Az egykori laktanyaépület a város szélén

doszerk - 2023. július 25. 18:07

A valahai laktanya területén ma már csak halványan fedezhető fel a magyar, majd a szovjet katonák itt tartózkodásának nyoma – Kronászt Margit történész-muzeológus vendégposztja.

Néhány hete az utolsóként még nagyjából eredeti állapotban található épületnél idéztük fel az épületegyüttes történetét a DSTV stábjával, így beszéltünk az 1956-os eseményekről és Nagyéri Károlyról is.

Így kezdődött

A 2950-es postafiók számot viselte az egykor magyar katonák számára épült komplexum. 1951. november 1. és 1957. március 30. között állomásozott itt magyar alakulat. A legtöbb információnk az 1956-os események idejéből származik és az elmúlt évek során több feldolgozása megjelent a témának. 
1956-ban a 142. önálló honi légvédelmi tüzérezred nevet viselte a laktanyában állomásozó alakulat. Az ezred történetét levéltári kutatásokból ismerhetjük meg, most azonban kifejezetten a laktanyát is érintő események bemutatására szorítkozom.

Fegyveres konfliktusok városunkban

A pesti események híre október 24-re érkezett meg a városba. A laktanya parancsnoka, Nagyéri Károly, mozgósítást rendelt el. Megerősítették a laktanya és a városban található kiegészítő parancsnokság védelmét, ellenőrzés alá vonták az utakat és felvették a kapcsolatot a Dunaföldváron és Ercsiben állomásozó alakulatokkal is.

A város első népgyűlését október 24-én estére hirdették meg a Bartók kultúrház előtti térre. Közfelkiáltással eltörölték a Sztálinváros nevet és visszatértek a Dunapentele név használatára, a gyárat pedig Dunai Vasműre nevezték át. A városi Végrehajtó Bizottság fegyvereket és lőszert kért a laktanyából, melyet, miután megkaptak, gondosan elrejtettek.
Másnap a katonák kapcsolatba léptek a büntető végrehajtó parancsnoksággal és a helybeli rendőrséggel is. Ez az október 25-i nap volt a legvéresebb városunkban a forradalom alatt. Az esti gyűlésről többek busszal a fővárosba indultak, csatlakozni a harcolókhoz. Közben a tüntetők egy csoportja a laktanyához vonult, hogy Nagyérivel tárgyaljanak. A gyűlés még tartott: újabb buszok és egy teherautó is útra kelt Pestre. 
Ekkor drámai eseményekre került sor, a források eltérően nyilatkoznak a miértekről: az egyik szerint a tömeg elkezdett beszivárogni a katonai területre, ezért a küldöttség vezetőjére rálőttek. Egy másik szerint a tömeg támadására figyelmeztető lövéseket adtak le a levegőbe. Annyi bizonyos, hogy a lövöldözés után sebesültek és elhunytak maradtak a laktanya előtt. 
Október 27-én a kiegészítő parancsnokság épülete előtt történt fegyveres összecsapás, majd másnap a laktanya előtt került sor városunk utolsó fegyveres konfliktusára. A források szerint ekkor a felkelők támadtak a lőszerraktárra. A sebesültek és elhunytak számáról nincsenek adataink.
Ezután november 1-jéig inkább politikai eseményekkel találkozunk. Az ezred levéltárban őrzött irataiból értesülünk arról, hogy ezen a napon kezdődött meg a civilek felfegyverzése és újabb ütegek elhelyezése: kettő Perkáta irányába és a város északi részére, egy pedig a Technikum városrészbe; és felállítottak egy rádióadót is. November 4-én a rádió a reggeli órákban közölte a lakossággal, hogy mi történik a fővárosban. Általános mozgósítást rendeltek el a korábban felállított rádión keresztül, a város férfi lakosságának a nagy része be is öltözött, külön egységek őrizték a gyár egyes részeit.

A megszállás november 7-én kezdődött: hajnalban három irányból megközelítették a szovjetek a várost, tüzérségi tűz alá vették az ütegeket, majd felderítést végeztek. A kora délutáni órákban MIG-17-es repülők indítottak támadást, és kibontakozott a szárazföldi támadás is. 14 óra 30 perckor harckocsik zárták gyűrűbe a várost és közel két órás csata után a szovjet csapatok elfoglalták településünket. Az utolsó egységeket a kikötőben és a Vasműben fegyverezték le. Már ezen a napon megindult a megtorlás. Több helybeli távozott, voltak, akiket börtönbüntetésre ítéltek és többen haltak bele a forradalom alatt szerzett sérüléseikbe, mivel nem mertek orvoshoz fordulni.

A szabad nyilvánosság szigetei

A röplapok mellett két újságot jelentettek meg a helyiek Dunapentelei Igazság és Dunapentelei Ifjú Forradalmár címen. Mindössze néhány számot éltek meg, tartalmukat tekintve főként az események és a katonai parancsok ismertetésére fókuszáltak.
Még egy különleges dolog köthető ezekhez a napokhoz, a Szabad Dunapentele Hangja, később Rákóczi adó néven ismertté vált rádióadó. A készüléket november 2-án a laktanyából hozták ki és csak néhány napig működött. Eleinte egy épületben kapott helyet, november 4-e után azonban egy buszban rendezkedtek be. A csapathoz ekkor egy sofőr is csatlakozott a folyamatos mozgás biztosítására. A rádió hallgatói híreket és zenét hallhattak, az adó munkatársai üzeneteket továbbítottak és a Szabad Európa Rádiótól kértek segítséget, de a nyugati adókkal is tartották a kapcsolatot. (Fontos média-, valamint büszkeségre okot adó várostörténeti tény, hogy a rádióadó a szabad nyilvánosság utolsó állomása volt a forradalom időszakában – a szerk.)

Nagyéri Károly, a parancsnok

1923-ban született Nagy Progner Károly néven. Katonai szolgálatát 1940-ben kezdte meg; a II. világháború végén szovjet hadifogságba esett. Később a Magyar Néphadsereghez került, ahol fokozatosan lépkedett feljebb a ranglétrán. 1955-ben ezredparancsnoki tanfolyamon vett részt a Szovjetunióban, hazatérése után pedig kinevezték a sztálinvárosi laktanya parancsnokának. 
A forradalom alatt egyetlen főparancsnoki tevékenysége a támadás elleni védekezés megszervezése volt; ugyanakkor a forradalmi események teljes feltárása további kutatásokat kíván. 1956 után bebörtönözték és életfogytiglani börtönbüntetést kapott, anyagát többször átnézték, végül 1962-ben szabadult. Ezután civil pályára lépett és elvonultságban élt. 1990-ben semmisítették meg az ellene hozott ítéletet. 1994-ben hunyt el.

A laktanya sorsáról

A forradalom után egy szovjet műszaki alakulat állomásozott a laktanya területén egészen 1991-ig. A katonák kivonulása után a komplexum hasznosítására több terv is született. Megkezdték az egykori épületek átalakítását. 
Több épületet társasházi lakásokká alakítottak, az első átadások 1994-ben voltak és folyamatosan készültek az újabbak is. Cégek, üzemek telepedtek meg itt, az Innopark központját is magában foglaló terület mára teljesen átalakult.

Kronászt Margit
(Illusztrációk: Intercisa Múzeum – történeti gyűjtemény)

 

A rovat további hírei: Mozaik

"A Bocskai utca erre egy jó példa…"

"A Bocskai utca erre egy jó példa…"

2025. feb. 19.

A tavasz közeledtével egyre több erdészeti és parkfenntartási munka válik aktuálissá a városban. Dolgoztak az emberek és a gépek a Bocskai zöldterületén is, a gallyazás mellett sok szeméttől is megszabadul a terület.

Megtartották az éves jelzőrendszeri tanácskozást

Megtartották az éves jelzőrendszeri tanácskozást

2025. feb. 19.

Dunaújvárosban nagy hangsúlyt fektetnek a gyermekvédelemre. A szociálpolitikai kerekasztal mellett az éves jelzőrendszeri tanácskozás alkalmával is beszámolnak a szakemberek az általuk végzett munkáról, az aktuális problémákról.

Amikor a stílus találkozik a fenntarthatósággal

Amikor a stílus találkozik a fenntarthatósággal

2025. feb. 19.

A híroldalakon gyakran olvashatunk ikonikus brandekről az éppen aktuális divattrendek kapcsán. (X)

DSTV: a szív dobbanása is muzsika

DSTV: a szív dobbanása is muzsika

2025. feb. 19.

Az életeket megmentő véradásra városunkban sokszor, sok helyen van lehetőség, derül ki a DSTV összegzéséből. A hétköznapi hősöket a közelmúltban új helyszín várta – először vállalhatták a csapolást a Sándor Frigyes Zeneiskolában a véradók.

Kiknek való a tipegő hálózsák?

Kiknek való a tipegő hálózsák?

2025. feb. 18.

A babák esti altatásához egyre többen választanak pléd helyett hálózsákot. Ez valóban praktikus darab, hiszen így folyamatosan védve lesz a csöppség dereka is, nem tud a gyerkőc takarózni. Eljön azonban az idő, mikor a klasszikus modellt valami másra kell cserélni. (X)

Képeslapokkal lehet támogatni az Életvárók programot

Képeslapokkal lehet támogatni az Életvárók programot

2025. feb. 18.

Képeslapokkal lehet támogatni az Életvárók elnevezésű programot, a Rákospalotai Javítóintézet és Központi Speciális Gyermekotthon lakói, valamint külsős segítők közös alkotó munkáját.

Napos, de extrém hideg időszak következik

Napos, de extrém hideg időszak következik

2025. feb. 17.

Fagyos napok sorozata vár ránk a DO időjárási szakértőjének friss prognózisa szerint. A hét közepén brutálisan hideg hajnalok várhatók, és nap közben is csak fagypont körüli értékeket mérhetünk.