Óraátállítás vasárnap – még az is lehet, utoljára!
Egy órával kevesebb jut alvás üzemmódra holnapra virradó éjjel, de könnyen lehet, most utoljára borítunk a cirkadián ritmusunkon. Tudta, hogy nálunk még alvás szövetség is van? Pedig igen.
Kezdődik a nyári időszámítás, vasárnap hajnalban újra óraátállítás lesz: hivatalosan hajnali 2 órakor kell előretekerni 3-ra, ami azzal a – magamfajta álomszuszékoknak roppant fájdalmas – következménnyel jár, hogy egy órával kevesebb idő jut alvásra.
Mindez várhatóan utoljára lesz ez így március 28-án; korábban ugyanis a tavaszi és őszi, egy órás óraátállítás eltörléséről döntött az Európai Parlament – fájdalom, a 2021-re tervezett életbelépés csúszik a koronavírus-járvány miatt, ám ha őszig sikerül tető alá hozni a mutatványt, akkor már van esély arra, hogy október végén nem váltunk vissza téli időszámításra. Az eltörlés fontosságáról egyébként rendszeresen közöl kutatási eredményeket a Magyar Alvás Szövetség – az evolúciós örökségként számon tartott cirkadián ritmus mesterséges megzavarását hangsúlyozva –, jómagam már csak azon csodálkozom, miért nem csatlakoztam korábban az illusztris körhöz, úgyhogy gyorsan meg is mutatom a szervezet elérhetőségét:
Magyar Alvás Szövetség – hivatalos oldal (katt) >>
De vissza a holnap hajnali előreállításhoz: a témában olyan nagy a bizonytalanság, hogy még az sem dőlt el, hogy hazánk végül a nyári vagy a téli időszámítást választja-e. Egy biztos: Magyarország az uniós tagállamok nagyobb táborhoz csatlakozik majd, az viszont egyelőre kérdéses, hogy pontosan mikor.
Nem tudok jobb végszót: majd az idő eldönti!
(A kép illusztráció)
A rovat további hírei: Mozaik
Innovatív megoldások a gabonatárolásban
2025. nov. 25.
A gabona hatékony és veszteségmentes tárolása alapvető fontosságú kérdés a mezőgazdaságban, legyen szó termesztési technológiáról (pl.: vetőmagüzemek), feldolgozási rendszerről (pl.: élelmiszeripar, malomipar, takarmányozás), betakarítási technológiáról (pl.: tároló rendszerek, átrakó állomások). (X)
Új korszak a megújuló energiatermelésben és elosztásban
2025. nov. 25.
Ha végigolvassuk az idei vonatkozó híreket, akkor kijelenthetjük, hogy 2025 új fejezetet nyitott a társasházak energiatudatos működésében. Az eddig nehezen megvalósítható napelemes beruházások most végre elérhetővé váltak a panel- és téglaépületek lakóközösségei számára is. (X)
Adventi Forgatag: itt a teljes merítés!
2025. nov. 25.
A beszámolót már olvashatták a híradásról, de most külön is mutatjuk a kínálatot: a hét végére megnyitja kapuját az Adventi Forgatag kavalkádja a Városháza téren. Egy plakáton a teljes eseménysor – hangolódjunk együtt az ünnepekre!
Partikellékek tárháza: mit is rejt egy partibolt?
2025. nov. 24.
Ha te is azon emberek közé tartozol, akik szeretik az ünneplést, valószínűleg nem idegen számodra egy parti kellékbolt látogatása. Egy ilyen üzletben járva az ember könnyen a bőség zavarába eshet, hiszen széles választék várja az odalátogatókat. (X)
A télből az őszbe, aztán megint vissza
2025. nov. 24.
Változékony időt ígér a hét elejére a DO meteorológiai szakértője. A hét közepétől ismét fagyos reggelek, és alig néhány fokos csúcsok várnak ránk. A banánérlelés változatlanul esélytelen.
Kedvenc sminkeszközök a polcon
2025. nov. 24.
A mindennapok során sokan keresünk olyan sminktermékeket, amelyek nemcsak szebbé, hanem magabiztosabbá is tesznek bennünket. A Malu Wilz márka éppen ezt kínálja: professzionális, megbízható és könnyen használható sminkeket, valamint az ezekhez szükséges kiegészítőket. (X)
DSTV: palacsintás királyság
2025. nov. 24.
Újra megszervezte a évi rendes palacsinta partiját a Mozgáskorlátozottak Együtt Egymásért Egyesülete, derül ki a DSTV összegzéséből. Az összejövetelen szorgosan töltötték az édességet a tagok, és persze most is mindenkinek jutott a finomságból. Hangkép.








