Látványos Einstein-gyűrűt fedeztek fel a Euclid űrtávcsővel
Egy rendkívül ritka Einstein-gyűrűt fedeztek fel kutatók az Európai Űrügynökség (ESA) Euclid űrteleszkópjának adatait vizsgálva. A projektben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának (CSFK) kutatói is részt vesznek.
Kép: ESA/Hubble/NASA
Ez a ritka jelenség egy közeli és egy távoli galaxis szinte tökéletes átfedésekor figyelhető meg, különlegességét pedig az adja, hogy a Föld kozmikus szomszédságában található - olvasható a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpont (CSFK) hétfői közleményében.
Az Einstein-gyűrűk tanulmányozásával a kutatók következtetni tudnak a lencséző galaxis tömegére, beleértve a más módszerekkel nehezen tanulmányozható sötét anyagot is, és ezáltal a Világegyetem fejlődéséről szerezhetnek fontos új ismereteket - írták a beszámolóban.
A Euclid projektben a HUN-REN Csillagászati és Földtudományi Kutatóközpontjának kutatói is részt vesznek a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Lendület programjának támogatásával.
"A mi szakterületünk a galaxisok kozmikus hálójának statisztikus vizsgálata, a konzorciumon belül közösségi tudományos programok szervezésében is tevékeny részt vállalunk, lehetőséget teremtve további izgalmas felfedezéseknek nemcsak kutatók, hanem önkéntesek által is" - idézte a közlemény Kovács Andrást, a HUN-REN CSFK tudományos munkatársát, a Euclid Hungary csapatának szakmai koordinátorát.
A Euclid 2023. július 1-jén indult el hatéves küldetésére, hogy feltárja a sötét Univerzum titkait. Mielőtt azonban megkezdhette volna megfigyeléseit, a tudósoknak és mérnököknek ellenőrizniük kellett, hogy minden műszer megfelelően működik-e.
Ebben a korai tesztelési szakaszban a Euclid néhány képet küldött vissza a Földre még 2023 szeptemberében. Bár ezek a képek szándékosan életlenek voltak, az egyik homályos felvételen a Euclid tudósa, Bruno Altieri valami különlegeset vett észre, és úgy döntött, hogy közelebbről is megvizsgálja. "Már az első megfigyelésnél észrevettem valamit, de amikor a Euclid további felvételeket készített az adott területről, egy tökéletes Einstein-gyűrű bontakozott ki előttünk. Számomra, aki egész életemben a gravitációs lencsézés iránt érdeklődtem, ez lenyűgöző volt" - magyarázta a kutató.
Az Einstein-gyűrű, amely egy rendkívül ritka jelenség, egy közeli galaxisban rejtőzött. Az NGC 6505 nevű galaxis körülbelül 590 millió fényévre található a Földtől - ami kozmikus léptékben mérve "csupán egy karnyújtásnyira" van - írták.
A gyűrűt nem maga az előtérben lévő galaxis bocsátja ki, hanem egy még távolabbi, fényesebb galaxis fénye alkotja. Ez a név nélküli, korábban még soha nem észlelt háttér galaxis 4,42 milliárd fényévnyire található, és fényét az előtérben lévő galaxis gravitációja torzította el, mielőtt elérte volna a Földet.
Albert Einstein általános relativitáselmélete megjósolta, hogy a fény elhajlik az űrben található objektumok körül, hasonlóan ahhoz, ahogyan egy lencse fókuszálja a fényt. Ez a gravitációs lencsézés annál erősebb, minél nagyobb tömegű az objektum - például egy galaxis vagy galaxishalmaz. Ennek köszönhetően néha olyan távoli galaxisok fényei is láthatóvá válnak, amelyeket egyébként eltakarnának más égitestek.
Ha az átfedés szinte tökéletes, akkor a távoli háttérgalaxis fénye úgy hajlik meg, hogy egy látványos gyűrűt alkot az előtérben lévő objektum körül. Ezek az Einstein-gyűrűk a kutatók szerint igazi tudományos kincsesbányák. Gravitációs hatásaik tanulmányozása segíthet megérteni az Univerzum tágulását, kimutathatja a láthatatlan sötét anyag és sötét energia hatásait, valamint betekintést nyújthat a háttérben lévő forrásba, amelynek fénye a köztes sötét anyag miatt hajlik meg.
"Nagyon izgalmasnak találom, hogy ezt a gyűrűt egy olyan jól ismert galaxisban fedezték fel, amelyet már 1884-ben azonosítottak" - emelte ki Valeria Pettorino, az ESA Euclid-projektjének tudományos vezetője. "Ez a galaxis már régóta ismert a csillagászok számára. Mégis, ezt a gyűrűt soha nem vették észre korábban. Ez is bizonyítja, milyen hatékony eszköz a Euclid - képes új dolgokat felfedezni még ott is, ahol azt hittük, hogy már mindent ismerünk. Ez a felfedezés rendkívül biztató az Euclid küldetésének jövőjére nézve, és megmutatja a teleszkóp lenyűgöző képességeit" - tette hozzá.
Az Univerzum tágulásának és fejlődésének vizsgálatával a Euclid többet fog elárulni a gravitáció szerepéről, valamint a sötét energia és a sötét anyag természetéről, mint amit eddig tudtunk. A teleszkóp az égbolt több mint egyharmadát térképezi fel, és akár 10 milliárd fényévre lévő galaxisokat is megfigyel. Becslések szerint körülbelül 100 ezer Einstein-gyűrűt fog találni, de egy ennyire látványos - és ennyire közeli - gyűrű felfedezése nagyon ritka esemény.
Eddig kevesebb mint 1000 erős gravitációs lencsét ismertek, és ezek közül is csak nagyon keveset sikerült nagy felbontásban megörökíteni. "A Euclid forradalmasítani fogja ezt a kutatási területet, hiszen olyan adatokkal fog szolgálni, amelyekhez eddig nem volt hozzáférésünk" - mutatott rá Conor O’Riordan, a németországi Max Planck Asztrofizikai Intézet kutatója.
A Euclid 2024. február 14-én kezdte meg az égbolt részletes feltérképezését, és fokozatosan alkotja meg az Univerzum eddigi legátfogóbb 3D térképét.
(MTI)
A rovat további hírei: Mozaik
Az újtelepi kísérlet: a közösség kovásza (galériával)
2025. feb. 10.
Nemcsak az egészséges és finom végeredmény okán, de a közösségépítés terén is csillagos ötösre vizsgázott a Kovászsuli kezdeményezése Újtelepen: a három alkalmas minikurzus végén már szebbnél szebb kenyereket kóstolt a csapat – és összetartó, jó hangulatú társasággá érett.
Napos nyitány után változékony, csapadékos hét várható
2025. feb. 10.
Hamarosan vége a derült, napos időszaknak a DO meteorológiai szakértőjének friss előrejelzése szerint. Várhatóan szerdától számíthatunk változékony, csapadékos időre – havas eső, hó is eshet, vigyázat az utakon!
Lendületben: sok új programmal jelentkezik a Dunamenti Regionális Népfőiskola
2025. feb. 09.
Megújult kínálattal és sok-sok eseménnyel várja ismeretterjesztő programjaira a vendégeket a Dunamenti Regionális Népfőiskola – a nagymúltú közösség az elmúlt időszakban újra erőre kapott, a Kossuth Lajos utcai bázis előadóterme sokszor már kicsinek bizonyult egy-egy népszerűbb rendezvény során.
Kézműves kincsek az MMK-ban – szombaton újra
2025. feb. 07.
Folytatja az elmúlt időszakban kezdett csalogató sorozatot, újra megrendezi a Kézműves Kincsek Vására programját az MMK: szombaton délután várják a vendégeket.
DSTV: mese a kézműves tárgyak lelkéről
2025. feb. 07.
Az Agyagmadár kerámiaműhely titkaiba enged bepillantást a DSTV összeállítása. Egy-egy tányér, bögre vagy éppen virágcserép láttán nem biztos, hogy azonnal eszünkbe jut, pedig bizony egy-egy tárgynak, vagy inkább kincsnek lehet lelke. Hangkép.
A csontritkulásról és a reumáról is szó lesz a szeniorakadémia tavaszi előadásain
2025. feb. 07.
Tizenkét előadással várja az elsősorban nyugdíjas közönséget február 10. és május 5. között a Semmelweis Egyetem Szenior Akadémia című online előadássorozata, amelynek témái között szerepel egyebek mellett az időskori sürgősségi ellátás, a reumatoid arthritis, a csontritkulás, a pszichoterápia és a lézeres ujjlenyomat-kutatás is.
DSTV: idegőrlő izgalmak, vérfagyasztó feladványok
2025. feb. 06.
Vámpírok és boszorkányok várták a vendégeket az MMK borzongató akciósorozatában, derül ki a DSTV összegzéséből. A nem éppen szokványos szabadulószoba szörnyen mulattató feladványait, ráadásul nemes ügy, a közeljövőben rendezendő farsangi véradás szolgálatába állították. Hangkép.