Magyar tudósok kutatják az élet eredetét

doszerk - 2020. szeptember 28. 19:45

Magyar kutatók munkájáról jelent meg összefoglaló cikk a világ egyik legrangosabb tudományos folyóiratában, a Nature Review Chemistryben, amelyben a tudósok arra a kérdésre keresték a választ, hogy miként keletkezett az élet.

A tudományos cikk Szathmáry Eörs, az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Ökológiai Kutatóközpont főigazgatója nevével fémjelzett magyar elméleti biológiai iskola elmúlt három évtizedének az élet keletkezésével kapcsolatos eredményeit mutatja be, kiegészítve külföldi kutatócsoportok kapcsolódó kísérleti eredményeivel. A cikk társszerzői Szilágyi András, Czárán Tamás és Kun Ádám voltak - közölte az MTI-vel hétfőn az Ökológiai Kutatóközpont.
Mint a közlemény hangsúlyozza, a több mint 3,5 milliárd évvel ezelőtti események rekonstruálása korántsem egyszerű, hiszen nem maradtak fenn azokból az időkből a kezdetleges élő szervezetek maradványai. A cikk bemutatja a mintegy huszonöt éves kísérleti munka állomásait, illetve azt, hogy meddig jutottak a magyar kutatók annak a teóriának a fölépítésében, hogy milyen folyamatok keretében jöhetett létre a legegyszerűbb, bár még ismeretlen élő szervezet.
A kutatók meghatározása szerint az az entitás tekinthető élőnek, amely valami magához nagyon hasonlót, de magával nem teljesen azonosat képes létrehozni, miközben környezetéből anyagot, energiát vesz fel.
A tudomány mai állása szerint erre csak bizonyos kémiai rendszerek képesek, hiszen minden élő rendszer bonyolult kémiai rendszer is egyben. Már a legegyszerűbb élő szervezetek, a baktériumok is rendkívül bonyolult és összetett (bio)kémiai "bestiáriummal" rendelkeznek, és minden élő rendszer működése kémiai folyamatok milliárdjaidnak eredménye: a mozgás, az érzékelés, de még a magasabb kognitív folyamatok, a gondolkodás is mind-mind kémiai alapon történik - emlékeztet a közlemény.

Mikor jött létre az élet?
Arra a kérdésre, hogy az élet mikor jött létre, a tudósok már nagyjából pontos választ képesek adni: valamivel több mint 3,5 milliárd évvel ezelőtt az egyszerűbb kémiai folyamatok már olyan komplex kémiai rendszerekké alakultak, hogy képesek voltak saját maguk lemásolására és saját magukhoz igen hasonló, de mégis különböző utódokat tudtak létrehozni.
Ez volt az a pillanat, amikor "a kémia biológiává vált". Az utódok apró különbségei, a folyamatosan megjelenő variációk az evolúció zálogai, hiszen ezek tették lehetővé azt, hogy egyre bonyolultabb és összetettebb szervezetek jöhessenek létre.
A magyar kutatók tanulmánya szintetizálja az elméleti megállapításokat és a kísérleti eredményeket. A közlemény szerint a biokémiai módszerek fejlettsége csak mostanra érte el azt a szintet, hogy kísérletileg is igazolja azokat a jóslatokat, amelyeket a magyar evolúciótudományi iskola az elmúlt két évtizedben megfogalmazott. Nagy előrelépés, hogy az élet keletkezésekor bekövetkező folyamatok bizonyos családjait már kísérletileg is meg tudják valósítani, azaz például sikerül mesterségesen létrehozni olyan molekulákat, amelyek képesek saját maguk lemásolására - mutat rá a kommüniké.

Kísérletek
A kísérletek másik, ezzel párhuzamos eleme annak vizsgálata, hogy a legegyszerűbb kémiai és már élővé váló szervezeteken belül hogyan tudott létrejönni a kooperáció. Bár az evolúcióról mindenkinek a verseny jut eszébe, és valóban ez a törzsfejlődés fő hajtóereje, az együttműködés létrejötte és stabil fenntartása legalább olyan fontos, hiszen már az élet kezdetére is a "molekuláris csapatjátékok" voltak jellemzők - emlékeztetnek a cikk szerzői.
Ugyanis nem egyes molekulák versengtek egymással, hanem csoportok, amelyek tagjai egymással kooperálnak, míg a csoportok között aktív verseny zajlik. Eközben küzdenek a rendszer működését károsító csalók, az erőforrásokat fogyasztó, de a közös feladatból részüket ki nem vevő "molekuláris rosszfiúk" ellen.
Ezek az első hallásra antropomorf tulajdonságok, mint az együttműködés és a csalás már az élet hajnalán jelen voltak, és központi szerepet játszottak az élethez szükséges kémiai komplexitás megjelenésében és az élő formák stabil fenntartásában - zárul az Ökológiai Kutatóközpont közleménye.

A rovat további hírei: Mozaik

Napelemek a porviharban

Napelemek a porviharban

2025. ápr. 22.

Ahogy az a hírekben is olvasható, az elmúlt években egyre gyakoribbá váltak Magyarországon is a Szaharából érkező porviharok, és ezek nemcsak a levegő minőségét rontják, hanem a megújuló energiát termelő napelemes rendszereket is komoly kihívások elé állítják. (X)

6 apró jel, ami utalhat arra, hogy szervezetednek extra támogatásra van szüksége

6 apró jel, ami utalhat arra, hogy szervezetednek extra támogatásra van szüksége

2025. ápr. 22.

Stresszes munkanapok, rendszertelen étkezés, alváshiány és ülőmunka – ismerős, ugye? A modern világ gyakran túl nagy terhet ró a szervezetünkre! (X)

Napsütés után lehűlés és csapadék

Napsütés után lehűlés és csapadék

2025. ápr. 22.

Igazi szeszélyes áprilisi hét várható a DO időjárási szakértőjének friss prognózisa szerint. Markáns változás csütörtöktől lehet – akkor például komoly csapadékzóna érkezhet!

Így lesz a legprofibb rendezvényfotózás!

Így lesz a legprofibb rendezvényfotózás!

2025. ápr. 22.

Vannak, akik azt gondolják, hogy rendezvényfotózáshoz minden fotós ért, pedig ez egyáltalán nem így van. A különféle fotózási munkák másfajta kompetenciát és látásmódot igényelnek. Cikkünkben most arról írunk, hogy hogyan tudod megtalálni a legjobb szakembert egy esemény képi dokumentáláshoz. (X)

Dunaújvárosiak Világtalálkozója a Vasmű úton – újra itt a Sugárúti Fesztivál!

Dunaújvárosiak Világtalálkozója a Vasmű úton – újra itt a Sugárúti Fesztivál!

2025. ápr. 21.

Még több program, még komolyabb zsezsgés, még durvább eseményözön: a tételes és részletes tervekkel még adósak vagyunk, de már villantunk egy nagyot a május 1-jén esedékes IV. Sugárúti Fesztivál kínálatáról, eszperente elemekkel!

9 hasznos tipp új kazán vásárlásához

9 hasznos tipp új kazán vásárlásához

2025. ápr. 19.

Mielőtt olyan beruházásra készülünk, mint egy új kazán beszerelése, érdemes alaposan körüljárni a témát, mert hosszú távra vásárolunk. A jó hír az, hogy most adunk ehhez 9 tanácsot és tippet! (X)

Vadvirágos városi sziget? Igen, lehet!

Vadvirágos városi sziget? Igen, lehet!

2025. ápr. 19.

Lankadatlan lendülettel folytatja a vadvirágos kertek, illetve önvető virágszigetek létrehozását szorgalmazó programját az ÖKO Klub Dunaújváros közössége. Maroknyi, ám annál lelkesebb csapat nyert bepillantást a város tereibe álmodott program műhelytitkaiba a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.