Dunaújvárosi Vegyeskar 70: az első koncertélmény
A kórus alapításának 70. évfordulóját ünneplő koncertsorozat első állomása lesz az a hangverseny, amelyre a Városháza "C" szárnya dísztermében várja a hallgatóságot a Dunaújvárosi Vegyeskar vasárnap.
Amint arról már beszámoltunk, nagyszabású, három koncertből álló jubileumi sorozatra készül a város egyik meghatározó kulturális-művészeti közössége, a Dunaújvárosi Vegyeskat. Az 1952-ben alapított kórus ünnepi programjának első állomása az a koncert, amelyre a Városháza "C" szárnya dísztermében várják a kultúra és a kórusmuzsika barátait május 29-én, vasárnap 17 órától.
A hangversenyen világi zeneszerzők művei szólalnak meg Könyves Ágnes és Kurucz Gergely vezényletével – ugyanakkor vállaltan az évfordulóra hangolva. A koncert előtt ugyanis kivetítőn, képekben mutatják be a vegyeskar múltját és jelenét.
Szintén felidéztem már – a "… hogy itt is legyen muzsika" című, a Dunaújvárosi Téka gondozásában megjelent kötet nyomán –, hogy ugyan már 1950-ben énekeltek a gyár építői (akkor Kovács István karnagy irányításával), hivatalosan a korabeli Városi Tanács határozata nyomán, 1952 szeptemberében alakult meg a kórus. Az együttes a Sztálin Vasmű Énekkar nevet viselte, szakmai vezetője Székely Endre zeneszerző volt. A kórus 1960-ban egyesült a Városi Pedagógus Kórussal, és 1961-től Dunaújvárosi Központi Énekkar néven működött Székely István karnagy vezetésével. Sikeres évtizedek következtek számos elismeréssel és rangos minősítéssel. 1992-ben Horváth Péter, a Móricz Zsigmond Általános Iskola énektanára vette át a kórus vezetését, s csak néhány állomás az akkori évekből: Ausztria, Németország, Olaszország, vagy Llangollen, az ötvenedik jubileumi kórusvilágverseny.
Biztosan sokaknak emlékezetes a helyi sportcsarnokban több kórussal együtt előadott Carl Orff Carmina Burana című műve. Megtisztelő és felemelő érzés volt Svájcban, és New Yorkban is énekelni – kevés magyar kórus mondhatja el magáról, hogy közönség elé lépett a Carnegie Hall szentélyében –, vagy éppen a vírus világjárvány előtt a MÜPA színpadán 12 kórussal együtt.
A vegyeskart jelenleg két karnagy, Könyves Ágnes és Kurucz Gergely vezeti, ők hét évvel ezelőtt vették át a kórust – új színt, új kihívásokat, ezzel együtt új lehetőségeket is hozva az énekkar életébe.
A kórus minősítése az évek során Hangversenykórus Cum Laude lett. Az önkormányzattól 1999-ben-ban megkapta a "Pro Cultura Intercisae" elismerést, míg 2020-ban kulturális örökség kategóriában bekerült a Dunaújvárosi Települési Értéktárba az együttes.
Boldog születésnapot, Dunaújvárosi Vegyeskar – és minden érdeklődőt várnak a vasárnapi koncertre!
(Archív fotó: Dunaújvárosi Vegyeskar)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Belgiumba készül a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes
2025. júl. 20.
A meghívásról már olvashattak, most következzen a DSTV összegzése arról, hogy Belgiumban léphet közönség elé a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes. Csapatunk a rangos Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztivál programjában szerepelhet augusztus első felében. Hangkép.
DSTV: évadzáró a zenélő cukrászdában
2025. júl. 19.
Változatos és gazdag kínálat jellemezte a Zenélő Jakó Cukrászda sorozatát az elmúlt időszakban, derül ki a DSTV összegzéséből. A kezdeményezés sikeres koncerttel ért véget – de persze csak az idei évadra, hiszen ősztől biztosan folytatják! Hangkép.
ICA-D: csodás városfelfedező "Betekintés"
2025. júl. 18.
Ahogy ígérték: egyszerre hallatlanul izgalmas és roppant tanulságos bemutató lett a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) új időszaki kiállítása. Betekintés címmel a BME Középülettervezési Tanszék külföldi hallgatói mutatják be diplomamunkáikat, vagyis a Dunaújváros köztereire álmodott terveiket. Még egy héten át látható: kötelező program!
Interaktív időutazás a kőtárban
2025. júl. 18.
Irány Intercisa, és a római kor: interaktív időutazásra várják az érdeklődőket a római kori kőtárban szombaton délután. Római sisakot készítenél? Ott a helyed!
A Művészetek Völgyében vendégeskedik a Viadana Kamarakórus
2025. júl. 17.
A sikeres tavaszi visszatérés után rangos meghívásnak tesz eleget az együttes, Taliándörögdön lép közönség elé a Viadana. Különleges helyszínen, különleges repertoárral csalogatnak szombaton délután!
DSTV: a Győry-hagyaték kincse lett a hónap műtárgya
2025. júl. 17.
Folytatta az Intercisa Múzeum különlegességeit bemutató sorozatát a DSTV. A hónap műtárgya sorozatában ezúttal a Győry-hagyatékból származó prédikációs kötetről mesélt Kronászt Margit történész-muzeológus. Hangkép.
Rangos belgiumi folklórfesztiválon lép fel a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes
2025. júl. 15.
Komoly nemzetközi meghívásnak tehet eleget városunk egyik meghatározó kulturális közössége: a Dunaújvárosi Vasas Táncegyüttes Westerlo-i Nemzetközi Folklórfesztivál keretében lép közönség elé Belgiumban.