Szonáta hangjai szálltak a barakktábor fölött…
Csak a képzelet szülte ezt a címbéli mondatot. Elvileg igaz lehetett volna, valójában nem: az épp hatvanöt éve, 1953 októberében megnyílt újvárosi zeneiskola ugyanis nem a szomorú képet mutató Radar vagy az Ezres közelében kapott helyet. De az épülő településen kétségkívül együtt volt jelen a kétféle valóság.
Hősi korszak – így maradt meg a közemlékezetben az alapítástól 1953-ig terjedő három év. És ha ma kerülnénk is a hangzatos hősi titulust, az kétségtelen, hogy a semmiből kinőtt város legendája megmaradt. Az őshonos penteleiek minden képzeletét felülmúlta az, ami három év alatt történt. Nem kis hiányokkal, persze.
„A vasműből a városba vitt a vendégek útja, egy nyomasztó, lehangoló városkép tárult elébük: a barakktáborok, a vakolatlan, félig kész lakóházak, a Sztálin út a kisvasúttal, amely az úgynevezett L épületekhez szállította az építőanyagot, mellette a nagy barakk…” A korabeli beszámoló azt az élményt rögzítette, amellyel 1954-ben szembesült a Rákosi Mátyás pártfőtitkárral az élen a nagyolvasztó avatására érkezett delegáció. És ez a kép még jó ideig megmaradt.
Az álmok a valóság mögött kullogtak: vigasztalan látványt nyújtottak a Technikum városrész épületei, a délivárosi, radari vagy az „Ezres” barakktáborok. Felmérés készült az ott élők szociális helyzetéről, efféle megállapításokkal: „A barakkok lakói igen rossz körülmények között élnek. Általában rongyos, mezítlábas gyerekeket lehet látni, akik az utcákon és a barakkok előtt játszadoznak... A barakkokban lakó dolgozók nagy részének igen minimális igényeik vannak, úgyszólván örülnek, hogy tető van a fejük felett.”
És akkor épp zeneiskola kell? – kérdezték sokan. Most tekintsünk el a korabeli tudósítások lelkesült hangvételétől („… az első művészeti ág valóságos gyökereket eresztett az új város talajába”), inkább maradjunk a tényeknél. Akkortájt huszonhétezer lakója volt a városnak, s az új telepesek zöme ingerszegény környezetből érkezett. És a családos betelepülőkkel jött megannyi kisgyermek. Az akkori „tíztantermes” iskolában zenei tanodát nyitni – miattuk volt fontos! „A zenével való nevelés legfőbb kitevőjévé válik a léleknek” – fogalmazott akkor az egyik tudósító. E mondatról a korparancs szerinti pátoszt lefejtve ott a lényeg: gyermeklélekben, gyermekjövőben gondolkodni a legnagyobb felelősség. Fontosabb, mint a jó ideig még meglévő látvány, ami fogadta a városba érkező díszvendégeket.
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.
Lovagregénnyel a józan ész hírnökeként
2025. ápr. 11.
Folytatódott az Utószó irodalmi antológia. A rendezvény vendége Kemény István többszörösen díjazott költő, író, esszéíró volt. Legutóbbi kötetéről, a Lovag Dulcinea című verses lovagregényéről Gyöngyössy Csabával beszélgetett.