Zászlót bont és mindenkit vár a DunaKosár Közösség
Teljesen új szemléletű kereskedelmi/vásárlási modell szerint működő közösséghez kapcsolódhatunk április végétől: jelenleg is tartanak a DunaKosár Közösség zászlóbontásának előkészületei – a program a SZEM Baráti Kör és városunk önkormányzata hathatós együttműködésével valósul meg.
Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester irodájában került sor a közelmúltban arra a konzultációra, amelyen a program résztvevői egyeztettek a jelenleg még a „próbaverzió” időszakában járó DunaKosár Közösség létrejöttéről – mielőtt azonban a helyi csapat ténykedésére és terveire térnénk, válaszoljunk az alapkérdésre!
Mi fán terem a kosár közösség?
Lényegét tekintve egy-egy város, térség civil kezdeményezés útján létrejött önszerveződő közössége, amely egy újfajta vásárlási formát működtet. A kosár közösség komplex célokkal szerveződik: fontos szempont a helyi (bio)termelők és fogyasztók közötti kapcsolat segítése, ez által a helyi termékek számára piac biztosítása. Ritkábban emlegetett, de rendkívül fontos cél az úgynevezett rövid ellátási lánc erősítése, ezáltal a helyi gazdaság fejlesztése, erősítése – és persze nem elhanyagolható szempont a közösségteremtés, amely szintén fontos jellemzője az országban sorra-rendre alakult „kosaras” csapatoknak. A célok mindezzel még nem értek véget, magyarázta érdeklődésemre Csonka Melinda, a DunaKosár Közösség koordinátora:
– Az áru helyben termelődik, és az érte kapott pénz is helyben, illetve a térségben marad, így egy optimálisan és hatékonyan működő csapat bizony érzékelhető hatással lehet a helyi gazdaságra is. Szintén lényeges, hogy az egész program új szemléleten, új megközelítésen alapul – és fontos ismeretterjesztő témák is kapcsolódhatnak hozzá: legyen szó a környezetkímélő mezőgazdasági gyakorlat módszereiről, főzőtanfolyamról vagy éppen a környezetbarát háztartás megteremtéséről.
Izgalmas kísérlet? Vágjunk bele!
Barta Endre alpolgármester szerint a DunaKosár Közösség zászlóbontása minden szempontból jó lehet a programhoz kapcsolódó városlakóknak, illetve erősítheti a térségi együttműködéseket is:
– Úgy gondolom, izgalmas kísérlet tanúi lehetünk – és őszintén hiszem, hogy az ilyen programokat a lehetőségekhez mérten kötelességünk támogatni. A program révén minden szereplő jól járhat, jól érezheti magát – meggyőződésem, hogy gyorsan önjáró, életképes kezdeményezéssé izmosodhat a DunaKosár.
Hasonló húrokat pendített Molnár József, a SZEM Baráti Kör Egyesület vezetője is – hivatalos formában az egyesület működteti majd a jelenleg is formálódó közösséget:
– Mind a működést, mind a termékeket tekintve az „egészséges” a történet kulcsszava – olyan termékeket kínál, amelyek garantáltan vegyszermentesek, olyan szisztémában, amelyek nélkülözik a termékek hosszú-hosszú utaztatását, raktározását, ráadásul lényegében közvetlen – mi több, ellenőrizhető! – kapcsolatot teremtenek a termelők és a fogyasztók között. Az elmúlt hónapok kísérletezése biztató eredményekkel kecsegtet: a kéthetente esedékes „átadónapon” mintegy tucatnyi termelő áruja mintegy húsz önkéntes közreműködésével jut el harmincnál több vevőhöz – és a szisztéma mindenki megelégedésére működik!
Minden szereplőnek fontos és jó
A kosár közösségek működési modelljét Csonka Melinda vázolta: mint mondta, a rendszert három szereplő együttműködése határozza meg – a termelő, a vásárló és az önkéntes számára egyaránt hasznos és jó a közösség résztvevőjének lenni.
A termelő kiszámítható piacot talál a terméke számára, ráadásul időtakarékos értékesítési mód révén, közvetlenül jut el a vásárlóhoz. Emellett közvetlen és gyors visszajelzést kaphat a termékekről – ez a fejlesztései számára lehet kulcsmomentum –, ráadásul egy működő alternatíva lehet a működése a nagy áruházláncokkal szemben.
Az önkéntesek szerepvállalása Csonka Melinda szerint azért fontos, mert sokakat boldogíthat a tudat, hogy egy jó és hatékony közösség tagja lehet – és gazdasági, ökológiai, szociális szempontból is hasznos rendszer működésében vállalhat szerepet.
Végül, de közel sem utolsósorban: vásárlóként egészséges, akár vegyszermentes, bio élelmiszerhez lehet hozzájutni, az élelmiszer eredete, de még a termelő is megismerhető – kialakulhat személyes kapcsolat, bizalom a termelő és vásárló között, ráadásul a közösségi ellenőrzés egyfajta garanciát jelent a termékek minőségére.
Azt, hogy milyen gyorsan szökken szárba és milyen ütemben növekszik majd a DunaKosár Közösség „életfája”, persze csak az idő dönt el, egy biztos: a szereplők már alig várják az április végén esedékes zászlóbontást!
Kis helyi kosártörténet – címszavakban
A DunaKosár Közösség első fecskéi – jellemzően a helyi Waldorf közösség tagjaiként – 2020-ban, majd 2021-ben ismerkedtek meg a rendszer működésével, a nagy fordulatot Zalatnay László, a nyíregyházi „kosarasok” alapembere előadása hozta. Az első találkozót tavaly július derekán szervezték; a Waldorf csapatán belül a szülők aktivitása adta az első jelentősebb lökést a helyi alakulat létrejöttéhez. A kezdeti kísérletek fényes sikere után folyamatosan kapcsolódtak a közösséghez a helyi, környékbeli termelők.
Mára a vásárlói és termelői kör folyamatos bővülésével kinőtték a jelenlegi bázist, és minden szempontból eljutottak arra a pontra, hogy kinyissák a kaput a nagyközönség számára is!
"Kosarazás" a gyakorlatban – termelőknek, vásárlóknak
A normál üzemű működés kulcsa egy, a nyíregyházi kosár közösség által kifejlesztett, a dunaújvárosi csapat rendelkezésére bocsátott szoftvert, ami egy speciális előrendelési webfelületet működtet. Ezen a felületen közvetlen kapcsolatba kerülnek a helyi termelők és fogyasztók. A rendelés egyszerű – mind a termelőnek és a vevőnek. Az átadónapokon a termelők eljuttatják az előre megrendelt árut a bázisra, az önkéntesek összeállítják a személyre szabott vásárlói kosarakat, aztán jönnek a vevők a már elkészített jóféleségekért. Ilyen egyszerű ez.
A weboldal az alábbi címen érhető el!
A programmal kapcsolatban további információt a 70/421-5277-es telefonszámon vagy a dunakosarrendeles@gmail.com e-mail címen kérhetnek az érdeklődők!
(Címlapfotó és belső oldali képek: DunaKosár Közösség; nyitókép: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
Figyelem! Igazgatási szünet lesz a Városházán
2024. dec. 14.
Az önkormányzat tájékoztatja a lakosságot, hogy 2024. december 23. (hétfő) és 2025. január 3. (péntek) között igazgatási szünet lesz a Városházán, és ez idő alatt a Polgármesteri Hivatalban nem lesz ügyfélfogadás.
DSTV: véradások az ünnep jegyében
2024. dec. 14.
A téli ünnepek időszakában sem csökken a vérigény, derül ki a DSTV összegzéséből. Az önkéntesek számára több lehetőség is adódik – az MMK-ban például a Mikulás jegyében szerveztek "csapolást" a közelmúltban. Hangkép.
"Jó példákkal szolgálunk arra, hogyan kell bánni a pályázatokkal"
2024. dec. 13.
Előadóként vett részt a Külügyminisztérium egyik alapítványa által szervezett konferencián Szabó Zsolt gazdasági alpolgármester a közelmúltban. A tanácskozás témája a közvetlen Európai Uniós pályázatok tervezéséhez kapcsolódott.
Gyakran ismételt kérdések az időskorúak önkormányzati támogatásáról
2024. dec. 13.
Évente két alkalommal támogatja Dunaújváros Önkormányzata a városban élő időskorúakat. Tavasszal már megérkezett a támogatás, most karácsony előtt pedig ismét érdemes figyelni, mert az érintettek a december havi távhő-szolgáltatási díjból, jóváírás formájában kapják meg a pénzt.
Pénzügyi döntések sora a közgyűlésen
2024. dec. 12.
Az esztendő utolsó rendes ülését tartotta városunk közgyűlése a Városháza "C" szárnyában ma délelőtt. A testület 40 témában hozott döntést nyílt ülésén, zárt ajtók mögött további kettőt.
"Besegítettek" a Mikulásnak a képviselők
2024. dec. 12.
Szent Miklós ünnepe hagyományosan a meglepetés, az ajándékozás öröméről szól. Az önkormányzat, a városvezetés és a képviselőtestület tagjai is mindent elkövettek, hogy a lehető legtöbb dunaújvárosinak örömet tudjanak okozni ezen a napon.
Elkészült a járdafelújítás
2024. dec. 12.
Október elején jelezte már Motyovszki Mátyás önkormányzati képviselő, hogy még az idei esztendőben járdafelújításra kerül sor a Római krt. 7-11. számú lépcsőházak előtt. Néhány napja végeztek a munkálatokkal, az új járda elkészült.