Így teszik fenntarthatóbbá munkahelyünket a vízfogyasztási szokások

- 2024. március 21. 8:30

A környezettudatosság és a fenntarthatóság egyre fontosabb mind a személyes, mind a szakmai életben. A munkahelyen történő vízfogyasztás egy olyan terület, ahol kis lépésekkel ugyan, de szintén hozzájárulhatunk a környezet védelméhez, és az élhetőbb jövő formálásához.

Hogy hogyan? Ebben a bejegyzésben megmutatjuk, miképp lehet fenntarthatóbbá tenni a munkahelyi vízfogyasztást, és hogy miért fontos erre kis- és nagyvállalkozásként is odafigyelni.

Kerüljük a palackozott ásványvizeket

Ha ásványvízről van szó, nem feltétlenül kell azonnal a boltba rohannunk. Akadnak ideálisabb megoldások is, mint például a GottiWater online kínálata, ahol a kristálytiszta forrásvíz jóval gazdaságosabb és környezetbarátabb módon is elérhető. Ez fontos, hiszen sokan idegenkednek az egyszerű csapvíztől, így a munkahelyen PET-palackos ásványvízzel oldják meg a napi folyadékbevitelt. Ez pedig sem a fenntarthatóság, sem az egészség szempontjából nem nevezhető jó ötletnek.

Egyrészt azért, mert a PET-palackokból kioldódó káros anyagok hosszabb távon komoly egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Másrészt pedig azért, mert az eldobható palackok rengeteg hulladékot termelnek, ami pedig erőteljesen növeli az egyébként is súlyos környezeti terhelést.

A ballonos ásványvíz ezzel szemben fenntartható megoldást jelent. Az újratölthető ballonok nem szennyezik a környezetet, és az előállításuk is kevesebb hulladéktermeléssel, valamint károsanyag-kibocsátással jár. Ha tehát szeretnénk munkahelyünket fenntarthatóbbá tenni, érdemes elgondolkodni egy ballonos vízadagoló beszerzésén.

Ne pazaroljuk az ivóvizet

Földünk vízkészletének csupán 3 százaléka ivóvíz. Ennek legnagyobb része a sarki jégtakaróban található, ami azt jelenti, hogy a valóságban mindössze 0,5 százalékról beszélünk. Ez nagyon csekély mennyiség, amelynek minden cseppjét fontos és illő megbecsülnünk.

A munkahelyeken történő vízpazarlás minimalizálására sok trükk és hatékony módszer létezik. Lényeges odafigyelnünk például a csapok és mosdók rendeltetésszerű használatára. A lehető leghamarabb gondoskodjunk a csöpögő csapok javításáról, és a munkatársakat is a tudatos vízhasználatra ösztönözzük.

Érdemes hangsúlyt fektetni a vízgazdálkodással kapcsolatos előadásokra vagy tréningekre is. Ezek ugyanis segíthetnek abban, hogy a dolgozók jobban megértsék a víz valódi értékét, ennek köszönhetően pedig nagyobb figyelmet fordítsanak a rendeltetésszerű használatra.

Az ökológiai lábnyom mérése és nyomon követése

Annak érdekében, hogy vállalkozásunk fenntarthatósága nyomon követhető legyen, érdemes olyan eszközöket és módszereket alkalmaznunk, melyek lehetővé teszik az ökológiai lábnyom mérését. Ennek érdekében ma már több hivatalos megoldás is elérhető.

Ezek alkalmazása segíthet abban, hogy jobban lássuk és hatékonyabban értékeljük a vízfogyasztási szokásainkat, ezáltal pedig fenntarthatóbbá és környezetbarátabbá tegyük a munkahelyünket.
 

A rovat további hírei: Mozaik

Kézműves kincsek és Tökmag Bazár az MMK-ban

Kézműves kincsek és Tökmag Bazár az MMK-ban

2024. nov. 22.

Egy füst alatt két esemény: a városban és a környéken élő alkotók, őstermelők és kézművesek portékáiból, valamint a Tökmag Bazár kínálatából válogathatnak a Munkásművelődési Központ vendégei szombaton. 

Az ingatlangazdálkodás és a modern technológia kapcsolata

Az ingatlangazdálkodás és a modern technológia kapcsolata

2024. nov. 22.

Napjainkban a földmérést, a kataszteri térképezést és az ingatlanfejlesztést csak pontos elemzések, felmérések segítségével érdemes elvégezni. (X)

A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze

A MOHU hat hónap alatt 700 millió palackot gyűjtött össze

2024. nov. 21.

November közepéig 700 millió palackot, üveget és dobozt váltottak vissza Magyarországon az új visszaváltási rendszerben - közölte a MOHU csütörtökön az MTI-vel.

Víztakarékos tippek a mindennapokra

Víztakarékos tippek a mindennapokra

2024. nov. 21.

Édesvíz-készleteink folyamatosan csökkennek, és napjainkban már egyre többen kezdik felismerni, hogy a víz olyan értékes kincs, amire nagyon kell vigyázni. (X)

2025-ben élénkülés várható az ingatlanpiacon

2025-ben élénkülés várható az ingatlanpiacon

2024. nov. 20.

Az ingatlanpiac idei visszafogott eredményei ellenére a jövő évi kilátások már biztatóak, a szektor 2024-ben elérte a mélypontot, de megkezdődött a visszarendeződés, 2025-ben már élénkülés várható - ismertette Takács Ernő, az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) elnöke a november 20-i, XII. Ingatlanfejlesztés napja alkalmából készített szerdai közleményében.

Így varázsolhatunk ünnepi hangulatot karácsonyi ablakmatricával és ablakfilccel

Így varázsolhatunk ünnepi hangulatot karácsonyi ablakmatricával és ablakfilccel

2024. nov. 20.

Ahogy közelednek az ünnepek, minden lehetőséget megragadunk, hogy beszerezzük a szükséges kellékeket az ünnepi dekorációhoz. Kifejezetten örömteli alkalom ez kicsik és nagyok számára is, mert nemcsak szuper időtöltés, hanem egyenesen hasznos is. (X)

Lesz elég karácsonyfa az idén is

Lesz elég karácsonyfa az idén is

2024. nov. 20.

Az aszály ugyan megviselte a fiatal ültetvényeket, hiányra mégsem kell számítani fenyőfából a karácsonyi időszakban és a kiváló minőség is garantált a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Magyar Díszkertészek Szakmaközi Szervezetének közös körképe szerint.