Új igazgató a Dunaferr iskola élén

Molnár Emese - 2019. július 19. 7:30

A Dunaferr Szakgimnázium és Szakközépiskola igazgatói feladatainak ellátására pályázatot írtak ki, amely érvényes és eredményes lett: a minisztérium jóváhagyásával, a centrum főigazgatója az oktatási intézmény vezetésével Baráth Károly Artúrt bízta meg öt éves időtartamra.

Ennek apropóján látogattunk el az igazgatóhoz. Számára nem új a feladat, hiszen eddig oktatási igazgató-helyettesként megbízással látta el a vezetői posztot, és több mint tíz éve tanítja a fiatalokat.

- Tulajdonképpen nem én választottam a tanítást, hanem az választott engem. Amikor 2003-ban tanítási gyakorlatunk volt az egyik dunaújvárosi középiskolában, azt mondta a gyakorlatvezető, hogy nagyon jól megy nekem a tanítás és a gyerekekkel való foglalkozás, ezért érdemes lenne ezzel foglalkozni. Akkor még mosolyogtunk rajta, hiszen az informatikus szakmában nem igazán tanítanak az emberek. Később azonban kiderült, mégis volt jelentősége, hiszen a tanítás mindvégig elkísért az életben, mindig ott volt valamilyen formában.

- Miért pont a Dunaferr iskola?

- Tulajdonképpen ide értünk. A tanítást óraadóként kezdtem helyi középiskolákban, aztán elszegődtem mellette az akkor még Dunaújvárosi Főiskolára oktatónak. Amikor ez az időszak véget ért, főállású tanár lettem először a Kereskedelmiben, majd a Dunaferrben. 2016-tól tanítottam itt informatikát. Egyébként számomra nagyon is testhez álló feladatot jelent ebben az intézményben dolgozni, hiszen én mérnök vagyok, ez pedig egy műszaki iskola, műszaki tantárgyakat oktatunk zömében fiúknak.

- 2018-tól megbízatást kapott oktatási igazgató-helyettesként a vezetői feladatok ellátására. Milyen volt ez az időszak?

- A tapasztalataim vegyesek voltak, de összességében pozitív. Ebben az egy esztendőben jobban megismertem az iskola működését, értékeit, rálátásom nyílt arra, hogy hol kell egy kicsit benyúlni azért, hogy még jobb legyen. Elkezdtünk egy folyamatot, a jó irányt igazolják a felvételi létszámok.

- Most igazgatói kinevezést kapott, öt éves időtartamra. Milyen célokat fogalmazott meg, milyen irány mentén szeretné képviselni az iskolát?

- Az első és legfontosabb cél, hogy a gyerekek jól érezzék magukat az iskolában, tehát ne nyűg legyen nekik, hanem szeressenek itt lenni, mert akkor a jó tanulmányi eredményt is sokkal könnyebb elérni velük. Nem állunk rosszul ebben a kérdésben, meg tudjuk oldani, ahogy azt is, hogy törvényesen, szabályosan és eredményesen működjön az intézmény. A harmadik fontos pillér, hogy szélesítsük a képzési palettánkat. Erre is vannak elképzeléseink, terveink, de azt tudni kell, hogy évekbe telhet, mire ezek engedélyezésre kerülnek.

- Mi az a terület, amit erősítene? Melyek a hiányszakmák?

- El kell tudunk mondani a leendő kilencedikeseknek is, hogy jó ebben az iskolában lenni, jöjjenek bátran, nem kell félni a szakképzéstől. Sajnos azt látom, hogy a szülőkben még mindig egy mumus a szakképzés, egy lenézett dolognak számít, pedig tudatosítani kell, hogy mennyire nagy életpályákat lehet befutni egy olyan végzettséggel, amit például nálunk sajátíthatnak el a gyerekek. Azt szoktam mondani, minden olyan szakma, amit emberkéz végez, hiányszakma jelen pillanatban Magyarországon. Négy technikus, hat szakközépiskolai képzése van jelenleg az iskolának, de gyakorlatilag mindegyikre ácsingóznak a munkáltatók, és azok, akik ezeket a gyerekeket foglalkoztatni szeretnék. Annyira nincsen szakember, hogy ha háromszor ennyi gyerekeket iskoláznánk be, mindegyikőjüket felszippantaná a munkaerőpiac. A mi végzős diákjaink nyolcvan százalékának már állásajánlata van a képzés befejezése előtt. A maradék húsz százalék itt marad az iskolában érettségire, technikusi képzésre. Sokat mondó az is, hogy ha csak a Paks II. beruházást nézem, az elkövetkezendő öt évben a végzett tanulók mindegyikét fel tudná venni a beruházás, majd az üzemeltetés. Komoly kapcsolatrendszerünk van az ország ipari foglalkoztatóival, vállalkozásaival. Egy részük ösztöndíjrendszert működtet, amely nagyon hasznos, és ezt szeretném tovább erősíteni. A szakképzés megítélésének javítását mindenképpen alapfeladatomnak tekintem.  Ahogy az iskola működtetését és fejlesztését is a régi értékek megtartásával, de az új kor elvárásainak megfelelve. A hagyományainkat megőrizzük és ápoljuk, mert múlt nélkül nincs jövő.

Mint azt Baráth Artúr elmondta, az iskola vezetésének nyáron sem áll meg a munka, rengeteg tennivaló van még ilyenkor a szeptemberi tanévkezdéshez. Folyamatos a beiratkozás is az iskola valamely képzésére (mind a nappali tagozat, mind a felnőttoktatás területén), becsléseik szerint 700-800 diákkal kezdik meg a következő tanévet.

A rovat további hírei: Oktatás

DSTV: Liliomfi a színpadon

DSTV: Liliomfi a színpadon

2025. ápr. 14.

Sikeres volt a Waldorf iskola nyolcadik évfolyamos diákjainak művészeti vizsgaelőadása, derül ki a DSTV összegzéséből. A csapat Szigligeti Ede Liliomfi című produkcióját vitte színre a Városháza "C" szárnya dísztermében tartott bemutatón. Vidám, derűs közösségi munka kerekedett.  Hangkép.

DSTV: ismerkedési nappal készültek

DSTV: ismerkedési nappal készültek

2025. ápr. 10.

Minden iskola életében fontos időszak a beíratás, valamint az azt megelőző ismerkedés, derül ki a DSTV összegzéséből. Így volt ez a Szent Pantaleimon Általános Iskolában is – a közelmúltban több lehetősége volt megismerkedni a szülőknek és a gyerekeknek az intézménnyel. Hangkép.

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

DSTV: "Szakmák Napja" a Rudasban

2025. ápr. 04.

Szép hagyományt folytattak a Rudas középiskolában, derül ki a DSTV összegzéséből. A Szakmák Napja című seregszemle keretében a diákok öt különböző szekcióban hallhattak előadásokat meghívott vendégektől, illetve egykori rudasosoktól a közelmúltban. Hangkép.
 

DSTV: ismerkedési napok az óvodai beíratás előtt

DSTV: ismerkedési napok az óvodai beíratás előtt

2025. már. 29.

A lehetőségről már beszámoltunk, most itt a DSTV összegzése. Az óvodai beíratás előtt ezúttal is megszervezi a szülőknek és a kicsiknek a tagóvodákat bemutató mustráját a Dunaújvárosi Óvoda – három napon át várják tárt kapukkal az érdeklődőket. Hangkép.

DSTV: a pí napját ünnepelték

DSTV: a pí napját ünnepelték

2025. már. 24.

1988 óta március 14. a csodás matematikai fogalom, a pí szám nemzetközi napja, emlékeztet a DSTV összegzése. A jeles napon izgalmas ismeretterjesztő napot tartottak az Arany János Általános Iskola felső tagozatosainak. Tudományos fantasztikus hangkép.

DSTV: a Pénz7 programjai a Rudasban

DSTV: a Pénz7 programjai a Rudasban

2025. már. 21.

Népszerű sorozat folytatódott a közelmúltban a Rudas középiskola falai között, derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény immár tizenegyedszerre kapcsolódott be a Pénz7 elnevezésű országos program eseményeibe. Hangkép.

DSTV: Arany napja az iskolában

DSTV: Arany napja az iskolában

2025. már. 14.

A névadóról emlékezett meg az Arany János Általános Iskola közössége, derül ki a DSTV összegzéséből. Fontos feladat Arany nevének megőrzése – az intézményben ezt interaktív, mozgalmas program segítségével tették meg idén is. Hangkép.