Dunaújvárosba is ellátogatott az országjáró Petőfi-emlékbusz

Fábos Zsolt - 2022. november 5. 8:45

Vándorkiállítás ékezett Dunaújvárosba Petőfi Sándor születésének 200. évfordulója alkalmából. A múzeumbuszt szerdán és csütörtökön kereshették fel az érdeklődők a Városháza téren.

Az Országgyűlés Petőfi Sándor – a magyar költészet egyik legkiemelkedőbb és legismertebb alakja – születésének 200. évfordulója alkalmából döntött úgy, hogy a 2022-es és 2023-as esztendőt Petőfi Sándor-emlékévvé nyilvánítja.

Mindenki felszállhat

A Petőfi Irodalmi Múzeum a Petőfi bicentenárium programjainak keretében utazó kiállítást rendez Petőfi-busz elnevezéssel. A guruló vándorkiállítás november 2-án és 3-án Dunaújvárosba, a Városháza térre látogatott. A program mindenki számára ingyenesen látogatható volt, délelőtt szervezetten elsősorban az iskolásokat várták, délután pedig bárki felszállhatott Petőfi-buszára. A különleges időutazásra sokan voltak kíváncsiak, csütörtökön Pintér Tamás polgármester és Barta Endre alpolgármester is végig nézte a tárlatot. A kétszáz éves évfordulóra városunk is készül, nemrég Barta Endre hívott össze egy kerekasztal beszélgetést a méltó megemlékezés érdekében.

"... amit Petőfiről tudni illik és tudni lehet"

Elmondása szerint dolgunk és kötelességünk, hogy aktív részesei legyünk a visszatekintésnek: 
– Természetesen Dunaújváros is készül Petőfi Sándor születésének 200 éves évfordulójára. Néhány héttel ezelőtt egy kerekasztal beszélgetésen egyeztettünk az intézményekkel, kulturális és civilszervezetekkel arról, hogy ki és hogyan készül, igyekszünk összehangolni az eseményeket, koordinálni a rendezvényeket. Azt mondhatom, hogy ennek a programsornak az egyik és első állomása ez a Petőfi busz, ami az ősz elején Kiskőrösön kezdte el a bemutatkozást és folyamatosan járja végig az országot. Ezen a héten érkezett el hozzánk. A kiállítás játékos formában mutatja be azt, amit Petőfiről tudni illik és tudni lehet. Aki néhány éve találkozott már az Arany-busszal, az pontosan tudja, hogy miről van szó és azt, hogy nem érdemes kihagyni mindezt. Én nagyon örülök annak, hogy sokan voltak kíváncsiak a tárlatra, sokan jöttek el ide a Városháza térre. A délelőtt elsősorban az iskolásoknak szólt, délutánonként pedig az érdeklődő városlakók kereshették fel a buszt. Hiszem azt, hogy aki most felszállt erre a buszra, az gazdagodott és vihetett magával valami különlegeset, valami egyedit, valamit Petőfi Sándorból.

A buszon egy múzeumpedagógus szakember fogadta az érdeklődőket, aki közel egy órában beszélt Petőfi Sándor életéről, a költővé válásának folyamatáról, a közéleti szerepvállalásáról, az irodalmi élet szervezéséről, vagy akár a családalapításról.

(Fotó: Végh Zoltán)
 

A rovat további hírei: Mozaik

Hihetetlen, pedig igaz: erősödő nappali felmelegedés!

Hihetetlen, pedig igaz: erősödő nappali felmelegedés!

2025. okt. 20.

Csapadék csak elvétve lehet, de a hét második felében meglepő folyamatokra készülhetünk térségünk időjárása tekintetében, adta hírül a DO meteorológiai szakértője. Bőven 20 fok feletti csúcsok október végén. Durva, na.

Hatékony szellőztetés otthonában: mi a titka?

Hatékony szellőztetés otthonában: mi a titka?

2025. okt. 20.

Az otthonok megfelelő levegőminősége alapvető fontosságú, különösen ott, ahol gyakran gyűlik össze a nedvesség, mint például fürdőszobákban vagy konyhákban. A szellőztetés hiánya vagy elégtelen megoldása gyakran vezet magas páratartalomhoz, ami kedvez a penészgombák megjelenésének. (X)

DSTV: gólyaavató a Rudasban

DSTV: gólyaavató a Rudasban

2025. okt. 20.

Méltó módon köszöntötte új diákjait a Rudas középiskola a gólyaavató ünnepségen, derül ki a DSTV összegzéséből. A vidám kavalkád évtizedes hagyományokat folytatott a "Rudiban" – emlékezetes percek özönével ajándékozta meg a résztvevőket. Hangkép.

Papír alapú marketing a digitális világban

Papír alapú marketing a digitális világban

2025. okt. 19.

Gondoltál már arra, miért gyakorol nagyobb hatást rád egy nyomtatott hirdetés, mint egy digitális banner?  (X)

Hogyan oldhatod meg a tárolási problémákat egyszerűen?

Hogyan oldhatod meg a tárolási problémákat egyszerűen?

2025. okt. 19.

Eszedbe jutott-e már valaha, hogy mennyivel kényelmesebbé válna az életed, ha több helyed lenne otthon vagy a munkahelyeden? Sok ember találkozik azzal a kihívással, hogy az évek múlásával egyre több holmi gyűlik össze, amit egy költözés vagy felújítás során nehéz kezelni. (X)

 

Volt egyszer egy Bánki IV/b osztály – és együtt emlékeztek a régi boldog időkre!

Volt egyszer egy Bánki IV/b osztály – és együtt emlékeztek a régi boldog időkre!

2025. okt. 19.

Az 1980-ban végzett osztály 45 év után is együtt nevet, emlékezik és bizonyítja: az igazi kötelékek diákok és tanáraik között nem múlnak el az idővel. Az 1980-ban érettségizett közösség tagjai a közelmúltban újra összegyűltek – egyikük felelevenítette a nagy találkozást! Engel László vendégposztja.

Fürdőszobai tükrök: az elegancia és praktikusság jegyében

Fürdőszobai tükrök: az elegancia és praktikusság jegyében

2025. okt. 18.

A fürdőszobák elengedhetetlen elemei, a tükrök, messze túlmutatnak az egyszerű visszatükröződésen – valójában kulcsszereplői is lehetnek a helyiség dekorációjának. A stílus és funkcionalitás világa határtalan: a modern fürdőszobai LED-es tükrök választéka bárkinél telitalálat lehet.