Két dunaújvárosi taggal bővült a Góbé
Magyar népdalokat játszanak – dalonként más-más modern műfajba csomagolva; a zene univerzális nyelvén, a stílusok dialektusában beszél a csavaros észjárású Góbé zenekar. Várai Áron és Hegyi Zoltán csatlakozásával a közelmúltban két, városunkból elszármazott muzsikussal bővült a banda. Yeaahh!
Alaposan átrendeződött az elmúlt években a magyar folkzenei szcéna egyik meghatározó formációjává izmosodott Góbé zenekar – két dunaújvárosi "előéletű" fiatal muzsikus került a csapatba.
Merész kísérlet
A történet csírái 2007-ig nyúlnak vissza: az ős-Góbét kísérletező kedvű, klasszikus zenei előképzettséggel bíró muzsikusok alapították. Az igazi áttörést az A38-on rendezett 2011-es Talentométer tehetségkutató hozta: a népdalokat könnyűzenei köntösbe bújtató műsorukkal egyszerre lettek kategóriagyőztesek és közönségdíjasok.
Saját meghatározásuk szerint magyar népdalokat játszanak, olykor vegyítve a környező népek zenéjével – ráadásként szinte dalonként más és más modern műfajba csomagolva. Rock, blues, dubstep, reggae, metal, jazz, pop, hiphop, és minden más megfér a Góbé-univerzumban. Szándékuk szerint olyan „népi popzenét” tolmácsolnak – brutális lendületű koncertekkel –, amely egyszerre szórakoztató és kortárs történet, de híven őrzi a tradicionális muzsika ízeit is.
A dunaújvárosi szál
A zenekarhoz a közelmúltban énekes frontemberként csatlakozott Várai Áron, valamint bőgősként erősíti a Góbét Hegyi Zoltán is. Érdekesség, hogy – mint a zenei szcénában oly sokan mások – mindkét új tag városunkban kezdte pályáját. Áron később a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem népi ének-népi duda művésztanári szakára iratkozott be, Zoltán a jazz tanszékén szerzett 2019-ben kitüntetéses diplomát ugyanott.
A tagcserék utáni két nagy terv egyike sajnos meghiúsult – a közelmúltban elmaradt az újjáalakult Góbé első fővárosi koncertje a Kobuci Kertben –, viszont november derekán bemutatkoznak az Akvárium Klubban. Ráadásul a tervek szerint hamarosan napvilágot a megújult csapat első dala – az Én is voltam című darab a csavaros észjárású banda legszebb hagyományait folytatja, de már az új tagok előadásában.
Hajrá, Góbé – hadd halljuk!
(Fotó: Góbé zenekar)
A rovat további hírei: Kultúra
Szabad Szemmel az ICA-D-ben: "66 szezon"
2025. ápr. 20.
Egy film, amely sűrített formában mutatja be egy kassai uszoda 66 szezonját – a szereplők élettörténetein, régi képein és mai visszaemlékezésein keresztül idézi fel a holokauszt és a kommunizmus korszakát a Kortárs Művészeti Intézetben (ICA-D) kedden délután.
DSTV: Rosti a Restiben – már másodszorra
2025. ápr. 17.
Folytatódott a nemrégiben útjának indított nagyszerű kezdeményezés a Resti Bisztróban, derül ki a DSTV összegzéséből. A Rosti iskola újabb diákja állíthatta ki a műveit az étteremben – az érdeklődők Kajtár Lara munkáiból láthatnak válogatást. Hangkép.
A virágvasárnap varázsa a vegyeskarral (galériával)
2025. ápr. 16.
Ihletett-szép koncerttel lepte meg a közelgő húsvét jegyében a muzsika szerelmeseit a Dunaújvárosi Vegyeskar: a korszakokon, műfajokon át ívelő virágvasárnapi hangverseny helyszíne a református templom volt – ahol immár visszatérő vendégként lépett pódiumra a kórus.
Sándor Frigyes Hét a zeneiskolában: élmények és elismerések
2025. ápr. 15.
Folytatta a szép hagyományt az intézményi közösség, idén is méltó módon ünnepelte névadóját a Sándor Frigyes Zeneiskola. A jövő muzsikusai és művész-tanáraik egész héten át tartó programsorozattal tisztelegtek a jeles zenész, pedagógus öröksége előtt.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában
2025. ápr. 15.
Öt kontinens zenészei lépnek fel a Müpában az év második felében Antonio Pappano karmestertől a zongorista Víkingúr Ólafssonon és a Nyerd meg az életed zenéjét megalkotó Csong Dzseilen át a dzsessz-zenész Diana Krallig.
A Morcheeba nyár után ősszel is jön Budapestre
2025. ápr. 14.
Az idén 30 éves Morcheeba zenekar nyár után ősszel másodszor is fellép Budapesten. A világhírű triphop formáció július 2-i Müpa-koncertje után október 22-én a Barba Negrában is műsort ad.
DSTV: Kiss Kálmán az Utószó sorozatában
2025. ápr. 12.
A beszámolót már olvashatták, most itt a DSTV összeállítása. A közelmúltban helyi alkotó, Kiss Kálmán költő, tanár, a helyi irodalmi élet ikonikus alakja volt az Utószó élő irodalmi antológia vendége a Kortárs Művészeti Intézetben. Hangkép.