Dunaújváros Hetilap

Szijjártó: Nem válunk bevándorlóországgá

doszerk - 2019. március 15. 8:03

Lengyelország harmadik legnagyobb szolgáltatóközpontjában, Wroclawban avatott fel konzulátust csütörtökön Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki ebből az alkalomból elmondott beszédében ígéretet tett arra, hogy nem kell öt évet várni a következő magyar képviselet megnyitásáig Lengyelországban, ugyanis Budapest jövőre újabbakat hoz létre Szczeczinben és Gdanskban a lengyel kormány hozzájárulásával.

„Ezekkel a képviseletnyitásokkal szeretnénk nyilvánvalóvá tenni, hogy egyre nagyobb jelentőséget tulajdonítunk Lengyelországhoz fűződő kapcsolatainknak” – jelentette ki a miniszter.
Közölte, a wroclawi konzulátusnak az lesz a feladata, hogy a gazdasági, a kereskedelmi, az idegenforgalmi és a kulturális kapcsolatokat gyorsan és nagy lépésekkel fejlessze.A lengyel-magyar kereskedelmi forgalom tavaly rekordot döntött: 10,2 milliárd eurót ért el.Lengyelország mára Magyarország negyedik legnagyobb kereskedelmi partnerévé vált, és ebben mind Alsó-Sziléziának, mind Wroclawnak döntő szerepe volt – mondta.

Egyre nagyobb a kutatás-fejlesztési potenciál

Kifejtette, a wroclawi képviseletnyitás mellett fontos érv volt az, hogy ebben a városban 300 ezer céget jegyeztek be, amelyek közül nagyon sok a fiatal, kreatív, startupjellegű vállalkozás. Fontos érv volt az itt működő fantasztikus egyetemi struktúra, az egyre nagyobb kutatás-fejlesztési potenciál, valamint hogy Wroclaw mint új nagy szolgáltatóközpont építőipari beruházásokat vonz – mondta. Ezekből a beruházásokból már két nagy magyar építőipari vállalat is kiveszi a részét, és a Wizzair légitársaság a wroclawi repülőtér egyik legfontosabb partenévé vált – jegyezte meg.

„De nemcsak a város jelenét és jövőjét becsüljük nagyra, hanem gazdag történelmét is. Pontosan tudjuk, hogy milyen fontos szerepet játszott a lengyel történelemben, és büszkék vagyunk arra, hogy Wroclaw magyar kapcsolatokkal is rendelkezik” – jelentette ki Szijjártó Péter.

Számíthatunk egymásra

A miniszter szerint a lengyel és a magyar két olyan nemzet, amely mindig számíthatott egymásra, sőt alapvetően mindig csak egymásra számíthatott. Két olyan nemzet, amely sokat harcolt a szabadságáért, és a kommunisták ellen. Két olyan nemzet, amely tiszteli a történelmét, vallási és kulturális örökségét, és ragaszkodik ezek megtartásához. Két olyan ország, amelynek a nemzeti identitás megőrzése nem lehet kérdés.Két ország, amely most is szövetségesként vesz részt az Európa jövőjéről szóló vitákban, amely az erős nemzetek erős Európáját szeretné megteremteni, amely a keresztény Európa továbbélésében érdekelt, amely megőrzi azt, amit ezer év alatt felépített– szögezte le Szijjártó Péter.

„Persze, mi, magyarok és lengyelek, két közép-európai nemzet is vagyunk egyúttal. Ahhoz a Közép-Európához tartozunk, amely az európai növekedés motorja lesz a következő években. Közép-Európához tartozunk, ahol a józan ész vezeti a politikai, a gazdasági és a biztonságról szóló döntéseket. Közép-Európában vagyunk, ahol a nemzetek megőrizték identitásukat, ahol mi világossá tettük, hogy ide csak az jöhet be, akit mi beengedünk, és azt, hogy kivel élünk együtt, kizárólag mi dönthetjük el. Két olyan közép-európai nemzet vagyunk, amely a családok támogatásában látja a jövő zálogát” – szögezte le.

Nem válunk bevándorlóországgá

„Közép-Európa ereje az összefogásban van. Mi, akik a Visegrádi Négyek tagjai vagyunk, pontosan tudjuk, hogy az Európai Unió legszorosabb és leghatékonyabb szövetségének vagyunk a tagjai. Az elmúlt években olyan dolgokat értünk el együtt, amelyeket külön-külön biztosan nem érhettünk volna el. Számtalan alkalommal képviseltük sikerrel álláspontunkat Brüsszelben, és néha Brüsszellel szemben is. Világossá tettük mindannyian, hogy mi Lengyelország és Magyarország vagyunk, és nem válunk bevándorlóországgá” – jelentette ki Szijjártó Péter.

A rovat további hírei: Közélet

Különleges foglalkozáson vehettek részt a Napsugár Tagóvoda apró növendékei

Különleges foglalkozáson vehettek részt a Napsugár Tagóvoda apró növendékei

2025. ápr. 16.

Nem mindennapi foglalkozássorozat kezdődött a Napsugár Tagóvodában még szeptemberben. Endrefi-Konics Julianna közreműködésével hangtálak teszik különlegessé a gyerekek mindennapjait, ezt a foglalkozást látogatta meg Barta Endre alpolgármester a napokban.

Összefogás a szebb Scharbert-szigetért

Összefogás a szebb Scharbert-szigetért

2025. ápr. 16.

Dunaújváros és Kisapostag önkormányzata közös akciót szervezett a mögöttünk hagyott hétvégén. Önkéntesek segítségével munkálkodtak azon, hogy szebb és rendezettebb legyen a Scharbert-sziget – sok potenciál rejlik a területben.

Húsvéti segítség a városlakóknak

Húsvéti segítség a városlakóknak

2025. ápr. 16.

Városunkban is sokakat érint az a méltatlan helyzet, amikor az alapélelmiszerek megvásárlása fejtörést okoz. Ez országos szintű probléma, mondja Mezei Zsolt, aki a DK Fejér vármegye 4. választókerület elnökeként segített a hétfő délutáni tojás- és tésztavásáron.

DSTV: megkezdődött a rendvédelmi hónap

DSTV: megkezdődött a rendvédelmi hónap

2025. ápr. 16.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése arról, hogy a már zengetett elsősegélynyújtó versennyel megkezdődött a hagyományos rendvédelmi hónap sorozata városunkban. Az idei, immár 27. eseménysor színes kínálattal csalogat. Hangkép.

Közösségi díszítés a húsvét alkalmából (galériával)

Közösségi díszítés a húsvét alkalmából (galériával)

2025. ápr. 15.

Ünnepi díszbe öltöztették városunk főterét a közelgő húsvét alkalmából. A Dunaújváros Alapítóinak Egyesülete óvodásokkal együtt szépítették meg a teret – igazi transzgenerációs közösségi program kerekedett.

Húsvét a templomban: nagyheti szertartások

Húsvét a templomban: nagyheti szertartások

2025. ápr. 15.

Már a virágvasárnappal megkezdődött a nagyheti szertartások sora a Krisztus Király Főtemplomban – összeállításunk az előttünk álló időszak eseményeit veszi sorra, az urnatemető rendjének változásával kiegészítve.

DSTV: életmentő fiatalok a Kultikban

DSTV: életmentő fiatalok a Kultikban

2025. ápr. 15.

A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összegzése: rekordszámú résztvevővel rendezte meg a felmenő rendszerű elsősegélynyújtó verseny térségi fordulóját a Magyar Vöröskereszt. Harminckét csapat adott számot tudásáról a különféle állomásokon. Hangkép.