Mélyenszántó dráma a Bartók bemutatóján
Világhírű író művét vitte színpadra a Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza. Hazánkban először láthatják a nézők a színpadi adaptációját Florian Zeller A fiú című novellájának, a produkciót Dicső Dániel rendezte.
A színdarab olvasópróbája során a rendező elárulta, hogy régóta szeretné színpadon látni a novellát, hiszen a történet komoly, fontos, kínzóan aktuális témákat feszeget, amelyekről nem lehet eleget beszélni.
Megrendítő családi dráma
Dicső Dániel úgy fogalmazott, hogy a mű témája ma is aktuális, és szeretné, ha nyíltan meg lehetne vitatni a benne felmerülő kérdéseket:
– Egy teljesen átlagos család meséje ez, és ez a hétköznapiság adja a történet esszenciáját. A címszereplő fiúgyermek súlyos depresszióban szenved, az ő és családtagjai küzdelmein keresztül értekezik a mű a mentális betegségekről. Úgy gondolom, hogy ez olyan téma, ami sajnos soha nem veszít az aktualitásából, emiatt igenis muszáj beszélnünk róla.
A darab mélyen foglalkozik a családtagok érzéseivel, központi motívuma azonban a fiúgyermek lelki világa, emócióinak köre. A dráma sokrétű, ráadásul több szemszögből mutatja be a válás során felmerülő nehézségeket, a családi dinamika átrendeződését. Csiby Gergely Nicolast, a fiút játssza ebben a feszült tónusú darabban:
– A karakterek belső vívódásai teszik sűrűvé az előadást. Mindenkinek van igazsága és fájdalma, a kulcs az, hogy jól kell egymással kommunikálni. Részemről az egymásra figyelés, a törődés a legfontosabb üzenete a műnek, ezzel együtt pedig egyszerre komoly kihívás és nagy megtiszteltetés a szerep.
A színész szerint az előadást nagy egészben kell nézni a teljes megértéshez – minden szereplő elmond valamit, ami megrendítő igazságokkal szolgálhat.
Figyelni kell(ene) egymásra
Különböző szemszögek ütköznek, emberi jellemek csatáznak egymással és önmagukkal. A hétköznapok sodróak, sokszor nem is tudjuk, hogy bennünk mi zajlik, nemhogy másokban. Györgyi Anna az édesanya szerepében áll színpadra – mint kérdésünkre kiemelte, a dráma ráébreszthet arra, hogy mi az igazán elemi, amire figyelmet kell fordítanunk:
– Izgalmas az az összefeszülés, amit a szereplők között láthatunk. Ez a zseniális Zeller drámájában, hogy mindegyik karakterhez lehet kapcsolódni, ezáltal mindenkinek szólnak. Elgondolkoztatja az embert, hogy mi az igazán fontos az életben, és az nem más, mint az odafigyelés. Egymásra és magunkra egyaránt. Törődjünk egymással, hiszen ez az élet nagy ajándéka.
A darab azért is izgalmas, mert számos perspektívából járja körbe a mű alappilléreit. A rendező és a színészek egyaránt remélik, hogy A fiú mélyenszántó drámája gondolatébresztő lesz mindenki számára.
A darab premierje múlt pénteken volt a Bartók Kamaraszínházban, a következő időszakban folyamatosan repertoáron tartja a produkciót az intézmény!
(Fotó: Végh Zoltán)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: programözön a József Attila Könyvtárban
2025. feb. 17.
A következő időszakban is érdemes lesz ellátogatni a könyvtárba, derül ki a DSTV összegzéséből. A sorozat éppen ma kezdődik a Jókai-életmű aktualitására fókuszáló eseménnyel, de izgalmas kezdeményezéssel készülnek a Nemzetközi Könyvajándék Nap című programra, és újra lesz "könyves vakrandi" is. Hangkép.
Az akusztikus elem és a dunaújvárosi szál
2025. feb. 16.
Dunaújvárosi szereplője is lesz a jövő évi Velencei Biennálé seregszemléjének – nem is akármilyen minőségben: Balogh Máté Erkel-díjas zeneszerző komponál az alkalomra dedikált, mi több, részben a tárlat tárgyain megszólaló művet Koronczi Endre pneuma cosmic című, a magyar pavilonban látható kiállításához.
DSTV: párkapcsolati dráma a Bartók mikroszínpadán
2025. feb. 14.
A Hitvesi ágy című kétszemélyes darabot vitte színre a Bartók Kamaraszínház, idézi fel a DSTV összegzése. A próbafolyamat a végéhez ért és végre a közönség is láthatja az érzékeny témát boncolgató, súlyos krízist feldolgozó produkciót a mikroszínpadon. Hangkép.
Luther Pub – a látható és láthatatlan egyházról szombaton
2025. feb. 13.
A Luther Márton nevével fémjelzett reformáció egyik alappillérével foglalkozik a Luther Pub következő programja: az eseményre az evangélikus templom gyülekezeti termében várják a vendégeket szombaton délután.
Jókai Mórról mai szemmel – a könyvtárban
2025. feb. 12.
Különleges eseménysorozattal készül a Magyar Széppróza Napja című országos eseménysorozat keretében a József Attila Könyvtár: a Jókai Mór 200 emlékév programjaihoz kapcsolódva a korszakos író életművére reflektálnak.
DSTV: a kortárs kultúra bázisa
2025. feb. 10.
Nemzetközi viszonylatban is fontos kulturális intézmény a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-), derül ki a DSTV összegzéséből. Az intézmény számos művészeti ágnak és formának adott és ad otthont – az ICA-D csapata komoly missziót valósít meg. Hangkép.
Róma után Debrecenben látható az Eredet című kiállítás
2025. feb. 10.
Róma után Magyarországon először Debrecenben, a Modern és Kortárs Művészeti Központban (MODEM) látható szombattól az Eredet című kiállítás, amely 12 kortárs magyar művész Mózes öt könyvéről szóló alkotásait mutatja be.