Megelőzhetőek a tragédiával végződő lakástüzek is!
Az első vonalban dolgozó tapasztalatait is idézi a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság helyi adatokkal is szolgáló összegzése. Nem egy szívderítő cikk következik: csak novemberben 18 ember vesztette életét az országban lakástűzben.
A tűzoltók tapasztalatai azt mutatják, hogy az év utolsó hónapjában megnő a lakástüzek, melléképülettüzek száma, tájékoztatott Szabó-Bisztricz Anett tűzoltó százados, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője.
Riasztó számok
A bevezetőben említet tragikus főszám mellett elárulta, Fejér megyében idén már 260 otthonban csaptak fel a lángok:
– Szerencsére egyik lakástűz sem követelt áldozatot, ám 17 személy megsérült, többségük füstmérgezés miatt. A lakástüzeknél legtöbbször nem a tűz okoz sérülést, hanem a felszabaduló füst vezet füstmérgezéshez, rosszabb esetben halálhoz.
A szóvivő kiemelte: mindez megelőzhető, ha füstérzékelőt helyezünk el a lakásban. Az eszköz 85 decibeles hangerővel jelzi a tüzet annak kezdeti szakaszában, amikor még könnyen meg lehet fékezni. Ez a hangerő a legmélyebben alvó embert is felébreszti. Elég egy négyzetméteres, sőt akár néhány négyzetcentiméteres tűz is ahhoz, hogy annyi mérgező füst keletkezzen, ami tragédiához vezet. Sok használati tárgyunk, bútorunk tartalmaz ugyanis műanyagokat, ezek égésekor mérgező gázok keletkeznek.
Akcióban a dunaújvárosi lánglovagok is!
Szabó-Bisztricz Anett helyi vonatkozású adatokkal is szolgált. Mint hangsúlyozta, a dunaújvárosi hivatásos tűzoltókat decemberig 55 esetben riasztották lakás- és melléképülettűzhöz, az esetek harmada történt Dunaújvárosban. A lakástüzek legtöbbször nyílt láng, például gyertya használatára, elektromos hibára, főzés közbeni figyelmetlenségre vagy dohányzásra vezethetőek vissza, nyomatékosította a szóvivő:
– Gyakori, hogy a fűtési rendszer hibája miatt gyulladt ki a lakás. Tulajdonképpen mindegy, hogy milyen technológiával fűtünk, ezek hőtermelő, gyakran nyílt lánggal égő berendezések, és a meghibásodásukból, figyelmetlen használatukból tűz keletkezhet. Fontos ezeket karbantartani, a közelükből pedig minden éghető anyagot elpakolni. A tüzelőt sose tároljuk a kályha, kazán közelében, hiszen bármikor kipattanhat egy szikra, amely meggyújthatja a közelben levő dolgokat – még akár a bekészített tűzifát is.
Majdnem mindig gondatlanságból fakad
Jöjjön még egy elgondolkodtató tény: a lakástüzek 99 százaléka emberi gondatlanság miatt történik – ebből egyúttal az is következik, hogy megelőzhető. Nagyon fontos, hogy a napi rutin és a megszokások mellett figyeljünk otthonunk biztonságára, emelte ki a tűzoltó százados:
– Ne feledkezzünk meg az égő gyertyáról, a tüzelőt tegyük távolabb a kályhától, kazántól, figyeljünk a tűzhelyen készülő ételre, kapcsoljuk ki az adventi elektromos lámpafüzéreket éjszakára – és akkor is, ha elmegyünk otthonról. Nem tudjuk elégszer ismételni: a tragédiák elkerülése érdekében javasolt füstérzékelőt vásárolni otthonra – emellett figyeljünk jobban idős, egyedül élő rokonainkra, ismerőseinkre, szomszédainkra.
És ha baj van?
Szabó-Bisztricz Anett arra is kitért, mi a teendő, ha mégis felcsapnak a lángok. Mint kiemelte, az otthonunkban keletkezett tüzet csak akkor próbáljuk meg eloltani, ha azt testi épségünk kockáztatása nélkül meg tudjuk tenni.
Ha nagyobb a tűz, meneküljünk ki az épületből – de amikor már biztonságban vagyunk, akkor haladéktalanul hívjuk a tűzoltókat a 112-es segélyhívó számon!
(Archív fotók: katasztrófavédelem)
A rovat további hírei: Sziréna
Baleset és teljes útzár a 62-es főúton
2025. jún. 30.
A főút Dunaújváros felé vezető szakaszánál történt közúti közlekedési baleset – egy teherautó és három személykocsi ütközött kora délután. Gyorshír.
Tovább él a vörös kód, meghosszabbították a hőségriasztást
2025. jún. 26.
Az országos tisztifőorvos a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. előrejelzése alapján döntött – péntekig biztosan él a legmagasabb szintű figyelmeztetés az extrém hőség miatt.
Országos tűzgyújtási tilalom a hőség miatt!
2025. jún. 25.
Az egész országot sújtó kánikula és tartós csapadékhiány miatt hazánk teljes területén tűzgyújtási tilalom lép életbe mától. Tilos tüzet gyújtani a magyarországi erdőkben, a vasút és közút menti fásításokban és a kijelölt tűzrakóhelyeken is. Továbbá a parlag-, tarló- és gazégetés szintén nem engedélyezett a fokozottan tűzveszélyes időszakban. Felhívás.
Meteo extra: újra él a hőségriasztás!
2025. jún. 24.
Harmadfokú hőségriasztást adott ki az országos tisztifőorvos az ország egész területére vonatkozóan – a riasztás ezúttal csütörtökön éjfélig érvényes. Felhívás és tipptár a hajtás után!
Tűz ütött ki a város külterületén
2025. jún. 21.
Aljnövényzet, fű, száraz gaz és bozótos ég Dunaújváros külterületén, derült ki a katasztrófavédelem gyorsjelentéséből.
Pótolják a rendvédelmi kavalkádot!
2025. jún. 15.
Ahogy ígérték, az időjárás gonosz tréfája miatt elmaradt Rendvédelmi Nap felvonulását is megtartják – azt eseményre kedden várják az érdeklődőket! Itt a tételes/térképes tervezet!
Dunaújvárosi cég is érintett a túlárazásban
2025. jún. 13.
Túlárazással jutott pályázati pénzhez, 3,6 milliárd forint kárt okozott az a férfi, akinek a Fejér Vármegyei Főügyészség indítványozta a letartóztatását minősített költségvetési csalás bűntette és további bűncselekmények miatt. Az ügyben dunaújvárosi cég is érintett, értesült a DO.