Dunaújváros Hetilap

A migráció az EP-választás meghatározó kérdése lesz

doszerk - 2018. december 29. 9:42

A migráció a jövő évi európai parlamenti (EP-) választás meghatározó, fő kérdése lesz - mondta a miniszterelnök belbiztonsági főtanácsadója pénteki budapesti sajtótájékoztatóján.

Bakondi György szerint az európai lakosságnak a májusi EP-választáson lehetősége lesz véleményt nyilvánítani a migrációs folyamatokról. Hozzátette: a nemzeti választásokat nézve az elmúlt esztendőkben az európai emberek véleménye jelentősen változott, és ez várhatóan kihatással lesz az Európai Parlament összetételére is.

A főtanácsadó elmondta, az illegális bevándorlók továbbra is három irányból – Spanyolország és Olaszország felől, illetve a Görögországból kiinduló balkáni úton – érkeznek Európába.

Spanyolország felől idén 62 479 migráns érkezett Európába, ami több mint 120 százalékos emelkedést jelent a tavalyi adatokhoz képest. Ezen az útvonalon marokkóiak, maliak, guienaiak, elefántcsontpartiak, algériaiak, gambiaiak és szenegáliak érkeznek, közel nyolcvan százalékban férfiak – ismertette Bakondi György.

Olaszországban közlése szerint a helyi kormány által bevezetett szigorú intézkedéseknek köszönhetően idén a tavalyinál 80 százalékkal kevesebb, csak 23 192 migráns lépett be Európába, a főként afrikai migránsok 71,9 százaléka férfi volt. Görögországba idén összesen 31 874 regisztrált belépés történt, ami a tavalyihoz képest önmagában is mintegy ötszázalékos emelkedést mutat, de itt a török-görög zöldhatáron nem minden érkezőt sikerült regisztrálni – tette hozzá.

Ebből az irányból szírek, afgánok, irakiak, kongóiak, palesztinok, irániak, algériaiak és pakisztániak érkeznek, és jelenleg is mintegy 16 ezer menedékkérő van a görög szigeteken. Törökországban 3,9 millió menekült tartózkodik, közülük 3,5 millió szír, 170 ezer afgán, 142 ezer iraki, 57,7 ezer szomáliai, 39 ezer iráni, és kevesebb mint tíz százalékuk rendelkezik ENSZ-regisztrációval – hívta fel a figyelmet.

Bakondi György arról is beszélt: Macedóniában a tavaly ilyenkorihoz képest 64 százalékkal emelkedett az elmúlt hónapokban az illegális határátlépések száma, a térségbe Ausztria, Horvátország, Szlovénia, Lengyelország és Magyarország is tartósan rendőri erőket vezényelt.

A belbiztonsági főtanácsadó tájékoztatása szerint a határzárral érintet magyar határszakaszokon mintegy 5900 belépési kísérlet történt idén, ebből a hatóságok 1700 migránsnak megakadályozták az átjutását, 4200-at pedig visszakísértek a kerítés túloldalára. Hozzátette: a magyar-horvát határszakaszon 139, a magyar-szerb határszakaszon pedig 24 estben minősült bűncselekménynek a tiltott határátlépés.

Emellett a magyar-román határszakaszon 185 tiltott határátlépést regisztráltak, ez nem tartalmazza a határátkelőhelyeknél a román hatóságokkal közösen román területen végzett elfogások számát. Ukrajna felől pedig 60 tiltott határátlépés történt – mondta Bakondi György.

-MTI-

A rovat további hírei: Közélet

Izgalmas fejlesztés valósul meg a LIFE SeedNEB projekt keretében

Izgalmas fejlesztés valósul meg a LIFE SeedNEB projekt keretében

2025. nov. 01.

Virágágyások egy panelház tetején? Zöld tető és zöld falak egy óvoda épületén? Dunaújvárosban ez sem elképzelhetetlen, sőt. A hamarosan megvalósuló beruházásról és a korábbi jó tapasztalatokról számoltak be a városvezetők a legutóbbi sajtótájékoztató részeként.

DSTV: mécsesek gyúlnak szeretteink emlékére

DSTV: mécsesek gyúlnak szeretteink emlékére

2025. nov. 01.

Az emlékezés fontosságát emeli ki az ünnepi időszakban a DSTV összeállítása. Elhunyt szeretteinkre emlékezünk ilyenkor, október végén, november elején nagyon sokan látogatnak ki a temetőkbe mindenszentek és a halottak napja alkalmából. A gyász és a közösség ünnepe lett. Hangkép.

Sok embernek segít az ingyenes melegétel

Sok embernek segít az ingyenes melegétel

2025. okt. 31.

Dunaújvárosban jelenleg három ételosztó ponton, három helyszínen vehetik át az ingyenes melegételt az arra rászorulók. Egy ideje már az Óvárosban, az ESZI egykori épületében is kialakítottak egy átadópontot.

"Most bizonyítanunk kell: Dunaújváros képes újra felépíteni önmagát"

"Most bizonyítanunk kell: Dunaújváros képes újra felépíteni önmagát"

2025. okt. 31.

Tíz ellenzéki vezetésű város szövetsége, a Megyei Jogú Városok Szövetségének ülése, egyeztetés Gulyás Gergely miniszterrel, a Versenyképes Járások Programja – mind-mind az elmúlt hónapok dunaújvárosi közéletét meghatározó ügyek. Interjú Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs ügyekért felelős alpolgármesterrel.

Új utak, biztonságosabb közlekedés: 2,2 kilométernyi útszakasz újul meg a városban

Új utak, biztonságosabb közlekedés: 2,2 kilométernyi útszakasz újul meg a városban

2025. okt. 30.

Csaknem 900 millió forintos, teljes mértékben vissza nem térítendő támogatásból kezdődhet útfejlesztés Dunaújvárosban. A TOP PLUSZ program keretében több forgalmas útszakasz is megújul, a munkálatok befejezését 2027 végére tervezik.

Idén is meghitten emlékezhetünk elhunyt szeretteinkre a temetőben

Idén is meghitten emlékezhetünk elhunyt szeretteinkre a temetőben

2025. okt. 30.

A fájdalom és a remény, a méltó emlékezés és az eltávozott hozzátartozókhoz fűződő családi kötelékek egyszerre varázsolják az év egyik fontos ünnepévé a halottak napja időszakát. Az előttünk álló napokban sokan útra kelnek, hogy felkeressék a temetőket – meghitt, szép napokra és estékre készül városunk sírkertje is. Összeállításunkban a templomi urnatemető nyitvatartásáról is olvashatnak!

Megemlékezés és közös gyertyagyújtás a halottak napja alkalmából

Megemlékezés és közös gyertyagyújtás a halottak napja alkalmából

2025. okt. 29.

A Pentele Baráti Kör a világháborúk helyi áldozataira emlékezik pénteken, míg szombaton a temetőben közös gyertyagyújtásra is várják a gyászolókat. Halottak napja, főhajtások.