DSTV. A korábbi, az ovisok közti konfliktusokhoz köthető összeállításhoz szorosan kapcsolódik a gyermekkori traumákkal, illetve ezek feldolgozásával foglalkozó beszélgetés a Dunaújvárosi Óvoda vezetőjével. Hangkép.