Megérdemelt vastaps a zeneiskola évnyitó gálakoncertjén (galériával)
Színes repertoár, gazdag és igényes műsor, megérdemelt siker: idén is a Bartók színháztermében rendezte Újévi Gálakoncert című eseményét a Sándor Frigyes Zeneiskola Szonáta Zeneművészeti Alapítványa. A hangversenyre még múlt pénteken délután várták az élő muzsika szerelmeseit.
Nagyszabású programmal készült, ugyanakkor a bevált tradíciókhoz is ragaszkodott a Szonáta alapítvány az évköszöntő koncerten.
A közösség ünnepe
Nem változott a helyszín – ahogy évek óta mindig, idén is a Bartók színházterme adott otthont a gálának –, és persze a műsorrend is követte az elmúlt esztendők receptjét. De erről később, hiszen a gála közönségét elsőként Szabó Zsolt gazdasági és koordinációs alpolgármester köszöntötte:
– Az Újévi Gálakoncerttel nemes hagyományt folytat a zeneiskola és a Szonáta Zeneművészeti Alapítvány, olyan tradíciót alapozva meg, amelyre kultúránkat, identitásunkat és közösségünket építhetjük. Meghatározó ez az esemény a zeneiskola és a város kulturális életében is, olyan program, amely egyszerre fémjelzi az intézmény jeles múltját, színes képzési palettáját, és a növendékek bemutatkozásával egyúttal a jövőt is. A gála változatos programja egyúttal közös múltunk, kultúránk gazdagságát is szimbolizálja – és biztos vagyok abban, hogy emlékezetes élményt nyújt a fellépőknek, közreműködőknek, és a közönségnek egyaránt.
A kezdeményezés különlegességére hívta fel a vendégek figyelmét köszöntőjében Moravecz Attila, a szervező alapítvány kuratóriumi elnöke is:
– Minden új év új kezdet is, ám a gála egyúttal remek alkalom arra, hogy együtt lépjünk át az új esztendőbe, a muzsika ráadásul közös élménnyel ajándékoz meg bennünket. Őszintén remélem, hogy szólistáink és zenekaraink, a gála összes fellépője a zene varázslatos világába kalauzol bennünket – fényesen igazolva azt a munkát, amit évről évre az értékteremtés terén végez intézményünk és alapítványunk. A koncert fellépői, közreműködői mellett köszönet jár mindenkinek, aki szerepet vállalt ebben!
A jövő itt van
A műsor első felében – a már említett bevált recept szerint – a Sándor Frigyes Zeneiskola növendékei, művész-tanárai és formációi mutatkoztak be. A közönség előbb Róka Lilla, majd Héger Ádám ihletett-szép zongorajátékának tapsolhatott, majd Tótin István és Szántó Anna pergő, lendületes szaxofonjátéka idézte meg a Balkán zenei világát – Tótin Katalin közreműködésével.
Az első felvonás műsorát az erős fúvósszekcióra alapozva kiváló hangulatot teremtő jazz formáció előadása is színesítette – a csapata tagjai: Kele András(szaxofon), Csarnai Bálint, Révész Péter (trombita), Katona Bálint (harmonika), Ádám Viktória (zongora) és Forgács Zsombor (dob) –, és megérdemelten aratott nagy tapsot Tótin Katalin, Matolcsi Katalin és Dőr Gabriella zongora 6 kezes bravúrjátéka.
Nem maradhattak ki a sorból az intézmény együttesei sem: a zenekari fejezetet a harmonika együttes kezdte Juhos Melinda vezényletével és remek délszláv dallamokkal, majd a vonószenekar varázsolt középkori hangulatot Pomposné Zelena Erzsébet dirigálásával, a sort – és egyúttal a koncert első részét – a Balogh Zoltán András irányításával működő fúvószenekar fergeteges fellépése zárta.
Világ, zene, varázslat
Különleges volt a pénteki koncert azért is, mert azt ugyan már megszokhattuk az elmúlt években, hogy a második felvonásra vendégelőadókat csábít a Bartók színpadára az alapítvány, de egyfelől világzenei produkció eddig nem nagyon akadt a merítésben, másrészt a fellépők többsége félig-meddig hazai pályán érezhette megát.
A Baruts Bence HandPan Project mutatkozott ugyanis be, vendégművészként Török Tilla népdalénekes közreműködésével., márpedig a négyfős formáció három tagja – a handpan-t és gitárt megszólaltató névadó mellett a fuvolán játszó Sütő Balázs és az ütőhangszereken varázsoló Müller Tamás is a zeneiskola művész-tanáraként vállal szerepet az intézmény képzési programjában, egyedül a basszusgitáros Maros Rudolf "külsős" közreműködő.
A remek énekhang mellett pazar hegedűjátékkal is kirukkoló Török Tillával kiegészült zenekar merész és nemes vállalást teljesített – száz százalékosan: a jazz, a folk és a fúziós rock elemeit is felvonultató világzenei kísérlet tanúja és átélője lehetett a közönség. A handpan és a fuvola éteri hangulata mögött komoly és erős basszus-dob alap dolgozott végig, ezt az egyszerre feszes és merész, nagyívű dallamáradást tette teljessé Török Tilla éneke és hegedűjátéka. Varázslatos élmény volt, a kifejezés összes értelmében.
Remek koncerttel kezdődött az intézmény és a város idei koncertjeinek sorozata – a gála emlékezetes pillanatairól meséljenek a képek!
(Fotó: Végh Zoltán; a DO és a DSTV az "Újévi Gálakoncert" médiatámogatójaként vette ki részét a hangverseny népszerűsítéséből!)
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: a zeneiskola jövője
2025. jan. 28.
Van, amit nem lehet elég korán kezdeni – a muzsika terén főleg, derül ki a DSTV összegzéséből. Például a toborzásról beszélni, még akkor is, ha az intézmény esetében ez még a jövő zenéje, csak hónapok múlva esedékes – de ilyen korán is volt miről szót ejteni. Hangkép.
ICA-D: "Karolina kertje" az Utószó sorozatában
2025. jan. 27.
Kötetbemutatóval folytatódik az Utószó című élő irodalmi antológia sorozata: az érdeklődők Wirth Imre legújabb kötetével, a Karolina kertje című regénnyel ismerkedhetnek.
Február első hétvégéjén kezdődik a Pastorale-sorozat a Pesti Vigadóban
2025. jan. 27.
Február első hétvégéjén kezdődik az idei Pastorale-sorozat a Pesti Vigadóban.
DSTV: kiállítás a könyvtárban
2025. jan. 26.
Műhelyfoglalkozással egybekötött megnyitóra várták a vendégeket a József Attila Könyvtárban, derül ki a DSTV összegzéséből. A materiális határ átlépése címmel Kiss Viktor műveiből láthattak válogatást az érdeklődők. Hangkép.
ICA-D: képregényben a Pink Floyd története
2025. jan. 25.
Keletkezéstörténet és műhelytitkok, izgalmas összefüggések és egy kolosszális banda fantasztikus története: érdekes társművészeti program helyszíne volt a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D), ahol a Comicsmania kiadó új képregénye, A Pink Floyd élmény című kötet bemutatójára várták a vendégeket.
Oscar-díj - Az Emilia Pérez kapta a legtöbb, 13 jelölést, idén megint van magyar jelölt
2025. jan. 24.
Jacques Audiard Emilia Pérez című, spanyol nyelvű musicalje kapta a legtöbb, 13 jelölést csütörtökön Los Angelesben az amerikai filmakadémia díjaira. Idén ismét van magyar jelölt: A brutalista című film vágója, Jancsó Dávid is esélyes az Oscarra.
Hadd szóljon a jazz a Zenélő Cukrászdában
2025. jan. 23.
Izgalmas minikoncertre várják a vendégeket a Vasmű úti egységben pénteken délután: az estébe nyúló bemutatón a jazz nagy klasszikusaiból kapnak válogatást a vendégek. Édes az élet íze.