"Hello me": Hogyan ismerhető fel a kiégés?
A kiégés szindróma mára mindenki számára ismert fogalom, azonban még így is hajlamosak vagyunk elbagatellizálni a jelentőségét. A kiégés ugyanis nem egyszerű fáradtság vagy munkahelyi nehézség – hanem olyan állapot, ami igazoltan negatív hatást gyakorol az egészségünkre, a társas kapcsolatainkra, és a teljesítményünkre is. Harsányi Kata pszichológus elemez.
Sokan hajlamosak egy kézlegyintéssel elintézni, pedig igenis foglalkozni kell a problémakörrel: a kiégés ugyanis egész életünk minőségére, kapcsolatainkra is hatással van.
Tünet, együttes
A kiégés tüneteit három nagy csoportba sorolhatjuk. Az első jellemző tünet az érzelmi kimerültség. A kiégés áldozatai sokszor számolnak be üresség érzéséről, amit főleg a túlzó teljesítményelvárások generálnak.
A tünetek második csoportja a társas kapcsolatokban mutatkozik meg. A kiégett személyek hajlamosak eltávolodni kollégáiktól, nehezen vagy nem szívesen kapcsolódnak hozzájuk, cinikusak és ellenségesek lehetnek.
A harmadik tünetcsoport a teljesítményhez köthető. Az érintettek gyakran élik meg, hogy erőfeszítéseik hiábavalók, nincsenek hatással az elvégzett feladatok sikerességére, egyszóval tehetetlenek. Ennek hatására a frusztráció egyre csak nő, így egyre nehezebbé válik számukra a (lelki) feltöltődés.
Megelőzés, kezelés
A kiégés ritkán alakul ki egyik napról a másikra. Ahhoz, hogy a fenti folyamat végbe menjen, tartós stresszhatást kell átélnie a személynek. Emellett növeli a kockázatot a társas támasz hiánya, valamint a fejletlen megküzdési mechanizmusok.
Éppen ezért a kiégés megelőzése és kezelése során az alábbi területekre érdemes fókuszálni:
– a stressz csökkentése: történhet hatékonyabb munkaszervezéssel, időgazdálkodási módszerek megtanulásával, munkahelyi folyamatok optimalizálásával,
– a társas kapcsolatok erősítése: a társas támogatás fontos érzelmi töltetet ad, ezért az eltávolodás helyett érdemes inkább közeledni a kollégák felé, és közösen megoldást keresni a kialakult helyzetekre; történhet a szociális készségek fejlesztésével vagy az asszertív kommunikáció gyakorlásával
– az egyéni erőforrások növelése: fontos lépés megerősíteni az érintett személyt, hogy pozitív énképpel és magas énhatékonysággal rendelkezzen, ez történhet a kognitív átkeretezés módszerével, hála-naplózással, énerősítő gyakorlatokkal.
Harsányi Kata
A témába vágó posztok pszichológus szakértőnk online felületén – az alábbi címen!
Harsányi Kata pszichológus – blog (katt) >>
(A kép illusztráció)
A rovat további hírei: Mozaik
Érzékeny fogak? Van megoldás!
2024. nov. 29.
Egy szép, egészséges mosoly többet jelent, mint pusztán esztétikai élményt. Amikor mosolygunk, nemcsak a külvilág felé sugárzunk önbizalmat, hanem belül is jobban érezzük magunkat. (X)
Kezdődik az ünnepváró Adventi Forgatag a Városháza téren
2024. nov. 28.
Elérkeztünk az év utolsó hónapjához, ami egyben azt is jelenti, hogy kezdetét veszi az ünnepi időszak. Advent első vasárnapjára a Városháza tér is ünnepi külsőbe öltözik.
Digitális fizetési trendek Magyarországon: mire érdemes felkészülnie a kereskedőknek?
2024. nov. 28.
Az elmúlt években a digitális fizetési megoldások térnyerése megállíthatatlannak tűnik Magyarországon is. A vásárlók egyre inkább a gyors, kényelmes és biztonságos fizetési módokat keresik, a kereskedőknek pedig érdemes lépést tartaniuk ezekkel az elvárásokkal. (X)
Közeleg a téli szünet a magyar bajnokságban
2024. nov. 28.
Már csak néhány forduló és beköszönt a tél a magyar labdarúgó bajnokságban is. Túl vagyunk 13 fordulón, már egyértelműen kezd körvonalazódni az, hogy ki milyen pozícióra számíthat az idény végén, de a december-január tökéletes lehetőséget ad arra, hogy mindenki rendezze a sorait. (X)
DSTV: kutyás kihívásra készülnek
2024. nov. 28.
Különleges programra készül a LEAF Kutyás Kutató-Mentő Sportegyesület csapata, derül ki a DSTV összegzéséből. A közösség nemzetközi mentőkutya vizsgát és versenyt szervez városunkban december 6-án és 7-én – már javában tartanak az előkészületek. Hangkép.
Események egész sorával folytatta ünnepi sorozatát a Rosti iskola
2024. nov. 27.
Érzékenyítő program és kiállítás, ősfotók és vetélkedő: programözönnel folytatódott a Dunaújvárosi Rosti Pál Gimnázium és Általános Iskola jubileumi tanéve. Hírcsokor és eredménymustra itt!
Modern tető a modern igényekre tervezve
2024. nov. 27.
A cserepeslemez egy igazán okos és modern megoldás, ha új tetőt tervezünk, vagy a régit szeretnénk lecserélni. Talán bele sem gondolunk, de a tető anyaga nemcsak az esztétikát határozza meg, hanem az otthonunk kényelmét, biztonságát és fenntartási költségeit is, ez utóbbiról pedig a hírekből is látjuk, a bőrünkön is tapasztaljuk, hogy milyen lényeges kérdés. (X)