"A mi dolgunk, hogy tovább vigyük a lángot" (galériával)
Méltó módon, együtt tisztelgett a hősök előtt Dunaújváros az 1956-os forradalom és szabadságharc kitörésének 68. évfordulóján. Ez alkalomból elsőként a temetői kopjafánál koszorúzással emlékeztek, majd a Bartók Kamaraszínházban ünnepélyesen átadták a Dunaújvárosért díjat, amelyet idén Petrás Gábor érdemelt ki.
Koszorúzással kezdődött az október 23-ai emlékünnepség Dunaújvárosban, amelynek kezdetén elhangzott, hogy 1956-ban ezen a napon az évek óta fokozódó társadalmi elégedetlenség jutott el a forrpontjához. Az 1956-os forradalom Magyarország sztálinista diktatúra elleni forradalma és a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, amely a XX. századi magyar történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt.
Egységesség, testvériesség és szeretet
Az 1956-os temetői kopjafánál elsőként a Dunaújvárosi Szakképzési Centrum Kereskedelmi és Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola 11. F osztályos tanulói adtak emlékműsort, majd Borgulya Zoltán, a Pannon Oktatási Központ Magángimnázium igazgatója mondott emlékező beszédet. Mint kiemelte, 1956 hősei bizonyosan azt várják tőlünk, hogy hűek maradjunk az általuk képviselt értékekhez:
– Tovább vigyük azt a hitet, és egységet – közösségi értékeinket –, amellyel a magyar nép jövőjéért áldozták életüket. 68 évvel ezelőtt is vér folyt Magyarországon. Diákok, pedagógusok, mérnökök, családapák, katonák, fiatalok és idősebbek, egyszerű emberek vére! Az életüket áldozták a szabadságnak, a nemzetnek, nekünk, a jövőnek! A szabadságvágy elnyomta a félelmet, az igazságérzet elapasztotta a könnyeket. A magyar emberek az egész világnak mutatták meg, hogy a szív, az összetartozás és a hazaszeretet mire képes. Az önálló lélekkel, kultúrával, múlttal bíró nép szabadsága talán a legnagyobb dolog a világon, amiért bármit hajlandó megtenni. 1956 szelleme mérce, ma is kötelez. Ma is rá kell ébrednünk, hogy származástól, vagyoni helyzettől, párthovatartozástól függetlenül elsősorban valamennyien magyarok vagyunk, egy nemzet. Csak magyarként, csak egy nemzetként védhetjük meg a szabadságunkat, csak egy nemzetként tervezhetünk jövőt magunknak.
Az emlékezés virágai
Borgulya Zoltán gondolatait követően a kopjafánál elhelyezték az emlékezés virágait: elsőként Dunaújváros Megyei Jogú Város nevében Pintér Tamás polgármester és dr. Molnár Attila jegyző közösen helyezték el az emlékezés virágait. Koszorúztak egyebek mellett például a „Rajta, Újváros!” frakció képviselői, a FIDESZ helyi szervezetének képviselői, a nemzetiségi önkormányzatok, a Dunaújvárosi Rendőrkapitányság, a Tűzoltó parancsnokság, illetve a kulturális intézmények munkatársai, az oktatási intézmények, az óvodák intézményvezetői, valamint az egyesületek, közösségek képviselői is.
Ők értették, hogy a haza nem eladó!
Az emlékünnepség a Bartók Kamaraszínházban folytatódott, ahol a hagyományokhoz híven az 1952-ben megalakult Vasas Táncegyüttes kápráztatta el a közönséget. Pintér Tamás, Dunaújváros polgármestere ünnepi beszédében felelevenítette az '56-os eseményeket, kiemelve annak misztikumát, és egyben máig ható tanulságát is – azt, hogy nemtől, kortól, nemzetiségtől, társadalmi helyzettől függetlenül áldozták életüket magyarok ezrei a magyar szabadságért:
– Ők értették, hogy mi az a szabadság, Ők értették, hogy a haza nem eladó! Én hiszem, hogy ezek az áldozatok nem voltak hiábavalók. Hogy ha emlékszünk és emlékeztetünk, akkor egyetlen, a hazáért veszett vércsepp sem volt hiábavaló. Ha mi nem feledkezünk meg róluk, ha mi tovább adjuk az ő történetüket, ha követendő példaként tekintünk rájuk, akkor nem történhet meg többé olyan, hogy valaki megkérdőjelezi a történelem hőstetteit. A mi dolgunk, hogy tovább vigyük a lángot.
Petrás Gábor neve fogalom
Pintér Tamás ünnepi szavait követően a hagyományokhoz híven dr. Molnár Attila jegyzővel közösen átadta a "Dunaújvárosért" díjat, amely olyan személynek vagy közösségnek adományozható, akik Dunaújvárosban, illetve Dunaújvárosért maradandót alkottak. Az idei évben ezt az elismerést Petrás Gábor, a DLSZ főtitkára, a "Jót, szívből – Dunaújvárosért" akciócsoport vezetője érdemelte ki. Mint az a méltatásban elhangzott, Petrás Gábor tősgyökeres dunaújvárosi: itt született, itt végezte sorra iskoláit, és itt vált városunk egyik közismert alakjává, aki hosszú évtizedek óta tevékenyen részt vesz a város sport életében. A sport szeretete már kisgyermekkorától végigkíséri: maga is évtizedek óta futballozik. Sportdiplomáciai és sportpolitikai tevékenységének köszönhetően rengeteg sikert tudhat maga mögött.
Életfeladatának tekinti, hogy a sport szeretetére nevelje a felnövekvő generációt; ott segítsen, ahol csak tud, és szükség van rá, mindezt végtelen alázattal. A DLSZ főtitkáraként olyan csapatot sikerült maga mögé állítania, akik szívügyüknek tekintik a dunaújvárosi emberek megsegítését.
A DLSZ "Jót, szívből – Dunaújvárosért" akciócsoport létrehozásával rengeteg jótékonysági felhívás és rendezvény kapcsolódik a nevéhez. Nagylelkű, és elhivatott karitatív munkájának köszönhetően a helyi óvodák, a kórház, a nehéz sorsú, hátrányos helyzetű gyermekek és családjaik, különböző civil szervezetek, egyesületek, a helyi Vöröskereszt, a mentőállomás és az ebtelep is részesültek ezekből az adományokból.
Az elismerés átvételét követően Petrás Gábor hangsúlyozta: az elismerés mindazoknak is szól, akikkel közösen dolgozik Dunaújvárosért.
Az ünnepség után a díjazott tiszteletére Barta Endre humán ügyekért felelős alpolgármester mondott pohárköszöntőt.
Az ünnepi eseménysorozat kitüntetett pillanatairól meséljenek a képek!
DMJV Önkormányzata
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Közélet
A vasmű válsága: egy évig bírta a kormány által erőltetett "megmentő"
2024. nov. 24.
Terjedelmes összegzést tett közzé a város önkormányzata a térség legnagyobb foglalkoztatójának helyzetéről a nagy közösségi portál hivatalos felületén. A vasmű helyzetének megoldása nem tűr halasztást, írják.
November 26-án nyit a Béke városrészi posta
2024. nov. 23.
Egészen pontosan kettő esztendő telt el azóta, hogy bezárt a Dunaújváros 8-as, azaz a Béke városrésziek postája, ami a SPAR áruházban üzemelt. Akkor azt mondta a Magyar Posta, hogy ideiglenes az intézkedés, meg hogy spórolnak.
Újabb csodaszép karácsonyra készülnek
2024. nov. 22.
A Szent Pantaleon Kórház-Rendelőintézet krónikus belgyógyászati osztályát, az ott fekvő betegeket támogatja idén a "Jót, Szívből – Dunaújvárosért" akciócsoportja a Karácsony Mindenkié elnevezésű jótékony kezdeményezéssel.
Közvetlen uniós pályázatok: keressük a forrásokat, a tudást és a kapcsolatokat
2024. nov. 22.
Több győztes pályázat kapcsán sokat beszéltünk már a közvetlen Európai Unió kínálta források lehetőségéről Dunaújvárosban, arról, hogy városvezetésünk igyekszik kihasználni ezeket a közvetlen projekteket. Már csak azért is, mert más forrásokhoz Magyarország, így városunk sem juthat hozzá. A kérdés, hogyan tekintsünk erre lehetőségre?
Elkerülhetetlen az adóemelés, de a dunaújvárosi polgárok terhei nem növekednek
2024. nov. 21.
Ötvenöt napirendi pont szerepelt a képviselők előtt a csütörtöki közgyűlésen, köztük több fajsúlyos kérdés. Tárgyalta és elfogadta a testület az építményadó megemelését úgy, hogy az csak a vállalkozásokat fogja érinteni. De még a döntések előtt ünnepelt a közgyűlés.
A gyermeknevelés támogató közege
2024. nov. 21.
Színes szakmai napot tartottak a Városházán szerdán. Az Életutak – Kezdetektől a nagy döntésekig című rendezvény ötlete azért született meg, hogy tabuk nélkül lehessen beszélgetni a szülővé válásról és a gyermeknevelésről, mindezt támogató, együttműködő közegben. A Duna Dog Center Alapítványa jóvoltából számos intézmény és fejlesztő szervezet mutatta meg magát.
Feth Katalin kapta idén a "Szociális Munkáért – Dunaújváros" díjat
2024. nov. 21.
Ünnepi ceremóniával kezdődött a közgyűlés, a szféra legrangosabb önkormányzati elismerését Feth Katalin, Feth Katalin a Magyar Vöröskereszt Dunaújvárosi Területi Szervezetének vezetője vehette át Pintér Tamás polgármestertől. Szívből gratulálunk!