A sztálinvárosi ruhalázadás
"Aztán szép lassan helyreállt a sztálinvárosi béke: egy kis engedmény itt, némi belátás ott, és ha nem is pazar öltönyben, de valamelyest kiglancolva tértek be eztán az emberek a nevezetes Csillagba, amely évtizedekig kultuszhely maradt."
1954. november 26.: a nap, amikor folt esett a "kockaegyenlőség" mítoszán. Sztálinvárosban mindaddig töretlenül élt a 'nem a ruha teszi az embert' illúziója.
Szó se róla, a városépítés kezdetétől számos jele volt az össznépi egyenlőségnek. Kubikos és aligazgató ugyanannál az étkezdei asztalnál költötte el ebédjét, mérnök és segédmunkás ugyanabban az ivóban hörpölte kávéját, itta a nagyfröccsöt vagy a korsó kőbányai világost. És ami még fontosabb, ugyanabban a kockaházban lakott nagyfőnök és beosztott. Semmiféle kiváltságot nem élvezett a vezetőség. Már amiről tudni lehetett… Ezen a novemberi napon azonban a szokásrend megbicsaklott.
Fényes külsőségek között megnyitották az Arany Csillag Szállodát. Igaz, hogy kis késéssel; az avatást a Nagy Októberi Szocialista Forradalom évfordulójára tervezték, de hetedikén még az építők javában dolgoztak a házon. Huszonhatodikára aztán végre-valahára készen lettek.
Felavatták hát a kilencvenhat szobás szállodát. Megnyíltak fényes termei, a modern eszpresszó, a pompás étterem, ahol egy "igazi fővárosi" tánc- és szalonzenekar muzsikált, megnyílt a kultúrát szolgáló olvasószoba, külön írószoba (?), és beözönlött a kíváncsi nép. Itt kezdődött a baj. Némelyek ugyanis nem illő ruházatban tértek be a vendéglátás szentélyébe. Kinek mije volt, abban mutatkozott, a legtöbbjének nemhogy öltönye, de még egy kopott zakója se volt. Na, őket ki is ebrudalták! Szégyenszemre kellett kikullogniuk az étteremből, a presszóból. Még művelődni is csak szalonképes öltözetben tudtak volna az olvasó- meg az írószobában. Az éber teremfőnök hivatása magaslatán állt: embereit azonnal a bejárathoz rendelte, akik aztán már ott megakadályozták a munkásruhában, vattakabátban besurranni akarókat.
Lett nagy felháborodás! Lázadtak a kirekesztettek. Tiltakoztak az egyenlőséghívők. Az addig példa nélküli inzultus hetekre beszédtémát adott a söntések vendégeinek. Aztán szép lassan helyreállt a sztálinvárosi béke: egy kis engedmény itt, némi belátás ott, és ha nem is pazar öltönyben, de valamelyest kiglancolva tértek be eztán az emberek a nevezetes Csillagba, amely évtizedekig kultuszhely maradt. A kontrasztok szimbóluma – erről mesélnek a régiek, ezt beszéli el Miskolczi Miklós is könyvében, amelynek már a címe is sokatmondó: Babgulyás, ezüstkanállal.
Ma már múzeumi tárgy az egykori étkészlet…
A rovat további hírei: Kultúra
DSTV: Rosti Pál ősfotói a Bartókban
2024. nov. 30.
Amint arról már beszámoltunk, izgalmas bemutató színesítette a Rosti Pál iskola jubileumi sorozatát. A jeles tudós-fotográfus, az intézmény névadója latin amerikai útján készült fotográfiákból a Bartók Kamaraszínház Aula Galériájában láthatnak válogatást a vendégek. Hangkép.
Négy nemzetiség seregszemléje az MMK-ban
2024. nov. 29.
Érdekes eseménnyel folytatja jubileumi sorozatát a Munkásművelődési Központ: a Dunaújvárosi Nemzetiségek Napja című program keretében négy dunaújvárosi közösség képviselői lépnek színre vasárnap délután.
"Az én otthonom, az én világom" – kiállításmegnyitó
2024. nov. 26.
Új festménykiállítás nyílt a Munkásművelődési Központban. Nagyon sokan várták Tubáné Bereczki Izabella legújabb gyűjteményét – joggal, és most sem csalódtak. A művész 27 alkotása díszíti az MMK auláját, a képek közül pedig legalább 11 teljesen dunaújvárosi vonatkozású.
"Főszerepben a jazz" – koncert a zeneiskolában
2024. nov. 25.
Folytatja a jazz koncertek sorozatát a Sándor Frigyes Zeneiskola. A következő koncertre az intézmény kamaratermébe várják a műfaj rajongóit kedden délután.
Visszatér a Tindersticks Magyarországra
2024. nov. 25.
A Tindersticks tizenhárom év után visszatér Magyarországra. A kultikus brit zenekar 2025. március 2-én a Magyar Zene Házában lép fel - olvasható az intézmény honlapján.
DSTV: "A fiú" a Bartók színpadán
2024. nov. 24.
Ahogyan arról már korábban beszámoltunk, Florian Zeller A fiú című drámáját mutatta be a Bartók Kamaraszínház. A DSTV összeállításában szó esik a produkció kihívásairól, a drámai karakterekről, valamint az előadás üzenetéről is. Hangkép.
Utószó Boldizsár Ildikóval a mesék csodálatos világáról
2024. nov. 23.
A városunkban született és felnőtt író, etnográfus mesekutató és -terapeuta lesz a Kortárs Művészeti Intézet (ICA-D) és a Kálvin János iskola közös programjának következő vendége: a Városháza házasságkötő termében kalandozhatunk a mesék birodalmában kedden délután.