Szerető gazdit és otthont keresnek az Ebrendészeti Telep lakói
Jelenleg több mint 20 kutya vár gazdára az Önkormányzati Ebrendészeti Telepen. Különböző fajta, kor, szín és mentalitás – egy tényező azonban közös: mindannyian új esélyt szeretnének egy boldogabb életre.
2019 áprilisától egy, már 20 éve működő, dunaújvárosi székhelyű állatvédelmi szervezet, az Első Magyar Állatjogi Alapítvány elnöke, Létai Attila vette át a város szélén lévő egykori Gyepmesteri Telepet. Ennek köszönhetően alakult át az ebrendészetté, ahol jelenleg több mint 20 olyan kutya keresi – befogadásukat követően nem tudtak azonosítani, és hazajuttatni.
Jellemes ebek menhelye
A telepre minden esetben lakossági bejelentés alapján kerülnek be a kutyák, ahol jobb esetben csak pát hetet töltenek. Bekerülésük után ugyanis 2 hetes karantén következik, ez azt jelenti, hogy elkülönítve megfigyelik őket, magyarázta érdeklődésünkre Létai Attila:
– Egyebek mellett viselkedési normákat és állategészségügyi szempontokat vizsgálunk: megnézzük például, van-e valami hordozott betegsége. Minden, a telepen lévő kutya számára az lenne az ideális, ha a bekerülést követő 14 nap elteltével már meg lenne az örökbefogadó jelentkező. De ez sajnos a legritkább esetben van így. A 2 hét karantén idő után a kutyák megkapják a jogszabályban előírt veszettség elleni oltást, parazitamentesítést és chipet. Ezeket az önkormányzat állja, de az örökbefogadásnál ezeket ki kell fizetnie a leendő tulajdonosnak.
Létai Attila hozzátette: az Ebrendészeti Telepen igencsak korlátozottak a férőhelyek, jelenleg 23 kenneljük van, így az a legfontosabb, hogy a bekerülő kutyák lehetőleg minél gyorsabban gazdára találjanak a már említett 2 hetes karantén letelte után.
Ugródeszka a szerető otthon felé
A telep vezetője szerint a legfontosabb azt kiemelni, hogy tudatosítsák – egy ilyen telep nem állatkert, emelte ki az ebrendész, aki maga is három mentett kutya, és egy mentett cica gazdája:
– A bekerült kutyának a legrosszabb esetben ott kell leélnie az életét. Ezek a telepek nem erre szolgálnak, ez egy ugródeszka, egy lehetőség, egy kis állomás, hogy a nehéz helyzetből ide bekerülve, rendezve a dolgokat, kikerüljenek, és megtalálják a szerető otthonukat és gazdájukat, de lehetőleg minél gyorsabban! Azt kellene tudatosítani az emberekben, hogy attól, hogy az állat bekerült a menhelyre, az neki nem egy vidámpark. Szabad és boldog életre vágyik. Felelősségteljes, szerető gazdára. Szeretném, hogyha minél többen az örökbefogadás mellett döntenének!
Az örökbefogadás menetét illetően az elhatározás mellett több kritériumnak is meg kell felelnie a leendő gazdinak, amely Létai Attila szerint egy beszélgetés során kiderül, hogy mennyire komoly az örökbefogadó szándéka, hová és milyen céllal szeretné a kutyát. A szakember szerint a legfontosabb, hogy jó helyre kerüljön az állat, éppen ezért előre egyeztetett időpontban a leendő örökbefogadók rendelkezésére áll; szívesen körbevezeti az érdeklődőket a telepen. Tanácsot is ad, ha nehéz a választás, hiszen az elmúlt évtizedek tapasztalataiból adódóan tudja, hogy minden emberhez más típusú eb illik – ugyanis fontos, hogy jól működjön a gazda-kutya együttélés.
Az állatok előre egyeztetett időpontban folyamatosan megtekinthetők az Ebrendészeti Telepen – az alábbi linken pedig láthatók a gazdira váró négylábúak, és ugyanitt az ebrendész elérhetősége is megtalálható!
(Forrás és fotók: dunaujvaros.hu)
A rovat további hírei: Mozaik
DSTV: Harry, a segítő kutyus
2025. ápr. 11.
A DSTV is beszámolt már Balog Livi történetéről. A kislány gerincvelői gyulladás következtében kerekesszékbe kényszerült, családja ez után döntött úgy, hogy egy kis kedvenccel szeretnék megkönnyíteni a mindennapjait. Harry igazi társ – már a segítő kutya vizsgájára is felkészült. Hangkép.
A fecskék védelmére hívja fel a lakosság figyelmét az MME
2025. ápr. 10.
A tavasszal hazaérkező és az építési területekre beköltöző fecskék védelmére hívja fel a lakosság, az építővállalatok, a vállalkozások és az önkormányzatok figyelmét a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Két sorozat is folytatódik a Dunamenti Regionális Népfőiskolán
2025. ápr. 08.
A Szenior Akadémia következő programján a családfakutatás mellett a húsvéti ünnepkörről esik szó szerdán, míg egy hét múlva a népfőiskola egészségtudatos vendégei az emésztőrendszer sajátosságaival ismerkedhetnek.
DSTV: újra báloztak a móriczosok
2025. ápr. 08.
Folytatta a jótékonysági szülő-pedagógus bálok nemes tradícióját a Móricz Zsigmond Általános Iskola közössége. A mulatságnak a Campus Étterem adott otthont a közelmúltban, ahol bemutatókkal tarkított, kellemes estén kapcsolódhattak ki a résztvevők. Hangkép.
Fagyos nyitány után lassú, de biztos melegedés
2025. ápr. 07.
Hűvös, de még hózáporokkal is tarkított kezdetek után a hét közepétől ígér számottevő változást a DO időjárási szakértője. A hét végére már enyhébb, tavaszias időnk lesz – de ma és holnap még durva hideg.
Családi programokkal készülnek a Folly Arborétum alapításának 120. évfordulójára
2025. ápr. 07.
Családi szabadidős programok, vezetett túrák, a növényvilág játékos felfedezése várja az érdeklődőket április végén és a május eleji hosszú hétvégén a 120 éve alapított Folly Arborétumban Badacsonyörsön.
Kék szívvel az ünnep alkalmából – két programmal is (galériával)
2025. ápr. 06.
Két remek és gyönyörű eseménnyel ünnepelték az autizmus világnapját városunkban szombaton: délelőtt a Jószolgálati Otthon Közalapítvány közösségi eseménye, délután az Esőemberek Szüleinek Egyesülete koncerttel várta az érdeklődőket.